Ознака: санкции
Свет 15.10.19 | 08:25

Трамп потпиша указ за воведување санкции против Турција

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ за воведување санкции против Турција во врска со нејзината  воена операција во Сирија, се наведува во соопштение...

Свет 11.09.19 | 19:38

На годишнината од 11 септември САД воведе санкции за терористички групи

Соединетите Американски Држави соопштија, во очи на одбележувањето на 18 годишнината од нападите на 11 септември, дека воведуваат санкции на голем број групи кои ги сметаат...

Балкан 11.08.19 | 18:38

Косово пак се заканува со трговски бариери за Македонија

Поради забраната за увоз на риби за порибување од Косово, властите се заканија дека ќе воведат царински бариери за увоз на повеќе македонски производи. Косовскиот министер...

Свет 25.07.19 | 19:23

САД со нови санкции за Венецуела

САД воведоа санкции против 10 поединци, меѓу кои и за посиноците на лидерот на Венецуела, Николас Мадуро и 13 ентитети. Санкциите се однесуваат и на државјаните на Колумбија...

Црна хроника 30.05.19 | 09:05

Санкционирани возачи за неправилно паркирање и користење мобилен

Четири лица се полесно повредени во четири од шест сообраќајки во изминатото деноноќие на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје. Оттаму информираат дека...

Сервиси 18.03.19 | 21:18

МВР: За ширење говор на омраза на на социјалните мрежи следуваат кривични пријави

Кривична пријава најави Министерството за внатрешни работи по документирање на случајот со објавата на Фејсбук од извесна Фросина Тина Мартиновска, која деновиве...

Балкан 13.02.19 | 08:14

Тачи: Поради мала штета на Србија ги нарушивме односите со САД

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека никогаш досега не ни помислувал дека Приштина ќе се најде во позиција да ги доведе во прашање своите односи со САД. Во...

Ракомет 13.01.19 | 17:06

МРТ најави санкции за уредникот на албанската спортска редакција

Македонската радио телевизија најави санкции доколку се утврди прекршување на Етичкиот кодекс кај уредникот на албанската спортска редакција, Мустафа Адеми. Санциите...

Свет 04.01.19 | 08:20

Ѕидот доаѓа

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно на социјалните мрежи ја употреби репликата од серијата „Игра на престолите“, „Winter is coming“ (Зимата доаѓа), но овојпат...

Црна хроника 13.12.18 | 10:07

Санкционирани се и 24 возачи: 12 не користеле сигурносен појас, а 23 зборувале на мобилен телефон

Еден возач на патничко возило се здобил со тешки повреди, а едно лице со лесни телесни повреди во вкупно седум сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие...