Ознака: санкции
Свет 24.11.22 | 13:16

Фон дер Лајен го најави деветтиот пакет санкции: Ќе ја удриме Русија каде што ја боли најмногу

Европската Унија го подготвува деветтиот пакет санкции против Русија, како одговор на нападот на Москва врз Украина, изјави претседателката на Европската комисија,...

Свет 14.11.22 | 20:34

САД воведоа нови санкции кон Русија

САД денеска соопштија дека воведуваат нови санкции кон Русија со кои ќе се наруши синџирот на снабдување на рускиот воен апарат и финансиските мрежи поврзани со Кремљ,...

Свет 04.11.22 | 20:49

Лидерите на Г7 и се заканија на Белорусија со нови санкции

Земјите од Г7 му се заканија на официјален Минск со дополнителни санкции доколку Белорусија поактивно учествува во конфликтот во Украина. Министрите за надворешни...

Свет 31.10.22 | 20:08

Шолц: ЕУ размислува за нови санкции кон Иран

Европската унија разгледува нови санкции против Иран поради потиснување на протестното движење во земјата, изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц. Ме потресе...

Свет 29.10.22 | 12:19

Рејндерс: ЕУ замрзна над 17 милијарди евра активи на руски граѓани

Европската унија со санкциите замрзнала руски имот во вредност од повеќе од 17 милијарди евра, соопшти еврокомесарот за правда Дидие Рејндерс, цитиран од ДПА. До денеска...

Свет 28.10.22 | 20:48

Западот на колена: Путин кажа виц за санкциите против Русија: Тато, зошто е ладно?

Рускиот претседател Владимир Путин кажа виц за санкциите против Русија. Во вицот на Путин, на запад син го прашува својот татко зошто е ладно. Неговиот татко одговара...

Свет 28.10.22 | 20:01

Канада воведе санкции против уште 35 Руси и шест руски компании

Канада воведе санкции против уште 35 Руси и шест руски компании, соопшти канадскиот премиер Џастин Трудо. Трудо пред присатните на годишниот состанок на Конгресот на...

Свет 20.10.22 | 09:26

Шефот на делегацијата на ЕУ: Нема рок за Србија да воведе санкции кон Русија

Шефот на делегацијата на Европската унија во Србија, Емануел Жофре, изјави дека „не постои рок до Белград“ да воведе санкции кон Русија, но дека ова прашање „привлекува...

Балкан 17.10.22 | 18:03

Вучиќ: Србија ќе биде во големи проблеми доколку не воведе санкции кон Русија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска изјави дека Србија во последните 24 години не била „во толку тешка ситуација“ и дека постојат „нескриени закани за...

Балкан 06.10.22 | 15:30

Вучиќ: Побаравме Западен Балкан да биде изземен од одлуките за нафтата, Хрватска само го правеше тоа што го прави со децении

Србија побара Западен Балкан да биде изземен од забраната за увоз на руска нафта преку гасоводот Јанаф, но „тогаш нашите соседи се пофалија дека тие се заслужни што...

Свет 06.10.22 | 11:55

Усвоени новите санкции против Русија, се дискутира уште за дерогација за Западен Балкан

Европската Унија официјално го усвои осмиот пакет санкции против Русија, како одговор на нелегалната анексија на четири украински региони, јави дописничката на МИА...

Балкан 29.09.22 | 11:25

ЕУ со коригиран став: Напредок во преговорите со Белград ако воведе санкции за Москва

Политичката група на социјалисти и демократи во Европскиот парламент предложи да се прифати нивниот амандман во извештајот на ЕП за проширувањето на Унијата, во кој...

Свет 22.09.22 | 10:19

Орбан бара санкциите за Русија да бидат укинати до крајот на годината

Унгарскиот премиер Виктор Орбан бара укинување на санкциите на ЕУ воведени против Русија поради нејзината војна против Украина, најдоцна до крајот на годината, пренесе...

Црна хроника 12.09.22 | 14:49

Патнички возила, автобуси и еден минибус вршеле меѓународен превоз на патници без соодветна документација

На 10, 11 и 12.09.2022, од страна на полициски службеници од Полициската станица за граничен премин Табановце и Полициската станица за граничен премин Блаце при Регионалниот...

Фудбал 11.09.22 | 11:23

БиХ ризикува жестока казна од УЕФА ако го одигра пријателскиот меч со Русија

Босна и Херцеговина ризикува жестока казна од УЕФА, ако го одигра веќе договорениот пријателски меч со Русија на 19 ноември во Санкт Петербург, ден пред стартот на Светското...

Свет 05.09.22 | 20:56

Кремљ: Нема гас додека не ни се укинат санкциите

Светот ќе доживее големи турбуленции како резултат на нелогичните потези на западните земји, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Најверојатно, почнува огромна...

Свет 31.08.22 | 14:38

Шефот на дипломатијата на Луксмебург: ЕУ треба да се врати на патот на дипломатијата со Русија

Министерот за надворешни работи на Луксембург, Жан Аселборн, порача дека Европската Унија не треба само да воведува санкции кон Русија повторно и повторно, туку треба...

Свет 25.08.22 | 22:29

„Волкот од Волстрит“ се повлекува: Банката „Ситигруп“ го напушта рускиот пазар

Банкарскиот гигант од Волстрит, „Ситигруп“ соопшти дека ќе ги затвори своите подружници во Русија почнувајќи од овој квартал. Компанијата очекува тоа да ја чини околу...

Свет 24.08.22 | 12:00

Сијарто: Не поддржуваме нови енергетски санкции против Русија

Ние не сакаме ни да преговараме за енергетски санкции, рече министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто. Унгарската влада нема да го поддржи...

Економија 16.08.22 | 19:30

Kазни за директорите на институциите што ладеле под 27 и грееле над 20 степени

На 15 секој месец, почнувајќи од септември, сметките за струја на државните институции ќе бидат јавно објавувани. Целта е, не само граѓаните да имаат увид во потрошувачката,...