Официјален Киев, на барање на западните земји, ја повлекува својата листа на „меѓународни спонзори на војната“.

Украинското министерство за надворешни работи, донесениот чекор по притисокот од Западот го оправдува со тоа што немало регулаторна рамка за постоењето на списокот.

Во регистарот беа вклучени големи западни компании кои продолжија да работат во Русија и по 2022 година, вклучувајќи ги американските Марс, британската Унилевер и француската Аушан.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.