Уделот на рускиот гас во увозотна горива во Австрија продолжи да расте, достигнувајќи рекордно високо ниво од 98 отсто во декември. Австриската министерка за енергетика, Леоноре Гевеслер, соопшти дека уделот на рускиот гас во месецот претходно бил 76 отсто.

Додека повеќето земји од ЕУ најавија дека ќе го намалат увозот на руски гас поради конфликтот во Украина, Австрија, која покрива околу 80 отсто од својата домашна потрошувачка со гориво од Русија, всушност го зголеми купувањето.

Официјална Виена се обидува да стави крај на својата повеќедецениска зависност од достапен руски гас од почетокот на украинскиот конфликт. Сепак, не успева да најде алтернативни провајдери бидејќи увозот од други земји се покажува како многу поскап.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.