Ознака: австрија
Свет 11.04.24 | 13:36

Две лица загинаа во лавина во Австрија која затрупа 18 луѓе, хеликоптери ја надлетуваат областа

Две лица загинаа во лавина во Тирол, Австрија. Лавината започна околу 11 часот во општината Вент им Нидертал во правец кон Мартин Буш Хут. Во тек е голема спасувачка операција....

Свет 04.04.24 | 16:19

Хорор во Австрија: Четиригодишно девојче избодено во продавница пред очите на мајката

Девојче на 4-годишна возраст е тешко повредено откако вчера било избодено со нож во продавница во Брегенц, Австрија. Според локалните медиуми, детето без очигледна причина...

Технологија 01.04.24 | 20:34

Научници во Австрија работат на нови батерии коишто ќе може да се рециклираат

Австрискиот институт за технологија (АИТ) во Виена работи на развој на својата најнова иновација – батерии што може да се рециклираат. Во борбата за поодржлива иднина,...

Балкан 31.03.24 | 22:32

„Најважно е да ги провериме луѓето од видеото“ – српскиот амбасадор во Австрија вели дека властите од двете земји се во контакт

Амбасадорот на Србија во Австрија, Марко Благојевиќ изјави дека Амбасадата е во контакт со надлежните служби на Србија и Австрија и прави се’ што е можно побрзо да се...

Останати спортови 16.03.24 | 10:35

Македонската скијачка надеж Јана Атанасовска со нов рекорд за македонскиот спорт во Австрија

Седумнаесетгодишната Јана Атанасовска на вчерашната слаломска трка во скијачкиот центар Веинебене во Австрија го освои 2-то место, со вкупно време од 1:46.94. Овој пласман...

Црна хроника 02.03.24 | 18:02

Спасена туристка од Австрија повредена при скијање на Попова Шапка

Австријка која се повредила скијајќи на Попова Шaпка е извлечена со хеликоптер на МВР информираше Центарот за управување со кризи. – На Единствениот повикувачки број...

Свет 15.02.24 | 11:17

Увозот на руски гас во Астрија достигна рекордно ниво од 98%

Уделот на рускиот гас во увозотна горива во Австрија продолжи да расте, достигнувајќи рекордно високо ниво од 98 отсто во декември. Австриската министерка за енергетика,...

Свет 01.02.24 | 08:47

Земјотрес од 4,5 степени според Рихтер во Австрија

Земјотрес со интензитет од 4,5 степени според Рихтеровата скала околу 3 часот го погоди источниот дел на Австрија. Епицентарот на земјотресот бил меѓу Виена и Грац, на...

Калеидоскоп 09.01.24 | 17:09

Четири лица се тешко повредени откако дрво падна врз жичница во Австрија

Австриската полиција денеска соопшти дека четири лица се тешко повредени откако се урнала кабина од жичница во скијачката област Хохец, во провинцијата Тирол. Австриска...

Црна хроника 26.12.23 | 19:20

Тетовец зел над 10.000 евра за гелендери кои требало да се монтираат во Австрија, но не ги испорачал

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Х.(34) од Тетово и правно лице од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторени две кривични дела „измама“, информираат...

Калеидоскоп 19.12.23 | 13:05

Австрија е најсреќната зема во ЕУ

Евростат наведува дека минатата година „граѓаните на ЕУ генерално биле сосема задоволни од својот живот воопшто“. Новите податоци на статистичката агенција на ЕУ...

Свет 11.12.23 | 15:52

16-годишник подготвувал терористички напад во Виена

Австриската полиција уапсила 16-годишно момче за наводно планирање напад на синагога во Виена, изјави највисокиот австриски функционер за безбедност. Тинејџерот напиша...

Свет 11.12.23 | 14:46

Планирал напад на синагога во Виена: Австриските власти приведоа тинејџер

Австриските власти уапсија 16-годишно момче под сомнение дека планирало напад на синагога во Виена, изјави денеска министерот за внатрешни работи Герхард Карнер. –...

Патувања 04.12.23 | 22:02

Како е да се живее во Австрија, може ли да се заштеди некоја пара

Гастарбајтер од Балканот го раскажува своето искуство како е да се живее во Австрија и дали може да се заштеди некоја пара. Тој вели дека најголем дел од платата оди...

Свет 04.12.23 | 15:26

Австриската полиција користи дронови за да ја надгледува границата меѓу Србија и Македонија

Австриската полиција користи дронови за да ѝ помогне на Србија да ја надгледува границата со Македонија, изјавија за австриската агенција АПА во министерството за...

Свет 03.12.23 | 18:57

Лавина затрупа две лица во Австрија

Лавина затрупа две лица во австриската покраина Салцбург во близина на Обертауерн, едно од најголемите скијачки центри во земјата, јавија австриските медиуми. Сè се...

Свет 18.10.23 | 11:14

Австрија воведува контроли на границата со Чешка поради бранот илегални мигранти

Австрија денеска ќе воведе стационарни контроли на границата со Чешка, со цел да се спречи приливот на илегални мигранти, соопшти Министерството за внатрешни работи. Потегот...

Македонија 05.10.23 | 16:44

Бесими го прими новонаименуваниот австриски амбасадор во земјава

 Австрија е значаен поддржувач на евроинтегративните процеси и инвеститор во земјава, а во иднина очекуваме дека тие процеси да се надоградуваат и надополнуваат, истакна...

Свет 26.09.23 | 11:40

Австрија го отфрли брзиот пристап на Украина до ЕУ

Австрискиот канцелар Карл Нехамер отворено го отфрли брзиот пристап на Украина во Европската унија, но го поддржа влезот на земјите од Западен Балкан во блокот, наведувајќи...

Економија 15.09.23 | 12:07

Холандија, Белгија и Австрија со највисока стапка на слободни работни места во ЕУ

Стапката на слободни работни места во Еврозоната во вториот квартал од 2023 година изнесуваше 3,0 отсто, додека на ниво на цела ЕУ таа достигна 2,7 проценти, соопшти Европската...