Ознака: австрија
Свет 21.11.22 | 10:41

Австрија ја намали зависноста од рускиот гас на 21 отсто

Австрија преку различни мерки, пред се преку диверзификација, значително ја намали зависноста од рускиот гас од досегашните 79 на 21 отсто, соопшти Министерството за...

Свет 03.11.22 | 10:51

Во Австрија вакцинирале со погрешни дози вакцини против коронавирус

Неправилна етикета на картон во Австрија предизвика збунетост кај лекарите, поради што беа дадени погрешни дози на вакцини против коронавирусот. Во пакетот вакцини...

Свет 03.11.22 | 10:03

Во Австрија вакцинирале со погрешни дози вакцини против коронавирус

Неправилна етикета на картон во Австрија предизвика збунетост кај лекарите, поради што беа дадени погрешни дози на вакцини против коронавирусот. Во пакетот вакцини...

Свет 25.10.22 | 10:49

Австријците се против зголемување на буџетот за одбрана

Австријците се против одлуката на австриската Влада да го зголеми буџетот за одбрана, и покрај војната во Украина. Дури 54 отсто гласале против зголемување на парите...

Свет 19.10.22 | 12:15

Ресторани во Виена го скусуваат менито поради зголемените трошоци за струја и поскапувањата на храната

Поради зголемените трошоци за струја, како и поскапувањето на храната, сѐ повеќе ресторани откажуваат јадења од својата понуда. Со отстранувањето одредени јадења од...

Свет 09.10.22 | 09:09

Австрија бира нов претседател меѓу седум кандидати

Во Австрија денеска се одржуваат претседателски избори. Сојузниот претседател се избира со мандат од шест години. За да го изберат својот шеф на државата повикани се...

Свет 13.09.22 | 14:48

Австрија ја претстави кампањата за штедење струја: Туширање со ладна вода и носење дебели чорапи

Министерката за енергетика и заштита на животната средина Леонор Гевеслер денеска пред новинарите во Виена ја претстави Кампањата на Сојузната влада на Австрија за...

Свет 09.09.22 | 11:44

Австрија e против ограничувањето на цената на рускиот гас

Австрија во моментов не може да гласа за предлогот на Европската комисија за воведување ограничувања на цената на рускиот гас, соопшти Министерството за енергетика...

Свет 27.08.22 | 21:21

Да ги заштити од инфлација, Австрија дели по 500 евра за возрасен и 250 евра за дете плус бонуси

Австриската влада уште во средината на јули донесе мега пакет мерки за помош против зголемената инфлација и трошоците за живот со вкупна вредност од шест милијарди...

Свет 25.08.22 | 21:50

Сушата во Австрија го намали производството на струја за 31 процент

Долгиот период на суша во јули имаше значително влијание врз падот на производството на електрична енергија во хидроцентралите во Австрија. Според операторот за пренос...

Балкан 23.08.22 | 15:44

Aвстрија била изненадена од бугарското вето во 2019 година

Австриската амбасадорка во Софија Андреа Вике денеска изјави дека таа и нејзините колеги амбасадори во Софија биле изненадени од ветото на Бугарија во 2019 година за...

Свет 13.08.22 | 22:16

Општините во Австрија почнаа да ги „исклучуваат“ уличните светилки

Енергетската криза ја погоди Австрија, па општините почнаа да ги „исклучуваат“ уличните светилки. Општината Фукс, во областа Пинцгау, го укина уличното осветлување...

Балкан 03.08.22 | 18:14

Oсновно училиште во Австрија не сака чистачка од Балканот

Отворениот оглас за работно место за чистачка во едно од основните училишта во австриската сојузна покраина Долна Австрија во близина на главниот град Св. Пелтен, предизвика...

Свет 28.07.22 | 11:36

Од 1 август нови правила за влез во Австрија поради корона вирусот

Од 1 август стапува на сила новата регулатива за влез во Австрија од земји со зголемен епидемиолошки ризик. Според новата регулатива, потврдата за вакцинација на лица...

Свет 28.07.22 | 09:19

Во Австрија двојно повеќе молби за добивање азил

Од јануари до јуни во Австрија вкупно 31.050 луѓе поднеле барање за азил, а најголемиот број од нив се државјани на Авганистан, со 7.325 апликации. Во истиот период минатата...

Свет 27.07.22 | 17:02

На австрискиот претседател Ван дер Белен екстремистите му се закануваат со бесилка

Повеќе недели десничарски екстремисти му се закануваат на австрискиот претседател Александер ван дер Белен, а сега тоа го направија и со бесилка. На протест по повод...

Свет 26.07.22 | 20:24

Австрија го укинува задолжителниот карантин за ковид позитивните без симптоми

Лицата во Австрија кои се заразени со коронавирус во иднина веќе нема да мора да бидат во самоизолација доколку немаат симптоми на болеста, соопштија денеска властите,...

Свет 22.07.22 | 11:42

Австрија подготвува укинување на карантинот за заразените од корона

Владата на Австрија подготвува ново попуштање на епидемиолошките мерки и планира од 1 август да го укине карантинот за заразените со корона вирус. Иако на тоа се спротивставија...

Свет 20.07.22 | 12:45

Австрија разработува план за затворање на училиштата доколку има недостиг на гас

Австриските власти разработуваат план за вонредна ситуација што би настанала доколку престанат испораките на гас од Русија, со можно повторно затворање на образовните...

Свет 14.07.22 | 12:11

Брашното во Австрија поскапе за 129 отсто, путерот за 76 проценти

Цените на основните намирници во Австрија и понатаму растат, соопшти Работничката комора. Најевтиното брашно на годишно ниво поскапе за 129 отсто, путерот за 76, а јајцата...