Ознака: санкции
Свет 06.10.22 | 11:55

Усвоени новите санкции против Русија, се дискутира уште за дерогација за Западен Балкан

Европската Унија официјално го усвои осмиот пакет санкции против Русија, како одговор на нелегалната анексија на четири украински региони, јави дописничката на МИА...

Балкан 29.09.22 | 11:25

ЕУ со коригиран став: Напредок во преговорите со Белград ако воведе санкции за Москва

Политичката група на социјалисти и демократи во Европскиот парламент предложи да се прифати нивниот амандман во извештајот на ЕП за проширувањето на Унијата, во кој...

Свет 22.09.22 | 10:19

Орбан бара санкциите за Русија да бидат укинати до крајот на годината

Унгарскиот премиер Виктор Орбан бара укинување на санкциите на ЕУ воведени против Русија поради нејзината војна против Украина, најдоцна до крајот на годината, пренесе...

Црна хроника 12.09.22 | 14:49

Патнички возила, автобуси и еден минибус вршеле меѓународен превоз на патници без соодветна документација

На 10, 11 и 12.09.2022, од страна на полициски службеници од Полициската станица за граничен премин Табановце и Полициската станица за граничен премин Блаце при Регионалниот...

Фудбал 11.09.22 | 11:23

БиХ ризикува жестока казна од УЕФА ако го одигра пријателскиот меч со Русија

Босна и Херцеговина ризикува жестока казна од УЕФА, ако го одигра веќе договорениот пријателски меч со Русија на 19 ноември во Санкт Петербург, ден пред стартот на Светското...

Свет 05.09.22 | 20:56

Кремљ: Нема гас додека не ни се укинат санкциите

Светот ќе доживее големи турбуленции како резултат на нелогичните потези на западните земји, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Најверојатно, почнува огромна...

Свет 31.08.22 | 14:38

Шефот на дипломатијата на Луксмебург: ЕУ треба да се врати на патот на дипломатијата со Русија

Министерот за надворешни работи на Луксембург, Жан Аселборн, порача дека Европската Унија не треба само да воведува санкции кон Русија повторно и повторно, туку треба...

Свет 25.08.22 | 22:29

„Волкот од Волстрит“ се повлекува: Банката „Ситигруп“ го напушта рускиот пазар

Банкарскиот гигант од Волстрит, „Ситигруп“ соопшти дека ќе ги затвори своите подружници во Русија почнувајќи од овој квартал. Компанијата очекува тоа да ја чини околу...

Свет 24.08.22 | 12:00

Сијарто: Не поддржуваме нови енергетски санкции против Русија

Ние не сакаме ни да преговараме за енергетски санкции, рече министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто. Унгарската влада нема да го поддржи...

Економија 16.08.22 | 19:30

Kазни за директорите на институциите што ладеле под 27 и грееле над 20 степени

На 15 секој месец, почнувајќи од септември, сметките за струја на државните институции ќе бидат јавно објавувани. Целта е, не само граѓаните да имаат увид во потрошувачката,...

Свет 12.08.22 | 18:42

Украинска амбасадорка бара од САД да ги санкционираат сите руски приватни банки

Претставничката на официјален Киев во Вашингтон, Оксана Маркарова, порача дека Украина ја повикува администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден да ги санкционира...

Свет 05.08.22 | 11:18

Кина воведе санкции кон Ненси Пелоси по нејзината посета на Тајван

Кина воведе точно неодредени санкции кон претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси, „и членовите на нејзиното потесно семејство“,...

Свет 02.08.22 | 18:06

Марин Ле Пен: Санкциите против Русија повеќе ѝ штетат на ЕУ отколку на Москва

Санкциите на Европската унија против Русија ѝ штетат на Европа повеќе отколку на Москва, изјави денеска на прес-конференција во Париз лидерката на крајната француска...

Свет 01.08.22 | 20:46

Русија воведе санкции против уште 39 Британци

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека воведува санкции против 39 функционери, бизнисмени и новинари од Велика Британија и им забранува влез во Русија,...

Свет 27.07.22 | 15:55

Русија се надева дека САД нема да се обидат да спроведат санкции за извоз на руска нафта во Кина

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, порача дека официјална Москва се надева дека иницијативата на американските пратеници за воведување санкции за испораките на...

Свет 18.07.22 | 09:13

Шолц: Нема укинување на санкциите против Русија за диктиран мир

ЕУ нема да ги повлече санкциите воведени кон Русија поради нејзината агресија врз Украина, доколку Москва и Киев потпишат мировен договор под руски услови, нагласи...

Балкан 13.07.22 | 19:14

Србија не се придружи на новите санкции на ЕУ против Иран

Србија е единствената земја која припаѓа на процесот на проширување која се нема усогласено со одлуката на Европската унија (ЕУ) за рестриктивни мерки против Иранм...

Свет 04.07.22 | 12:42

Европа подготвува документ со кој Калининград ќе биде исклучен од антируските санкции

Калининград, руската ексклава меѓу Литванија и Полска, наскоро би можело да биде изземена од некои од санкциите наметнати од Европската Унија кон Русија за извоз на...

Свет 27.06.22 | 19:43

Франција бара укинување на ембаргото за нафта од Иран и Венецуела за да се ублажи ефектот од санкциите против Русија

Франција побара нафтата од Иран и Венецуела, двете земји кои се под американски санкции, да се врати на меѓународниот пазар за да се ублажи недостигот предизвикан од...

Свет 27.06.22 | 10:54

Додон: Нема да станеме дел од ЕУ барем за деценија или две, можеби и никогаш

Молдавија нема да добие членство во Европската Унија во наредните децении, но, ќе претрпи штета, доколку се придружи во санкциите против Русија, смета поранешниот претседател...