Ознака: реакција
Македонија 21.07.22 | 13:32

За „Нечиста крв“ требаше робусно да се реагира, а не да се формираат комисии и да се разводнува случајот, вели Мицкоски

Најдобар начин да се заташка некоја работа е да се формира комисија и тогаш таа ќе се разводни и резултатот од работата на таа комисија можеби и никогаш нема да се види....

Македонија 12.07.22 | 14:01

Русија не се мешаше, не се меша и нема намера да се меша во внатрешните работи на која било држава

Русија не се мешаше, не се меша и нема намера да се меша во внатрешните работи на која било држава, вклучително и Македонија, се вели во реакцијата објавена од Руската...

Македонија 09.06.22 | 10:27

УМС со одговор: Штабот на СДСМ е поранешна зграда на МОН, нека се направи студентски дом

Од Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ реагираат на соопштението на Универзитетското студентско собрание – УКИМ во кое велат дека ќе бараат конфискуваниот штаб на...

Македонија 26.05.22 | 17:21

Пулмологија на ДУИ се пофали со големата донација од две фотелји и две табуретки

ДУИ како партија позната по „квалитетниот кадар“ ептен го среди здравството. Недостасуваа две фотељи и две табуретки донација? Истите ги добија како донација и се...

Македонија 16.04.22 | 12:21

СДСМ да го праша Заев како се стекна со фабриките за марихуана и лиценцата за експлоатација на глина за Еленица

СДСМ да го праша Заев како се стекна со фабриките за марихуана и лиценцата за експлоатација на глина за Еленица, реагираат од ВМРО ДПМНЕ на соопштението на СДСМ. СДСМ...

Македонија 18.03.22 | 15:29

Бугарското МНР загрижено поради антибугарски коментари на македонски политичари

Бугарското Министерство за надворешни работи реагира на, како што велат, низата провокативни и злонамерни антибугарски коментари од страна на македонски политичари...

Македонија 18.03.22 | 13:43

ФЗОМ реагира: Сè почеста е злоупотребата од граѓани кои собираат донации за лекување во странство

Фондот за здравствено осигурување реагира како што велат, поради се почестата злоупотреба од граѓани кои собираат донации за лекување во странство. Во последно време...

Култура 18.02.22 | 13:23

ВМРО-ДПМНЕ: Со Годишната програма се наградени партиските послушници, гласноговорници и поранешни шарени револуционери

И оваа година Министерството за култура, на чело со министерката Бисера Костадиновска-Стојчевска, која нема ниту еден ден стаж во културата, покажа дека Годишната програма...

Македонија 14.02.22 | 12:46

ВМРО-ДПМНЕ со реакција на изјавите на Ковачевски: Да не бега и неговите пратеници да поддржат покачување на пензиите

ВМРО-ДПМНЕ денеска излезе со реакција на изјавата на премиерот Димитар Ковачевски во однос на зголемувањето на пензиите. Ковачевски да не бега и неговите пратеници...

Македонија 11.02.22 | 18:00

ВМРО-ДПМНЕ: Партијата има нова генерација, денешните признанија во судскиот процес се доказ за постоење брутален политички прогон и терор од страна на власта

Има ли некој воопшто во СДСМ кој размислува разумно па го мести Дарко Каевски да изнесува лаги и клевети. Ако размислуваа разумно немаше сигурно да го пуштат Каевски...

Македонија 07.02.22 | 10:55

Реагира и АВМУ: Законот за клевета е спротивен на сите демократски практики, води кон самоцензурирање

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) потенцира дека повикувањето на одговорност за изразено „негативно мислење“, на начинот на којшто е дефинирано...

Култура 04.02.22 | 12:53

ЈАДРО укажува на опасност од „општествена нерамноправност“ по најавата за намалување на персоналниот данок во ИТ секторот од 10 на 0 отсто

ЈАДРО – Асоцијацијата на независната културна сцена остро реагира на изјавата на премиерот Димитар Ковачевски, кој при посетата на компанијата „Меџикс“ најави дека...

Македонија 13.01.22 | 15:11

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не ја разбрале реалноста во која живеат граѓаните, а промена на грдата реалност се само предвремени избори

ВМРО-ДПМНЕ испрати соопштение до јавноста со реакција на соопштението на СДСМ. СДСМ не ја разбрале реалноста во која живеат граѓаните. Не е време за сликање и кафе...

Македонија 16.12.21 | 23:08

ДУИ со реакција на изјавата на Мицкоски: Ако добиете на избори предложете Албанец премиер, ќе ве поддржиме

Од најголемата албанска партија ДУИ, во реакција на изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за ТВ21 велат дека доколку ДПМНЕ ги добие изборите и предложи...

Македонија 27.10.21 | 10:41

ВМРО ДПМНЕ: Единствена бугарска врска во Македонија е Заев, тој ги руши позициите на Македонија

Единствената бугарска врска во Македонија е Зоран Заев. Единствениот човек во политиката кој има поврзаност со Бугарија, заедно со Љубчо Георгиевски е тој и двајцата...

Македонија 17.10.21 | 20:22

Реакција на ЗНМ: Даштевски ги омаловажи новинарите

На денешната попладневна конференција за медиумите организирана од Државната изборна комисија, претседателот на ДИК Александар Даштевски имаше непрофесионален и...

Скопје 29.09.21 | 14:41

СДСМ: Мисајловски како да не живее во Ѓорче Петров

Владо Мисајловски, десната рака на Миле Јанакиески, кој метар асфалт не постави во Ѓорче Петров додека беше министер за транспорт и врски, очигледно како да не живее...

Македонија 26.09.21 | 19:35

„За наше Куманово“: Спасовски наместо да го злоупотребува МВР, да го расчисти случајот со апсењата на граници со огромно количество на дрога

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски наместо да го злоупотребува МВР, да го расчисти случајот со апсењата на граници со огромно количество на дрога и психотропни...

Скопје 21.09.21 | 14:18

Што е реконструирано тука? Сменет е асфалт во должина од 550?

Од граѓанската иницијатива „На точак“ реагираат на фалбите на Град Скопје за булеварот „Крсте Мисирков“: Реконструкција? Навистина? Ова е реконструкција? Што е реконструирано...

Македонија 20.09.21 | 14:24

Вџашени сме од нискиот степен на комуникација на Зоран Заев со медиумите и потценувањето на јавноста во случајот со тетовската болница

Вџашени сме од нискиот степен на комуникација на Зоран Заев со медиумите и новинарите, како и потценувањето на јавноста со случајот во тетовската болница, реагираат...