Ознака: реакција
Македонија 24.09.20 | 17:46

Ковачки до Шекеринска: Дали сте застапник на дискриминација и отворено сакате да го кршите Уставот?

Сите граѓани пред Устав и закон се исти. Ако некому тоа не му е јасно, тогаш тој живее во друг систем што не се нарекува демократија. Но, мене тоа воопшто не ме изненадува...

Македонија 16.09.20 | 15:48

Реакција на Makpress.mk во однос на акцијата на МВР и ЈО за проверка на документи за платено политичко рекламирање

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и Министерството за внатрешни работи изутринава спроведе координирана акција при што...

Економија 13.09.20 | 10:58

ВМРО-ДПМНЕ: Новиот пакет на мерки со кој се фали СДСМ ќе заврши во џебовите на фирмите на Заеви

СДСМ наместо да се фали треба да почне да работи. Потроши пред изборите над една милијарда евра за поткуп, а ефектот од тие пари е 40 илјади невработени, историски пад...

Македонија 10.09.20 | 14:25

МНР со реакција: Продолжува засилената комуникација со Бугарија

Република Македонија како и досега, ќе продолжи со засилена комуникација и консултација на политичко ниво со Република Бугарија и со сите релевантни чинители во ЕУ...

Економија 07.09.20 | 14:15

Власта без слух не само за лозарите туку и за винариите

Во време на пандемија нереално е да се очекува да се задржи истата цена на грозјето, ниту да се очекува откуп на неквалитетно грозје, се вели во соопштението на винаријата...

Македонија 03.09.20 | 11:49

Наместо почеток со камен темелник, СДСМ започнува со деструкција

Тешко на народот чија Влада во континуитет вториот работен ден го започнува со церемонијално рушење на една од илјадниците дивоградби во државата, реагираат од партијата...

Скопје 28.08.20 | 21:33

Реагира одбраната: Ниту еден орган не утврдил било каков проблем со купопродажбата на земјиштето за т.н „Шпански скали“

Од одбраната на дел од обвинетите во предметот познат во јавноста под името ,,Шпански скали” реагираат на натписите во дел од медиумите, а поврзани со изјавите на некои...

Скопје 25.08.20 | 09:52

Шилегов капитулираше пред комарците, а не пак да решава инфраструктурни проблеми на граѓаните

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, ги остави на немилост скопјани на комарците среде лето, реагираат од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на Град Скопје. Во...

Македонија 25.08.20 | 09:41

Синдикат на полицијата: Зошто специјалци се ставени да обезбедуваат куќарки?

Синдикатот на полицијата реагира на како што велат, издадените незаконски решенија изминативе денови во Одделот за специјални полициски операции – ЕСЗ и ЕБР. По предлог...

Македонија 13.08.20 | 19:01

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски призна дека мандатот е доделен без докази и спротивно на Уставот

Стево Пендаровски како Претседател на државата соопшти дека ќе доделува мандат за влада спротивно на Уставот по принципот „прв дојден, прв услужен“, велат од ВМРО-ДПМНЕ,...

Култура 28.07.20 | 12:41

Министерството за култура реагира на соопштението на Агенцијата за филм: Јавноста е доведена во заблуда

Министерството за култура најостро реагира на соопштението на Агенцијата за филм на Македонија, дистрибуирано до медиумите на 27.7.2020 година, од страна на нивната ПР...

Скопје 27.07.20 | 21:41

Во знак на 57-годишнината од земјотресот, градоначалникот на Скопје ќе ја руши Униврзална сала!

Здружението „City Scope“ реагира по повод распишаниот конкурс за летна сцена на местото на Универзална Сала. Нивната реација Ви ја пренесуваме во целост. Во знак на 57 годишнината...

Црна хроника 24.07.20 | 18:29

Се огласи Мијалков: Никој од моето обезбедување не учествувал во никаков инцидент

Откако новинарот Љупче Златев денес обелодени дека бил нападнат од член на обезбедувањето на Сашо Мијалков, се огласи и лично Мијалков. Тој на својот Фејсбук профил...

Економија 23.07.20 | 14:31

Коста Петров се пофали дека платите биле повисоки, ВМРО ДПМНЕ реагира дека нема 500 евра просечна плата

Иако соочени со најголемата светска здравствена и економска криза од која не е поштедена ниту нашата земја, бележиме раст на просечната плата. Имено, просечната нето-плата...

Скопје 14.07.20 | 12:37

Авторот на склулптурите поставени во ЗОО Скопје реагира: Беа поставени без никаков надомест

Уметникот Андреј Миневски од Скопје реагира на фејсбук-статусот на Стефан Кирков за таканаречениот „Дино парк“ во скопската Зоолошка градина, во кој Кирков го обвинува...

Македонија 11.07.20 | 14:43

СДСМ за „бомбата“: Заев постојано барал начин за целосна реформа на правосудството

Како што наближува изборниот ден и поразот на ВМРО-ДПМНЕ И Христијан Мицкоски, растат паниката и стравот во белиот дворец, реагираат од СДСМ на денешната „аудио-бомба“...

Економија 07.07.20 | 15:27

ВМРО-ДПМНЕ: Сите се прашуваат во кој свет живее Коста Петров

Сите се прашуваат во кој свет живее Коста Петров. Власта на Заев и СДСМ покажаа во овие три години инвентивност само во насока на криминалот, корупцијата, рекетот и црпењето...

Двоглед 04.07.20 | 17:49

И Црвенкапа реагираше затоа што ја ставиле во спот со Заев и Рускоска

Црвенкапа во соопштение до јавноста испрати реакција до ВМРО-ДПМНЕ затоа што во спот во кампањата за изборите на 15-ти јули е ставена во исто сценарио со, како што вели,...

Македонија 04.07.20 | 15:51

Силјановска до Царовска: Пропаста на економијата започна кога вие станавте вицепремиер за економски прашања

Пропаста на економијата драга Мила започна кога Вие станавте Вицепремиер за економски прашања. Па, кога видовте дека сѐ оди удолу се скривте во глувчешка дупка и почнавте...

Македонија 26.06.20 | 14:55

ДУИ: Разрешувањето на Зибери е брутален и популистички акт и е порака за сите Албанци

Демократската Унија за Интеграција остро го осудува постапувањето пресметано врз дневнa политичка цел, освета и во функција на Парламентарните избори, на министерот...