Ознака: радмила шекеринска
Македонија 15.10.22 | 12:58

Радмила е вистински избор: Ковачевски со честитката до Шекеринска за нејзината нова функција

Премиерот Димитар Ковачевски преку својот Фејсбук профил упати честитка до Радмила Шекеринска за нејзиниот избор за потпретседател на Партијата на европските социјалисти...

Македонија 15.10.22 | 12:46

Шекеринска се враќа на голема врата – избрана е за потпретседателка на европските социјалисти

На конгресот на Партијата на европски социјалисти (ПЕС) Радмила Шекеринска, истакнат член на СДСМ, е избрана за потпретседателка на ПЕС. „Честа е дотолку поголема што...

Македонија 10.06.22 | 23:39

Радмила Шекеринска наполни 50 години

Поранешната министерка за одбрана Радмила Шекеринска наполни 50 години. Шекеринска не ги крие годините, напротив, вели дека се прекрасен подарок, а најмалку од се само...

Македонија 09.06.22 | 23:18

Лукаревска: Во СДСМ нема струи, комуницирам со Заев и Шекеринска

Потпреседателката на СДСМ и директорка на УЈП, Сања Лукаревска вечерва изјави дека е „вечно прашање и вечна дилема“ дали има различни струи во СДСМ. -Јас сум долго време...

Македонија 21.01.22 | 15:37

И Царовска и Шекеринска поднеле барање за апанажа

Поранешната министерка за одбрана Радмила Шекеринска и поранешната министерка за образование Мила Царовска официјално поднеле барање за апанажа до собраниската Комисија...

Македонија 17.01.22 | 12:22

Петровска ја презеде функцијата од Шекеринска: Во мене гледате сојузник, заедно ќе ги надминуваме сите предизвици

Почитувани припадници на Армијата и на МО во мене гледате сојузник со кој заедно ќе ги надминуваме сите предизвици. Сите ние заедно пред се почитувајќи се меѓу себе...

Македонија 12.01.22 | 12:37

Брнз ѝ подари американско знаме на Шекеринска: Двете држави испишаа историја

Американската амбасадорка Кејт Мери Брнз денеска и предаде американско знаме на министерката за одбрана Радмила Шекеринска, како знак на заслуги за одбранбената соработка...

Македонија 12.01.22 | 08:29

Aмбасадорката Брнз ќе и предаде американско знаме на Шекеринска

Амбасадорката на САД Кејт Мери Брнз денеска на министерката за одбрана Радмила Шекеринска ќе и го предаде американското знаме како знак на заслуги за одбранбената...

Македонија 04.01.22 | 12:55

Шекеринска: Одговорноста секогаш има име и презиме

Има некои правила кои важат за секој ресор и до нив се имам придржувано сите овие години, а тоа е одговорноста која секогаш има име и презиме и секој од нас лично е многу...

Македонија 29.12.21 | 23:01

Богоев: Се надевам ќе ја убедиме Шекеринска дека навистина сме ја сфатиле пораката

Потпретседателот на СДСМ и поранешен градоначалник на Карпош, Стефан Богоев вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме за тоа каде водат...

Македонија 27.12.21 | 08:50

Шекеринска и Брнз ќе потпишат договор помеѓу Македонија и САД во врска со т.н. Лејхи закони

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска и амбасадорката на Соединетите Американски Држави Кејт Мари Брнз денес ќе потпишат договор меѓу Македонија и САД...

Македонија 24.12.21 | 15:07

Пендаровски брифиран за подготвеноста на Армијата: Успешно положен тестот од првата годишнина како членка на НАТО

Пред претседателот, Стево Пендаровски, во Домот на Армијата во Скопје беше презентирана состојбата со борбената подготвеност на Армијата на Република Македонија во...

Македонија 22.12.21 | 14:06

За Шекеринска реформите биле важни и за Брисел: Каква врска има Армијата со членството во ЕУ?

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска присуствуваше на церемонијата на прием на 100 нови професионални војници, што се одржа во касарната „Алекса Демниевски...

Македонија 18.12.21 | 19:39

Героски: Дојде ред еден Ненад Јовановиќ да ја обвинува Шекеринска за дилетантизам и за неодговорнист

Дојде ред еден Ненад Јовановиќ да ја обвинува Радмила Шеќеринска за дилетантизам и за неодговорнист, пишува новинарот Бранко Героски на фејсбук. Ако СДСМ под водство...

Македонија 17.12.21 | 14:11

Шекеринска: Нема да учествувам во следната Влада, не се согласувам со дел од политиките на СДСМ

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска изјави дека нема да биде дел од новата Влада. Таа потсети дека пред осум месеци се повлекла од партиската функција...

Македонија 15.12.21 | 17:16

Шекеринска: Бугарското вето „успеа” да ја ослаби улогата и влијанието на ЕУ во целиот регион

Неуспехот да се испорача тоа што Македонија го заслужува, ја загрозува ЕУ во еден важен регион кој е опкружен со членки на Унијата. И затоа изгледа дека бугарското...

Македонија 23.11.21 | 09:16

Сочувство од Шекеринска до семејствата на сите жртви во сообраќајната несреќа

Страшна трагедија! Сочувство до семејствата на сите жртви и брзо и целосно опоравување на сите повредени, напиша министерката за одбрана Радмила Шекеринска на нејзиниот...

Македонија 19.11.21 | 20:47

Шекеринска: Претседателот на СДСМ и премиер погреши што го врза својот мандат со резултатот од локалните избори

Радмила Шекеринска коментира дека смета оти претседателот на СДСМ и премиер погреши што го врза својот мандат со резултатот од локалните избори. Сега фокусот мора да...

Македонија 15.11.21 | 11:20

Шекеринска: Очекувам брзо да завршат разговорите за стабилно парламентарно мнозинство

Многумина граѓани, но и медиумите чекаат од нас да го потврдиме парламентарно мнозинство кое ќе гарантира функционално Собрание и нормален тек на реформските процеси....

Македонија 29.10.21 | 14:23

Шекеринска: Со опремувањето на Армијата со спортска опрема во голема мерка се заокружија сите проекти што значеа опрема за секој војник

Припадници на Ренџерскиот баталјон на Армијата на Република Македонија на Воениот стадион во Градскиот парк во Скопје ги извежбуваа своите редовните физички подготовки. Министерката...