Ознака: радмила шекеринска
Македонија 21.10.21 | 13:39

Шекеринска – Санино: Евроинтеграцијата не смее да се одолговлекува

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, која во Брисел се сретна со генералниот секретар на Европската служба за надворешно дејствување, Стефано Санино, изјави...

Фудбал 16.10.21 | 10:42

Започна традиционалниот Меморијален турнир во мал фудбал во чест на загинатите бранители

Во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ денеска е отворен традиционалниот Централен меморијален турнир во мал фудбал во чест на загинатите бранители. Министерот...

Македонија 14.10.21 | 17:04

Шекеринска: Високите тонови меѓу Косово и Србија загрижуваат, но не стравуваме од прелевање бидејќи сме членка на НАТО

„Ако Европа сака сериозно да биде сфатена како глобален играч, мора сериозно да се размисли за одлуките кои претстојат. Балканот секогаш беше лакмусов тест за желбата,...

Македонија 29.09.21 | 15:37

Шекеринска со сочувство до семејството на загинатиот словенечки пожарникар кој ги гасеше пожарите во Берово и Пехчево

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска на својот Фејсбук профил изрази сочувство до семејството на Жан Кофол, словенечкиот пожарникар кој беше меѓу најмладите...

Македонија 21.09.21 | 09:34

Шекеринска почесен гостин на Националната гарда на Вермонт: Се разгледуваат можности за обуки на наш кадар за цивилна заштита и спасување

Цврсто сме убедени во бенефитот кој и нашата Армија и Националната гарда на Вермонт го имаат од исклучително интензивната меѓусебна соработка. По успешната реализација...

Македонија 19.09.21 | 00:20

Ни слика ни текст: Кој од Владата наредил прес-службата да ја игнорира историската посетата на Шекеринска на Вашингтон?

Мнистерката за одбрана Радмила Шекеринска од четвртокот беше на неколкудневна работна посета на Пентагон. Работната посета на Соединетите Американски Држави е прва...

Македонија 18.09.21 | 09:03

Шекеринска на состанок со секретарот за одбрана на САД Лојд Остин

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска во тек на посетата на САД оствари средба со секретарот за одбрана, Лојд Остин, прва на највисоко ниво со новата американска...

Македонија 17.09.21 | 09:23

Шекеринска: Новата американска администрација силно го поддржува вклучувањето на Македонија во преговарачкиот процес со ЕУ

Првиот ден од посетата на САД министерката за одбрана Радмила Шекеринска го помина на средби во Стејт Департментот и во Пентагон каде што се сретнала со новиот американски...

Македонија 16.09.21 | 19:01

Шекеринска од Вашингтон: Ќе побараме силна поддршка од САД за продолжување на нашиот европски пат

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ја почна работната посета на Соединетите Американски Држави, која е прва на претставник на Владата на Македонија ...

Македонија 16.09.21 | 11:26

Шекеринска во посета на САД на средби во Пентагон и Вермонт

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска од денеска престојува во неколкудневна посета на САД. Шекеринска во Пентагон ќе се сретне со потсекретарот за одбрана на...

Македонија 28.08.21 | 11:58

Шеќеринска-Тонин: Продлабочување на соработката со Словенија за успешно справување со пожарите во иднина

Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска која со својот словенечки колега Матеј Тонин беа во работна посета на Општина Берово, изјави дека пожарите што се случија...

Македонија 27.08.21 | 12:13

Тонин: Ќе се обидеме да им кажеме на нашите бугарски пријатели дека и во нивен е интерес е Македонија да стане членка на ЕУ

Македонија е пријател на Словенија. Местото на Македонија е во Европската унија, Словенија ќе направи се што е во нејзината моќ да станете што побрзо полноправна членка...

Македонија 25.08.21 | 15:49

Шекеринска: Ќе биде регистриран секој евакуиран граѓанин на Авганистан кој ќе пристигне во земјава

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, изјави дека секое пристигнување на некој евакуиран граѓанин на Авганистан ќе биде регистрирано и за сите такви јавноста...

Македонија 17.08.21 | 21:41

Вила „Рада“, „Петре“ и „Мила“: Предлог-сместувачки капацитети за 400 бегалци од Авганистан

Предлог – сместувачки капацитети за 400 бегалци од Авганистан: -Вила Рада Ш, Маврово; -Вила Петре Ш, Маврово; -Вила Мила Ц, Пониква. Во најава е и капацитетот Вила Манулач...

Македонија 07.08.21 | 13:17

Срамота пред сериозните земји, грев пред жртвите: Својот неуспех Шекеринска го прикажува како успех на Романија

Својот неуспех Радмила Шекеринска се обидува да го покаже како успех на НАТО-сојузниците, што во најмала рака е непрофесионално и понижувачки за сериозни земји. Како...

Македонија 07.08.21 | 10:59

Голтај локумадес и опушти се. Еднаш се живее кога си на власт, а ти си за последен пат

Информацијата дека министерката за одбрана Радмила е на одмор додека Армијата е во првите борбени линии со огнената стихија е една од многуте „верувале или не“ вести...

Македонија 03.08.21 | 13:40

Шекеринска: Само заедно можеме да се справиме со пожарите, Армијата е таму каде што е најтешко

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска ги посети припадниците на Армијата, кои на Кокино беа ангажирани во справувањето со пожарот и упати благодарност до нив,...

Македонија 26.07.21 | 12:48

Велика Британија ќе креира ќелија за обука на Криволак

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска и британската амбасадорка Рејчел Галовеј потпишаа меморандум за разбирање во областа на одбраната, кој овозможува креирање...

Македонија 23.07.21 | 09:59

Македонија и Португалија почнуваат соработка во одбраната

Mинистрите за одбрана на Македонија, Радмила Шекеринска и на Португалија, Жао Гомеш Кравињу, на седба во Лисабон во рамки на официјална дводневна посета посета на делегација...

Македонија 05.07.21 | 17:29

Шекеринска: Носиме Стратегија за справување со хибридните закани

Хибридните закани наметнаа друг тип на војување, посуптилен од класичниот, но еднакво разорен. Една лажна вест може да сруши цел еден систем или да го наруши неговиот...