Ознака: принцот Чарлс
Музика 23.04.23 | 20:55

Кралот Чарлс ќе ја отвори Евровизија

Музичкото натпреварување „Евровизија“ официјално ќе започне на 9 мај во Ливерпул, а ќе го отвори никој друг туку кралот Чарлс. Имено, Бакингемската палата објави дека...

Балкан 29.11.22 | 11:11

Mицотакис од принцот Чарлс ги побара скулпурите од Акропол

Може да се најде„вин-вин“ решение што ќе резултира со повторно обединување на скулптурите на Партенонот во Грција, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис од Лондон...

Свет 11.09.22 | 22:04

Гледаше ли Дијана во принцот крал?

Пред крајот на нејзиниот живот, принцезата Дајана не сакаше да ја засака идејата Чарлс да стане крал. Во интервју за BBC Panorama во ноември 1995 година, две години пред трагично...

Свет 11.09.22 | 11:36

Принцезата Дајана никогаш не му простила на Чарлс за тоа што го направил на нивниот меден месец и засекогаш го уништи нивниот однос

И по 25 години од нејзината смрт, судбината на принцезата Дајана продолжува да ја интригира јавноста, а постојано се шпекулира за деталите кои го одбележаа нејзиниот...

Свет 10.09.22 | 21:28

Кралот Чарлс своевремено Путин го спореди со човекот кој е одговорен за убиство на милиони, Русинот прв му упати честитки

Владимир Путин беше првиот светски лидер кој му честиташе на кралот Чарлс Трети по неговото устоличување. Рускиот претседател и новиот крал имале особено ладен однос...

Свет 10.09.22 | 12:43

Чарлс Трети официјално прогласен за крал на Обединетото Кралство

Чарлс Трети е официјално прогласен за крал на Обединетото Кралство од страна на Советот за наследување на британскиот трон во палатата Сент Џејмс, официјалната резиденција...

Свет 09.09.22 | 15:14

Лондон како Арачиново: Кралското семејство е ослободено од данок

Малкумина знаат дека кралското семејство во Велика Британија е ослободено од голем дел од даноците што ги плаќаат обичните граѓани на Островот. Па така новиот крал...

Свет 09.09.22 | 09:54

Азно неброено: Eве колку пари ќе наследи Чарлс од мајка си

По смртта на неговата мајка, британската кралица Елизабета Втора, нејзиниот најстар син Чарлс (73) го наследил тронот како и нејзиното приватно богатство, огромно наследство...

Македонија 09.09.22 | 08:30

Новиот крал Чарлс ја посети Македонија

Малкумина знаат дека новиот британски Крал Чарлс ја посети Македонија.Тоа се случи во ноември 1998 година. Не можат да се најдат многу информации за целта на неговата...

Свет 08.09.22 | 21:05

Чарлс е новиoт Крал

Кралскиот коментатор Кларенс Хаус потврди дека Чарлс ќе биде познат по кралското име крал Чарлс Трети. Постоеше можност новиот крал да употреби едно од неговите други...

Свет 27.06.22 | 16:03

Финансиски скандал во кралското семејство: Принцот Чарлс добил куфер со милион евра од шеикот на Катар

Британскиот принц Чарлс добил актовка полна со готовина како добротворна донација од поранешен катарски премиер, јавува Сандеј тајмс. Во текстот се наведува дека тоа...

Семејство 16.04.22 | 22:32

Принцот со камено срце за синот имал само 15 минути

Во најголема тајност, со знаење само на најверните вработени на кралицата Елизабета Втора и принцот Чарлс, принцот Хари и Меган Маркл пристигнале во Лондон, а сега во...

Свет 10.02.22 | 23:36

Принцот Чарлс се сретнал со Kралицата два дена пред да биде позитивен на Ковид-19

Принцот Чарлс се сретнал со британската кралица Елизабета Втора во замокот Виндзор два дена пред да биде позитивен на тестот за корона вирус. Неименуван извор од кралското...

Калеидоскоп 21.01.22 | 12:54

Принцот Чарлс сака да ги види внуците во САД

Британскиот принц од Велс, Чарлс и неговиот син, принцот Хари во последно време наводно прават напори за да ги затоплат своите заладени семејни односи. Имено, тие наводно,...