Малкумина знаат дека кралското семејство во Велика Британија е ослободено од голем дел од даноците што ги плаќаат обичните граѓани на Островот.

Па така новиот крал Чарлс ќе го добие имотот без да плати данок на наследство, привилегија резервирана за наследниците на кралот.

Иако не постои обврска за британските монарси да ги обелоденат своите приватни финансии, познато е дека Елизабета била на чело на лично богатство од 370 милиони фунти.

Богатството на кралицата се додава на личното богатство на Чарлс, проценето на 100 милиони долари (87 милиони фунти).

Познатиот накит на круната, чија вредност се проценува на околу три милијарди фунти.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.