Ознака: Елизабета
Свет 19.09.22 | 20:04

Ковчегот со кралицата стигна до Виндзор, светот се прости со Елизабета Втора

Погребната поворка пристигна до замокот Виндзор. Високи членови на кралското семејство таму ѝ се приклучија на поворката додека државната погребна кола се приближуваше...

Калеидоскоп 15.09.22 | 10:07

Се онесвести стражар кој го чува ковчегот на кралицата Елизабета Втора

На Твитер се појави снимка на која се гледа како еден од припадниците на британската Кралска гарда се онесвестил покрај ковчегот на кралицата Елизабета, додека бил...

Фудбал 11.09.22 | 16:14

Нема фудбал во Лондон и следниот викенд

Смртта на кралицата Елизабета во Велика Британија направи овој викенд да бидат одложени мечевите како од Премиер лигата, така и од преостанатите пониски дивизии. Викендов...

Калеидоскоп 11.09.22 | 12:24

По 34 години двојничката на кралицата Елизабета се откажува од досегашната работа

Двојничката на кралицата Елизабета Втора, изјави дека „од почит“ кон најдоловечната британска владетелка, која почина во четвртокот, одлучила да се откаже од досегашната...

Свет 09.09.22 | 20:59

Лондонските таксисти на традиционален начин ѝ оддадоа почит на кралицата Елизабета II

Познатите црни такси во Лондон ѝ оддадоа почит на покојната кралица со тоа што се построија на улицата пред Бакингемската палата. Десетици таксија се наредија на дождот...

Свет 09.09.22 | 15:14

Лондон како Арачиново: Кралското семејство е ослободено од данок

Малкумина знаат дека кралското семејство во Велика Британија е ослободено од голем дел од даноците што ги плаќаат обичните граѓани на Островот. Па така новиот крал...

Калеидоскоп 27.03.22 | 14:13

Кралицата Елизабета II за прв пат во историјата на насловна страна на Вог

Кралицата Елизабета Втора ќе се појави на насловната страница на априлското издание на британскиот „Вог“, за прв пат во историјата, по повод нејзиниот платинест јубилеј....

Калеидоскоп 06.02.22 | 07:55

Кралицата Елизабета организираше мала забава за првите 70 години на престолот

Британската кралица Елизабета Втора, покрај најавата дека во јуни официјално ќе ја прослави 70-годишнината од нејзиното владеење, и денеска славеше во својата резиденција...