Смртта на кралицата Елизабета во Велика Британија направи овој викенд да бидат одложени мечевите како од Премиер лигата, така и од преостанатите пониски дивизии. Викендов воопшто не се играше фудбал во Англија, а на ниво на Лондон најверојатно тоа нема да се случи и следниот викенд.

Имено, за 19 септември е закажан погребот на краицата, па од безбедносни причини на 18 одосно 19 најверојатно ќе бидат забранети поголеми собири во главниот град. Па така, мечевите од редовното коло, Челзи – Ливерпул, Тотенхем – Лестер и Брендфорд – Арсенал нема да бидат одиграни во овој термин односно ќе бидат одложени.

Одлуката сеуште не е официјално донесена, има најави да се промени само домаќинот на дуелот, односно наместо Челзи, Ливерпул да биде домаќинот, што тешко дека би било прифатено од финансиска причина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.