Пред крајот на нејзиниот живот, принцезата Дајана не сакаше да ја засака идејата Чарлс да стане крал. Во интервју за BBC Panorama во ноември 1995 година, две години пред трагично да почине, Дајана зборуваше за неговата способност да биде иден крал.

За време на интервјуто за Панорама, новинарот Мартин Башир ја праша Дајана: „Дали мислите дека би имало повеќе смисла, со оглед на брачните тешкотии што ги имавте вие ​​и принцот од Велс, круната директно да премине на вашиот син Вилијам?“

Принцезата Дајана одговорила: „Па, тогаш треба да видите дека Вилијам е многу млад во моментот, па дали сакате таков товар на неговите рамена на таа возраст? Така што, не можам да одговорам на тоа прашање“. Во тоа време Вилијам имаше 13 години.

Башир извршил дополнителен притисок врз принцезата и ја прашал дали сака принцот Вилијам да ја наследи кралицата кога тој ќе стане полнолетен. Дајана беше многу одмерена и рече: „Мојата желба е мојот сопруг да најде душевен мир, а од тоа произлегуваат други работи, да“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.