Ознака: Попис 2021
Македонија 19.10.21 | 11:25

Симовски: Лето беше, нормално беше да не најдеме некого дома

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски денеска изјави дека нема значаен неопфат со пописот и оти на крајот со обработката нема да има изоставено...

Македонија 16.10.21 | 09:39

Симовски: Тие што се вишок на избирачкиот список се надвор од земјата

Апостол Симовски, директорот на Државниот завод за статистика, вели дека оние што ги има на Избирачкиот список, а не се попишале на неодамнешниот национален попис се...

Македонија 05.10.21 | 09:13

Пописот ја искачи Македонија на врвот со најголема смртност од ковид-19 во Европа

Со првичните пописни резултати, смртноста од ковид во државата се искачи на 3.659 починати на милион жители, додека по старите податоци веб сајтот worldmeters Македонија имаше...

Македонија 02.10.21 | 08:41

Симовски објаснува што ќе следи за лицата кои одбиле да се попишат

Во моментов не можам да кажам точна бројка на оние кои одбија да се попишат, бидејќи треба да ги собереме сите податоци од колегите од терен. Меѓутоа, тој број е минимален....

Македонија 02.10.21 | 08:00

Во секоја земја во Африка живее барем по еден Македонец

Двајца Македонци живеат во Либиска Арапска Џамахирија, тројца во Јужен Судан, шестмина во Танзанија, двајца во Нигер, 16 во Палестина и 14 во Северна Кореја. Ова се дел...

Македонија 30.09.21 | 14:07

Заев: Треба казни за тие што одбиваат да се попишат

Луѓето кои одбиваат да се попишат треба да бидат санкционирани, изјави денеска премиерот Зоран Заев. Одговарајќи на новинарско прашање зошто не побарале да се продолжи...

Македонија 28.09.21 | 21:40

Симовски: Добро би ни дошле уште два-три дена за попишување

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во интервју за „Локално“ вели дека нема ништо против дополнитени два – три дена, плус за попишување, доколку...

Македонија 27.09.21 | 10:07

ДЗС: Попишани вкупно 1.619.857 лица, остануваат уште три пописни дена

Вкупно 1.619.857 лица, 503.491 домаќинство и 711.695 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на...

Македонија 25.09.21 | 08:30

Уште пет дена попис, досега попишани околу 1,4 милиони лица

Заклучно до вчера до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се самопопишани 195.477 граѓани од дијаспората. Државниот завод...

Вести 24.09.21 | 15:09

Непопишаните граѓани од утре ќе можат да се попишат на одредени локации во својата општина

Со цел никој да не биде пропуштен во пописот, Државниот завод за статистика (ДЗС) од утре ќе им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредни локации во нивните...

Македонија 23.09.21 | 10:03

Попишани 1.309.840 лица

Вкупно 1.309.840 лица, 405.266 домаќинства и 556.415 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на...

Македонија 22.09.21 | 13:54

Заев: Дијаспората може буквално утре да се врати дома, мора да ги попишеме

Законот за употреба на јазиците, правата на Албанците и на помалку бројните заедници апсолутно остануваат исти и тоа никако не се менува во зависност од севкупната...

Македонија 22.09.21 | 09:35

Попишани 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на...

Македонија 21.09.21 | 10:08

ДЗС: Попишани вкупно 1.132.484 лица, 353.256 домаќинства и 480.364 станови

Вкупно 1.132.484 лица, 353.256 домаќинства и 480.364 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на...

Македонија 20.09.21 | 13:49

Заев за пописот: Системот е сериозно нападнат од хакери

Лично верувам дека пописот ќе биде успешен. Сепак, да не избрзуваме, имаме уште десетина дена. Влеговме во третата етапа, остануваат уште 15 дена да се попишува и верувам...

Македонија 20.09.21 | 09:40

ДЗС: Попишани вкупно 1.037.309 лице, 323.286 домаќинства и 438.705 станови

Вкупно 1.037.309 лице, 323.286 домаќинства и 438.705 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на...

Македонија 19.09.21 | 18:15

Заев: Успешниот попис е гаранција за сигурна македонска иднина

Премиерот Зоран Заев на „Фејсбук“ ги поздрави сите попишувачи и целиот тим на Државниот завод за статистика, по денешната информација дека попичани се над милион граѓани. 1...

Македонија 19.09.21 | 17:40

Маричиќ: Влегуваме во последната фаза од пописот

Откако Државниот завод за статистика извести дека денеска се попишани над милион граѓани, министерот за правда Бојан Маричиќ, посочи дека влегуваме во последната фаза...

Македонија 19.09.21 | 17:03

Попишани над еден милион граѓани

Над еден милион граѓани се попишани денеска до 15 часот, информираат од Државниот завод за статистика. До 15 часот, денеска попишани се 1.000.034 лица. Попишувањето оди во најдобар...

Македонија 16.09.21 | 14:46

Новковска: Пописот го сведува македонскиот народ на севрномакедонска етничка група

Поранешната директорка на Државниот завод за статистика Благица Новковска, која одби да го потпише пописниот фалсификат спроведуван во 2002 година, смета дека од пописот...