Ознака: отпад
Црна хроника 16.11.23 | 19:55

Скопјанец во Чаир тргувал со отпад без да има дозвола, доби кривична пријава

Кривична пријава добил 53-годишниот М.Ј. од Скопје поради тргување со отпад без поседување дозвола од страна Министерството за животна средина и просторно планирање...

Скопје 02.11.23 | 11:56

Аеродром со кривична пријава до ОЈО Скопје за согорување отпад на отворен простор

Општина Аеродром во текот на вчерашниот ден до Основното јавно обвинителство од Скопје достави кривична пријава против непознат сторител, соопштија од општината, објаснувајќи...

Скопје 28.10.23 | 11:39

Во вторник ќе се знае колку е опасен по здравјето отпадот во скопско Орман близу Лепенец

Колку е штетен по здравјето отпадот од оловна згура околу 500 –тини тони складиран на приватен имот во скопско Орман близу реката Лепенец ќе се знае најдоцна во вторник....

Црна хроника 24.10.23 | 11:52

Кривична за 23-годишна скопјанка која нелегално тргувала со отпад

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Р. Д. (23) од Скопје поради основано сомнение за сторено кривично дело „Загрозување...

Здравје 23.10.23 | 09:52

Д-р Чибишев: Отпадот кај Ѓорче е сериозна закана по здравјето на скопјани

При редовна обиколка од страна на Државниот инспекторат за животна средина на територијата на Општина Ѓорче Петров, на 10 октомври лоцирано е одлагање на згура од преработка...

Македонија 22.10.23 | 14:18

Детектиран опасен отпад во близина на скопското село Орман

При редовна обиколка на територијата на Општина Ѓорче Петров од oвластен инспектор за животна средина при Општина Ѓорче Петров лоцирано е одлагање згура од преработка...

Скопје 17.08.23 | 10:04

Подигнати 300 тони отпад од диви депонии во неколку скопски општини

Приближно 300 кубни метри, претежно кабаст и градежен отпад, подигнати се и транспортирани во текот на изминатите два дена, во рамки на акција на ЈП Комунална хигиена-Скопје...

Скопје 10.07.23 | 00:01

Арсовска: Мицкоски е најголемото ѓубре, ВМРО-ДПМНЕ: Да се преиспита деловната способност на Арсовска

Два дена и требаше на грдоначалничката Данела Арсовска да реагира на сметот во Скопје. Откако Скопје на температури над 30 степени целзиусови се затрупа вечерва заседаваше...

Скопје 09.07.23 | 23:26

Мицкоски: Градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ го чистат Скопје пред да се појави зараза, апелирам надлежните да ги надминат недоразбирањата и да пружат услуга која скопјани ја плаќаат

Тука сум со Дарко Костовски со градоначалникот на Бутел, но исто така заедно со сите градоначалници на скопските општини, Аеродром, Кисела Вода, Ѓорче Петров, Гази Баба....

Сервиси 06.07.23 | 11:29

Уште 80 тони опасен отпад од ОХИС испратени на уништување во Франција

Чистењето на малата (делта) HCH депонија во ОХИС продолжува со ремедијација на Лот 3, со кој ќе се отстранат 525 тони на HCH отпад и 210 тони на земја контаминирана со HCH, информираа...

Црна хроника 02.06.23 | 19:01

Четири отпади во Карпош работеле нерегуларно

На 01.06.2023 од полициски службеници Единицата за економски и компјутерски криминал и полициски службеници од СВР Скопје, во соработка со инспектори од Државниот пазарен...

Економија 21.04.23 | 12:00

Секој од нас тежи 467 килограми отпад

Вкупното количество на создаден комунален отпад во земјава во 2022 година изнесува 856 766 тони. Годишното количество на создаден комунален отпад по жител е 467 килограми,...

Скопје 25.02.23 | 14:15

„Комунална хигиена“ собрала 170 кубни метри отпад околу комплексот факултети при УКИМ

Екипите на ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје денеска ја завршија акцијата за чистење на поширокото централно градско подрачје. Во рамките на акцијата, како што соопштија...

Црна хроника 16.02.23 | 21:15

Нецаринети возила затекнати на отпади во Визбегово

Денеска (16.02.2023) во с.Визбегово, скопско, полициски службеници од одделот за криминалистичка полиција при МВР во координација со претставници на Царинската управа, Државниот...

Свет 20.07.22 | 14:08

Големите крузери го користат брегот на Алјасака како голема тоалетна школка

Канадскиот брег стана депонија за фекалии и други штетни отпадни води што ги исфрлаат туристичките бродови што носат патници до Алјаска. Крузерите се еден од најудобните...

Црна хроника 24.05.22 | 10:13

Кривична пријава за загрозување на животната средина и природата со отпад

СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против Д.С.(38) од Скопје и против правно лице од Скопје поради постоење основано сомнение...

Економија 17.05.22 | 18:44

Утврдени предлог законите за гаранција за финансиска поддршка за автопатот Блаце-Скопје и за регионалните депонии за отпад

На оваа своја седница Владата го утврди текстот на Предлог-законот за гаранција на Република Македонија на обврските по Договорот за заем за финансирање на...

Калеидоскоп 16.05.22 | 16:12

На еко акцијата „Генералка викенд 2022“, 8.000 волонтери собраа 185 тони отпад

На еко акцијата „Генералка викенд 2022“ која се одржа од 6 до 8 Мај во 26 општини во земјава, учествуваа речиси 8.000 волонтери и се собраа 185 тони отпад. Тоа е за осум пати повеќе...

Мода и убавина 30.03.22 | 09:13

Панел дискусија на тема: Намалување на текстилниот отпад преку кружни економии

Во рамки на проектот “ФИЛТЕР”, здружението на граѓани за нови уметности, технологија и екологија “3.14 Брокули”, организира панел дискусија на тема: “Намалување...

Балкан 16.03.22 | 12:28

Во депо за отпад во Косово откриени 36 тони месо со истечен рок

Косовската полиција уапсила две лица и запленила 36.180 килограми месо со истечен рок во месноста Захаќ во градот Пеќ, јави дописникот на МИА од Приштина. Според соопштението,...