Ознака: отпад
Економија 04.10.21 | 20:26

Ќе се продаваат по цена од 15 денари: Од 1 декември ќе се употребуваат само биоразгрдаливи кеси

Од 1 декември ќе биде дозволена употреба само на биоразгрдаливи  кеси, кои ќе се продаваат по цена од 15 денари. Најголем дел од надоместокот ќе оди во Фондот за заштита...

Економија 15.09.21 | 20:30

Од 1 декември најлонските ќеси ќе чинат 15 денари парче

На денешната седница на Собранието беа усвоени Законот за управување со отпадот, Законот за управување со пакување и отпад од пакување, Законот за управување со дополнителни...

Скопје 18.08.21 | 10:45

Во Дрисла се складира опасен отпад кој го загадува воздухот во Скопје, одговорност од Шилегов нема

Власта на СДСМ, на чело со Шилегов и Заев свесно ги загрозува животите на граѓаните. Ветувањето на најголемиот неработник Шилегов за решавање на проблемот со загaдувањето...

Македонија 10.07.21 | 21:41

И екологистите се кренаа против Заев: Не сакаат фабрика за отпад среде Неготино

Здружението на граѓани „Ековита” од Неготино  стравува околу најавената фабрика за обработка на отпад, што треба да се гради во близина на оваа општина, а премиерот...

Македонија 08.07.21 | 16:29

Опасниот отпад, со новиот закон во Собранието, може да стане „безопасен“, да се увезува, согорува и да ја труе Македонија

Граѓански организации и високообразовни институции денеска преку соопштение бараат да се одложи второто читање на Законот за управување со отпад и Законот за управување...

Калеидоскоп 02.07.21 | 10:53

На еколошката акција „Генералка викенд“ се собраа 175.181 килограми отпад, ќе се засадат 17.500 дрвја

На еколошката акција „Генералка викенд“ која се реализираше во мај во Македонија се собраа 175.181 килограми разновиден отпад. Како резултат на акцијата во Македонија...

Македонија 22.06.21 | 11:24

Владата го враќа увозот на отпад, Македонија ќе купува ѓубре за гориво

Наместо да забрани увоз на секаков тип на отпад, владата го враќа стариот закон со кој се дозволува увоз на отпад за гориво, реагираат Здружените организации „Зелен...

Здравје 05.06.21 | 18:09

Покрај Вардар во Велес собрани пет кубни метри отпад

Стотина граѓани меѓу кои претставници на еколошки здруженија, членови на ЗГ „Акцијаш “, вработени во ЈКП „Дервен“, членови на Советот на Општина Велес, денеска учествуваа...

Македонија 02.06.21 | 10:15

СДСМ: Со инвестиции во две фабрики за преработка на отпад ставаме крај на проблемот со депониите

Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев со силна политичка посветеност континуирано реализира мерки и политики кои резултираат со развој на економијата,...

Калеидоскоп 17.05.21 | 18:18

Ги снимија додека фрлаат отпад, кумановци бараат надлежните да ги санкционираат загадувачите

На социјалните мрежи граѓаните поставија видео снимка на која се гледа како се фрла ѓубре и отпад во река во Куманово и револтирани реагираат, надлежните да ги санкционираат...

Свет 16.02.21 | 14:26

Данците произведуваат најмногу отпад во ЕУ

Евростат објави колку отпад произведуваат земјите членки на Европска Унија, а прва на листата е Данска. Во просек во 2019 година секој граѓанин на ЕУ произвел 502 килограми...

Скопје 01.02.21 | 11:06

Граѓаните правилно да ги фрлаат употребените маски за да се заштити здравјето на вработените: Апел на „Комунална хигиена“

Јавното претпријатие Комунална хигиена – Скопје апелира до жителите на Скопје употребените заштитни маски да ги одлагаат правилно и совесно и тие да бидат соодветно...

Македонија 10.11.20 | 14:47

Расфрлани кревети, носилки, медицински ракавици: Слики од дворот на болницата „8 Септември“ во време на пандемија

Расфрлани кревети, носилки, „чизма“ од мијалник, медицински ракавици, зелена медицинска крпа, марамче, но и нешто запалено во кругот на болницата „8 Септември“ во Скопје...

Балкан 24.10.20 | 10:58

Полураспаднатаи тела на мигранти пронајдени во пратка со отпад од Србија за Парагвај

Во пратка со отпад од Србија за Парагвај, работници на парагвајската компанија, која е увозник на отпадот, пронашле тела на седум мигранти. Како што соопштија претставници...

Економија 18.09.20 | 15:00

„Еве колку мисли државата за нас“: Лозарите од Тиквешијата го истураат грозјето на депонија

„Еве го грозјето од Кавадарци каде завршува! Гледајте сите каде оди грозјето од Тиквешијата!“ се слуша во видео снимено од земјоделец од Кавадарци кој на локалната...

Скопје 30.08.20 | 12:48

Град Скопје продолжува со бесплатно подигање органски отпад

Продолжува кампањата за бесплатно собирање на остатоците од берба за да се спречи палењето на стрништата, а со тоа да се заштити воздухот од загадување. Заинтересираните...

Скопје 24.08.20 | 11:18

Градските инспектори трагаат по одложувачот на медицински отпад кај салата Борис Трајковски

И овој викенд продолжија активностите на екипите на Градскиот инспекторат со поддршка на Еко-патролата на ЈП „Комунална хигиена“, каде беа спроведени акции за контрола...

Свет 11.08.20 | 12:02

Експертите во Бејрут открија уште најмалку 20 контејнери со опасни хемикалии

Хемиски експерти и пожарникари работат на обезбедување на уште најмалку 20 потенцијално опасни контејнери со хемикалии во од експлозија разурнатото бејрутско пристаниште....

Скопје 30.07.20 | 15:23

Во Скопје ќе се поставуваат посебни канти за фрлање маски и ракавици

Екипите на „Комунална хигиена“-Скопје секојдневно наидуваат на фрлени маски и ракавици низ градот, посочи на денешната прес-конференција директорот на ова јавно претпријатие,...

Скопје 10.06.20 | 10:03

ВМРО-ДПМНЕ: Тони отпад се фрлаат на дивите депонии во Ново Село, Визбегово и Вардариште, Шилегов не презема ништо

Секој ден тони отпад се фрлаат на дивите депонии во Ново Село, Визбегово и Вардариште, а Шилегов не превзема ништо. Скопје е најзагадениот главен град во Европа. Со пасивноста...