Ознака: отпад
Здравје 05.06.21 | 18:09

Покрај Вардар во Велес собрани пет кубни метри отпад

Стотина граѓани меѓу кои претставници на еколошки здруженија, членови на ЗГ „Акцијаш “, вработени во ЈКП „Дервен“, членови на Советот на Општина Велес, денеска учествуваа...

Македонија 02.06.21 | 10:15

СДСМ: Со инвестиции во две фабрики за преработка на отпад ставаме крај на проблемот со депониите

Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев со силна политичка посветеност континуирано реализира мерки и политики кои резултираат со развој на економијата,...

Калеидоскоп 17.05.21 | 18:18

Ги снимија додека фрлаат отпад, кумановци бараат надлежните да ги санкционираат загадувачите

На социјалните мрежи граѓаните поставија видео снимка на која се гледа како се фрла ѓубре и отпад во река во Куманово и револтирани реагираат, надлежните да ги санкционираат...

Свет 16.02.21 | 14:26

Данците произведуваат најмногу отпад во ЕУ

Евростат објави колку отпад произведуваат земјите членки на Европска Унија, а прва на листата е Данска. Во просек во 2019 година секој граѓанин на ЕУ произвел 502 килограми...

Скопје 01.02.21 | 11:06

Граѓаните правилно да ги фрлаат употребените маски за да се заштити здравјето на вработените: Апел на „Комунална хигиена“

Јавното претпријатие Комунална хигиена – Скопје апелира до жителите на Скопје употребените заштитни маски да ги одлагаат правилно и совесно и тие да бидат соодветно...

Македонија 10.11.20 | 14:47

Расфрлани кревети, носилки, медицински ракавици: Слики од дворот на болницата „8 Септември“ во време на пандемија

Расфрлани кревети, носилки, „чизма“ од мијалник, медицински ракавици, зелена медицинска крпа, марамче, но и нешто запалено во кругот на болницата „8 Септември“ во Скопје...

Балкан 24.10.20 | 10:58

Полураспаднатаи тела на мигранти пронајдени во пратка со отпад од Србија за Парагвај

Во пратка со отпад од Србија за Парагвај, работници на парагвајската компанија, која е увозник на отпадот, пронашле тела на седум мигранти. Како што соопштија претставници...

Економија 18.09.20 | 15:00

„Еве колку мисли државата за нас“: Лозарите од Тиквешијата го истураат грозјето на депонија

„Еве го грозјето од Кавадарци каде завршува! Гледајте сите каде оди грозјето од Тиквешијата!“ се слуша во видео снимено од земјоделец од Кавадарци кој на локалната...

Скопје 30.08.20 | 12:48

Град Скопје продолжува со бесплатно подигање органски отпад

Продолжува кампањата за бесплатно собирање на остатоците од берба за да се спречи палењето на стрништата, а со тоа да се заштити воздухот од загадување. Заинтересираните...

Скопје 24.08.20 | 11:18

Градските инспектори трагаат по одложувачот на медицински отпад кај салата Борис Трајковски

И овој викенд продолжија активностите на екипите на Градскиот инспекторат со поддршка на Еко-патролата на ЈП „Комунална хигиена“, каде беа спроведени акции за контрола...

Свет 11.08.20 | 12:02

Експертите во Бејрут открија уште најмалку 20 контејнери со опасни хемикалии

Хемиски експерти и пожарникари работат на обезбедување на уште најмалку 20 потенцијално опасни контејнери со хемикалии во од експлозија разурнатото бејрутско пристаниште....

Скопје 30.07.20 | 15:23

Во Скопје ќе се поставуваат посебни канти за фрлање маски и ракавици

Екипите на „Комунална хигиена“-Скопје секојдневно наидуваат на фрлени маски и ракавици низ градот, посочи на денешната прес-конференција директорот на ова јавно претпријатие,...

Скопје 10.06.20 | 10:03

ВМРО-ДПМНЕ: Тони отпад се фрлаат на дивите депонии во Ново Село, Визбегово и Вардариште, Шилегов не презема ништо

Секој ден тони отпад се фрлаат на дивите депонии во Ново Село, Визбегово и Вардариште, а Шилегов не превзема ништо. Скопје е најзагадениот главен град во Европа. Со пасивноста...

Македонија 26.04.20 | 13:02

И покрај забраната некој пак се обидува да увезе РДФ отпад во Македонија

Вчера на терминалот Гевгелија подолго време биле заглавени 14 камиони. Откако влегле во Македонија и било потврдено дека носат РДФ отпад, што од неодамна е забранет за...

Црна хроника 10.04.20 | 20:26

Штипјанец со Ковид-19 излегол во самоизолација и бил да фрли отпад во близина на Здравствен дом

Штипјанец позитивен на Ковид 19 наместо во самоизолација излегол со возило и фрлал отпад во близина на Здравствениот дом во Штип. Јавен обвинител предлага казна од 2.000...

Македонија 26.03.20 | 15:10

Што да правите со личниот отпад доколку сте во карантин или самоизолација

МЖСПП ги објави препораките за управување со отпад за лицата кои се во карантин или самоизолација со сомнителен случај во домот. Личниот отпад (како хартиени марамчиња,...

Македонија 24.02.20 | 09:54

Од денеска забрана за увоз на отпад за согорување од Бугарија

Денеска стапува во сила забраната за увоз и извоз на отпад за согорување меѓу Бугарија и Македонија. Тоа е во согласност со воведените измени во Законот за управување...

Балкан 19.02.20 | 13:26

Бугарија ја затвора границата со Македонија за превоз на цврсто гориво од отпад

Бугарија од понеделник ја затвора границата со Македонија за превоз на цврсто гориво добиено од отпад, најави бугарскиот министер за животна средина и води, Емил Димитров. Во...

Скопје 07.02.20 | 13:58

Спасовски: ОЈО да ги утврди сите факти и докази и да се обелодени што се правело во минатото со отпадот

Техничкиот премиер Оливер Спасовски во денешната изјава подвлече дека животот и здравјето на луѓето немаат цена и потенцира дека во општеството нема повисока вредност...

Македонија 05.02.20 | 19:39

Се забранува увоз на отпад што се користи како извор на енергија: Изгласан Законот за управување со отпад

Собранието во продолжението на 130-та седница со 62 гласа „за“ го донесе Законот за управување со отпад по скратена постапка. Со Законот за управување со отпад се забранува...