Ознака: мендух тачи
Македонија 28.08.22 | 16:04

ДПА избра ново претседателство, четворица потпретседатели и генерален секретар

Демократската партија на Албанците (ДПА) на денеска одржаното Централното собрание во Тетово избра ново раководство, четворица потпретседатели и генерален секретар. –...

Македонија 28.07.22 | 13:04

Џафери ги пофали Ахмети и Тачи дека се најредовни кога треба да се гласа

За отсуствата од седниците на лидерот на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи, вели дека за изјаснување односно гласање тие се најредовни во Собранието. Осуството на Ахмети,...

Македонија 04.07.22 | 22:38

Тачи: Од времето на Киро Глигоров до денес, ова е најлош предлог, наредниот ќе биде уште полош

Од времето на претседателот Киро Глигоров, до денес, ова е најлош предлог, рече во вечерашниот дебатен магазин „Click Plus“ на ТВ21 Мендух Тачи, според кој наредниот предлог...

Македонија 01.03.22 | 14:12

Тачи: Путин се однесува како мафијаш и на крај ќе загуби

Владимир Путин е олицетворение на антицивилизацијата и ќе биде поразен. Тој се однесува како мафијаш, вели лидерот на ДПА, Мендух Тачи вчеравечер во гостување на емисијата...

Македонија 22.02.22 | 12:25

Тачи: Ако се појавам на седница ќе треба да го истепам Димитар Апасиев

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи во вчерашаната дебата на Клан ја критикуваше соработката на албанските партии со партијата Левица. Според него, дискурсот на оваа партија...

Македонија 07.12.21 | 11:27

Тачи: Очекувам Алијанса полека да исчезнува од политичката сцена, а ДПА да ќе се враќа

По коалицискиот брифинг што се одржа вчера со премиерот Зоран Заев во врска со влегувањето на Алтернатива во Владата, гостин во денешен Утрински брифинг беше Мендух...

Македонија 11.11.21 | 11:23

Мендух Тачи: Владата нема да падне, ќе има нови министри

Пратеникот на ДПА, Мендух Тачи, изјави дека според информациите со кои располага тој, актуелната Влада ќе опстои, Зоран Заев ќе остане на власт следните три години, а...

Македонија 10.11.21 | 20:41

Тачи тврди БЕСА биле на координација кај Заев, БЕСА демантира

Добра вест, премиерот ќе продолжи, мнозинството е стабилно, го овластивме премиерот да разговара и со други политички групации и пратеници, за уште поголемо мнозинство....

Македонија 01.11.21 | 15:36

Тачи му останува верен на Заев, имале повеќе гласови од опозицијата

Претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА), Мендух Тачи пред денешната средба на коалициските партнери на СДСМ во Влада, по вчера најавената оставка...

Македонија 26.10.21 | 22:41

Тачи за Касами: Да сум како Заев ќе го избркам од Влада

Лидерот на ДПА Мендух Тачи го обвини Биљал Касами од Беса ги изневерил и оти премиерот Зоран Заев мора да реагира. За вториот круг, договоривме сите заедно да се поддржиме,...

Македонија 26.10.21 | 21:55

Тачи во одбрана на Заев: Тој многу жртвуваше државата да оди напред

Во вечерашното дебатно издание „Click Plus“ на ТВ21 гостува лидерот на ДПА, Мендух Тачи. Тој вели дека премиерот Зоран Заев жртвувал многу за државата да оди напред. „Заев...

Македонија 14.10.21 | 21:16

Мендух Тачи од Тетово: Со победата на ДПА многу работи ќе се променат

Демократската партија на Албанците (ДПА) во Тетово вечерва одржа централен митинг на кој ги претстави поголем дел од 14 кандидати за градоначалници што партијата ги...

Македонија 10.04.21 | 23:14

Тачи избра кандидат за градоначалник на Тетово – Коалиција со сите, освен со ДУИ

Поранешниот градоначалник на општина Тетово, Сади Беџети ќе побара уште еден мандат од тетовци, како кандидат на Демократската партија на Албанците. Беџети денеска...

Македонија 10.04.21 | 14:56

Сади Беџети повторно кандидат на ДПА за градоначалник на Тетово

Демократската партија на Албанците (ДПА) на прес-конференција го претстави Сади Беџети за кандидат за градоначалник на Тетово. Беџети беше градоначалник на Тетово од...

Македонија 24.03.21 | 10:15

Тачи: Ахмети удри со оружје на оваа држава, а сега се бори да биде членка на НАТО и ЕУ

Многу ми е „симпатично“ што Ахмети сега се бори за Македонија да биде членка на НАТО и на Европската Унија (ЕУ), а тој удри со оружје на оваа држава кога ние го потпишавме...

Македонија 23.03.21 | 23:34

Тачи: За мене, како лекар, ситуацијата со коронавиусот во Македонија е страшна и ќе биде уште пострашна

Мендух Тачи на ТВ21 во емисијата „Клик Плус“ ја коментираше идејата на премиерот Зоран Заев за широка коалиција. Тачи рече дека идејата е интересна, а се осврна и на...

Македонија 07.08.20 | 21:12

Новиот партнер на Заев, Мендух Тачи со години е на црната листа на САД

Новиот коалициски партнер на Зоран Заев, Мендух Тачи со години е на црната листа на САД. Тие неодамна ја обзнанија постизборната коалиција во владата која би ја направила...

Македонија 05.08.20 | 20:13

Mендух Тачи бара да ја води финансиската полиција?

Албанскиот портал Газета Експрес, објави детали од средбата на Зоран Заев и лидерот на ДПА, Мендух Тачи. Имено порталот објави дека Мендух Тачи на оваа средба од Зоран...

Македонија 15.07.20 | 21:34

Мендух Тачи: Важно е изборите да се фер и демократски

Претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА) Мендух Тачи гласаше во Тетово. – Многу важност е изборите да бидат фер и демократски, да исполнуваат стандарди....

Македонија 12.07.20 | 21:58

Тачи бара дводомен парламент во Македонија

Демократската партија на Албанците во Тетово одржа завршна предизборна средба со граѓаните на градскиот плоштад. Претседателот на ДПА и воедно носител на кандидатската...