Веќе кога стана очигледно дека лавината на победата на коалицијата ВРЕДИ е незапирлива, речиси секој ден гледаме трагикомедија од типот „проширување на Европскиот фронт“, во кој нивниот продуцент, Али Ахмети, се обидува да ги врзе јазлите што можат да му го ублажат поразот, во меѓувреме излегувајќи смешен, станува трагичната фигура на овие избори, напоменуваат од албанската опозиција „Вреди“.

Фактот што Ахмети почна да си игра со картата од 2001 година е доказ дека ДУИ е свесна дека ќе губи. Тој ја убива старата слава со емотивни пораки само за да добие некој глас. И додека зборува за станари, мора да го потсетиме дека само за една недела, од стравот од пораз, тој стана станар на Зејди од партијата чие име ни самиот не го знае, на Аријанит Хоџа, кој не го знае ни кратенката на партијата, на Мендух Тачи како „побратим на Мијалков“, на Курто Дудуш како спасител во Шутка и, конечно, се очекува да клекне пред Зијадин Села, со кого некогаш се обвинуваа кој кого убил и го предал на беса.

Едноставно, Али Ахмети стана закупец на партиите. Меѓутоа, она што се појавува на виделина е дека ДУИ конечно го урива митот дека е ексклузивен партнер на американската администрација.

Така, Мендух Тачи, војводата од ВМРО, лојален „до смрт“ на Сашо Мијалков и лицето на црната листа долги години во САД, од вчера е „новото лице“ на Европскиот фронт на Али Ахмети. Има ли крај што ДУИ нема да го допре? Нема поголема иронија што овој тим изјавува дека се бори за европските вредности и против руските интереси на Балканот, а внатре во него се собрани луѓето кои немаат право ниту да поминат пред американската амбасада во Скопје. Како и да е, им благодариме што станаа заедно, затоа што со еден удар политички ќе ги пензионираме сите заедно, а по 8 мај некои може да станат и соседи на Курто Дудуш во Шутка. На 24 април и 8 мај ќе добијат политичка казна која ќе ги врати во реалноста.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.