Ознака: Љубомир Јовески
Македонија 17.09.19 | 13:08

Сѐ е веќе договорено со Зоран Заев: Лажејќи, Јовески се вплeтка во октопотодот на Зоран Заев

Порталот Инфомакс дознава дека на највисоко владино ниво е договорено истите обвинители од СЈО кои досега ги воделе предметите, да ги водат и од сега, а оваа одлука...

Македонија 17.09.19 | 12:41

СЈО и Јовески ги вртат налозите на специјалната обвинителка со нарушено психичко здравје

Дали на кревкиот првосуден систем, сериозно подриен од случајот „Рекет“ му е потребен уште еден скандал? Со нарушено психичко здравје разрешената специјална обвинителка...

Македонија 15.09.19 | 19:09

„Тефтерчето“ заменето со црна книга, Заев и СДСМ сакаат целосна контрола врз правосудството

Своевремено како опозиционер обвинуваше за постоење на „тефтерче“ во правосудството, но од позиција на власт се чини дека Зоран Заев создаде свој црн тефтер, или подобро...

Македонија 14.09.19 | 13:54

Си играте со правдата, затоа бидете подготвени да одговарате

Од изјавата на министерката Дескоска видовме огромна арогантност, што можеби е и очекувано со оглед на тоа од која политичка провиненција доаѓа, но она што загрижува...

Македонија 13.09.19 | 23:09

Мицкоски: Јовески го потопи СЈО со две контрадикторни изјави дадени во два месеци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва во 360 степени го повтори ставот на неговата партија дека случајите покренати од СЈО до 30 јули 2017 година треба...

Македонија 13.09.19 | 15:17

Јовески: До крајот на денот треба да заврши преземањето на предметите од СЈО

Изутрината е почнат процесот на преземање на предметите од надлежност на СЈО во надлежност на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија и очекувам до крајот...

Македонија 13.09.19 | 12:05

Joвески: Писмата од Јанева немаат печат, но се легитимни

Писмата, кои специјалната обвинителка Катица Јанева ги испрати од притвор до ЈО и со кои таа дава согласност за преземање на предметите на СЈО од редовното обвинителство,...

Македонија 13.09.19 | 09:31

Почна големата преселба на „бомбите“ од Зоран Заев

Транспортот од СЈО во ОЈО на сите прислушкувани разговори кои Зоран Заев ги предаде на Катица Јанева почнува од денеска. Од СЈО вчера потврдија дека се подготвени за...

Македонија 13.09.19 | 08:59

Ќе ја притвори ли Јовески Рускоска ако му нареди Јанева од Шутка?

Јавното обвинителство и Љубомир Јовевски не можат да постапуваат по наредби на осомничената Јанева. Јовевски не смее да прима наредби од лице во притвор, истакнуваат...

Македонија 12.09.19 | 16:05

„Права љубав године не броји“: Катерина Цаневска и Љубомир Јовески заедно на танго и по фармерки

Државниот обвинител Љубомир Јовески продолжениот викенд го искористил да го фати последното грчко сонце, но и да ги фати сезонските попусти и да испазари, да се приоблече. До...

Македонија 11.09.19 | 15:55

Јовески: Писмата на Јанева од Шутка се напишани на рака

Не е вистина дека едно од писмата на Катица Јанева испратени до ЈО од истражиот затвор „Скопје“ е напишано на компјутер, тврди државниот јавен обвинител Љубомир Јовески...

Македонија 11.09.19 | 14:40

Дописот од Јовески за преземање на предметите стигна во СЈО

Во просториите на СЈО утрово пристигнал дописот за превземање на предметите од републичкото јавно обвинителство, потпишан од јавниот обвинител Љубомир Јовески. Од...

Македонија 11.09.19 | 14:16

Мицкоски: ЈО работи под диктат на Заев, прави пиши-бриши со правото

Во оваа правна паника што се случува изминатиов период се изнаслушавме сѐ и сешто. Сум слушнал и јас дека адвокатите на луѓето кои се дел од предметите на СЈО се обратиле...

Македонија 10.09.19 | 08:26

Јовески: Подготвени сме за предметите од СЈО, сè е по закон и ќе се одвива брзо

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во изјава за МИА вели дека Обвинителството е подготвено и има капацитет да постапува по сите кривично правни предмети од...

Македонија 09.09.19 | 10:55

Јовески: Еден по еден ќе се разгледуваат предметите на СЈО, па ќе се распределуваат по обвинителствата

Основното јавно одделно ги разгледува предметите на СЈО за да се констатира фазата до каде стигнале постапките за нив, а потоа тие ќе се распределат по обвинителствата. Државниот...

Македонија 07.09.19 | 22:27

Јанева испратила уште еден допис до Јовевски, му дава писмена согласност да гони по предметите на СЈО

Во државното јавно обвинителство, преку судија на претходна постапка, вчера пристигнало уште едно писмо од Катица Јанева со кое таа лично дава писмена согласност за...

Македонија 07.09.19 | 00:19

Што договараа адвокатот на Заев и јавниот обвинител Јовески на бензинската во скопски Карпош

Средбата помеѓу Филип Медарски, адвокатот на премиерот Зоран Заев и државниот јавен обвинител Љубомир Јовески на бензинска пумпа во скопски Карпош била со цел адвокатот...

Македонија 06.09.19 | 18:53

Милошоски: Писмата од притвор се договорен потег меѓу Владата, Јанева, Рускоска и Јовески

Писмата кои Катица Јанева ги испраќа од притвор не се по нејзина иницијатива, вели пратеникот Антонио Милошоски, кој по денешната средба на работните групи за Законот...

Македонија 24.08.19 | 12:16

Стоилковски: Јовески, должиш одговор за амнестирањето на политичката гарнитура

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина е оригиналниот,...

Македонија 22.08.19 | 17:46

Јовески – државен обвинител или заштитник на политиката?

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовевски побрз од истрагата за случајот Рекет. Откако најде негово решение за заменик на Јанева надвор од законите, Јовевски без...