Ознака: Љубомир Јовески
Македонија 15.09.21 | 12:18

Јовевски: Документацијата за модуларната болница се прибира, ги очекуваме германските експерти

Една недела по трагедијата во модуларната болница во Тетово, се очекува да стигнат германските експерти кои треба да им помогнат на македонските обвинители во истрагата. Државниот...

Македонија 21.07.21 | 12:39

Џолев сѐ уште не поднел пријава за тоа што му нуделе мито

Државниот Јавен обвинител Љубомир Јовески денеска откри дека претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев се уште нема  поднесено  кривична пријава дека му нуделе мито. Јас...

Македонија 21.07.21 | 12:10

Joвески не му верува на Боки за Вилма: Не значи дека ако некој дал изјава, таа е точна или веродостојна

Државниот обвинител Љубомир Јовески со резерва ги прима објавите на Бојан Јовановски во случајот „Меѓународен сојуз“ за обвинителката Вилма Русковска.Тој вели дека...

Македонија 17.07.21 | 10:53

Обвинителството молчи: Останува непознато дали Јовески ќе отвори предмет против Русковска

Молк од Обвинителството дали ќе се постапува против Вилма Русковска, по тврдењата на Бојан Јовановски, дека нарачала камера за да биде снимено апсењето на Стевчо Јакимовски....

Македонија 09.07.21 | 09:03

ВМРО-ДПМНЕ: Со Јовески како уставен судија, Заев поставува докажан послушник и бранител на криминалот во Уставен

Со Јовевски како уставен судија, Заев поставува докажан послушник и бранител на криминалот во Уставен, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Доколку наводите...

Македонија 08.07.21 | 15:29

Најавата дека Јовески ќе биде Уставен судија е уште еден показател за трас-трас судството на Заев

Најавата дека шефот на обвинителството Љубомир Јовевски го подготвуваат за уставен судија е уште еден показател на трас-трас судството на Заев. Јовевски беше и е главен...

Македонија 08.07.21 | 09:02

Јовевски ќе се сели во Уставен суд, Иванова отпаѓа од игра

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовевски ќе биде нов уставен судија. Јовевски е еден од тројцата фаворити на власта, потврдува за ТВ24 висок владин функционер. Според...

Македонија 07.07.21 | 13:57

Јовески за „Фокус“: Би прифатил да бидам судија во Уставниот суд

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески е можно да го засили Уставниот суд, односно да го пополни едно од трите испразнети места. Тој за “Фокус” потврди дека доколку...

Македонија 01.06.21 | 10:33

Државниот обвинител Јовески имал несреќа на Кеј, пуштен е на домашно лекување

Јавниот обвинител Љубомир Јовески е во добра здравствена состојба и е пуштен на домашно лекување откако вчера бил повреден на кејот на реката Вардар. Во врска со написите...

Македонија 30.05.21 | 14:38

Кога Русковска и Јовевски планираат да ја повикаат цела рекетарска и фалсификаторска багра за криминалот и обидите за изнуда?

Петти ден рекетарите се на слобода, фалсификаторите на слобода, Заев молчи како да не живее на овој свет и не слушнал дека брат му рекетирал, а потчинетите институции...

Македонија 16.04.21 | 23:11

За Рашковски се водела истрага уште додека бил Генерален секретар на владата

Обвинителството не ја чекало оставката на поранешниот секретар на Владата Драги Рашковски за да побара негово приведување. Отворена е истрага по допрен глас за случајот...

Македонија 16.04.21 | 21:31

Јовески за аферата за пасошите: Никој нема да биде заштитен и лицата ќе бидат изведени пред лицето на правдата

Никој нема да биде заштитен и лицата ќе бидат изведени пред лицето на правдата. Се разбира дека има уште многу работа, а дел од работата треба да завршат другите органи,изјави...

Македонија 13.03.21 | 21:00

Арсовски: Јовевски и Русковска се плашат да отворат случај за шверцот на 5 камиони тутун од пријател на Љупчо Николовски

Додека Венко Филипче и Зоран Заев пробуваат да ќарат провизии од набавка на вакцини, други луѓе од владата аминуваат шверц на 5 камиони тутун во Република Македонија,...

Македонија 25.02.21 | 16:06

Имал недоложни обврски: Joвески не се појави на пратеничките прашања да одговори за бегството на Мијалков

Државниот Јавен обвинител Љубомир Јовески денеска нема да присуствува на собраниската седница наменета за пратенички прашања. Иако досега, Јовески присуствувал на...

Македонија 24.02.21 | 21:50

Јовески: Постои можност да се замени мерката куќен притвор со потешка по пресудата

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески најави можност за промена на мерката куќен притвор за Сашо Мијалков по изрекување на пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“....

Македонија 23.02.21 | 18:03

Јовески: На Мијалков му е врачено решението за домашен притвор, ќе биде спроведен на извршување на мерката

Врз основа на добиени сознанија и преземените дејства на Обвинителството, обвинетиот Сашо Мијалков, попладнево се јави во Основното јавно обвинителство за гонење на...

Македонија 02.02.21 | 10:21

Ќе мора доста да почекаме за некаква одговорност за „Јавна соба“

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју за „Дојче веле“ зборува и за случајот „Јавна соба“. „Јавна соба” е профил отворен на платформата Телеграм,...

Македонија 02.02.21 | 10:13

Јовески: Повторената постапка за „Монструм“ ги отстрани сомнежите за монтиран случај

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески смета дека повторената постапка за случајот „Монструм“ ги отстрани сомнежите за монтиран процес и оти најзначајно од...

Македонија 29.12.20 | 15:48

Поведени дисциплински постапки против пет јавни обвинители

Оваа година водевме дисциплински постапки против пет јавни обвинители кои сториле повреди во текот на работењето, рече државниот јавен обвинител Љубомир Јовески на...

Македонија 13.11.20 | 21:44

Николоски до Јовевски: Дали е испитана поврзаноста на 29 струмички компании со пропаѓањето на Еуростандард банка?

Aлександар Николоски, пратеник и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска комисија за надзорна расправа за пропаѓањето на Еуростандард банка, го праша...