Ознака: Љубомир Јовески
Македонија 12.02.20 | 11:06

Доживотен мандат за Русковска и Јовевски со новиот Закон за ЈО

Амнестија за Зоран Заев, Катица Јанева и Боки 13 е главната цел на инсистирањето на СДСМ да се донесе новиот закон за јавно обвинителство, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи...

Македонија 11.02.20 | 17:15

Јовески: „Бомбите“нема да бидат докази за истрагите на СЈО, но тоа не се однесува за „Рекет“

Јавното обвинителство не може да го заснова обвинението на незаконски прислушувани материјали, оваа одредба од предложениот законот за јавно обивнителство се однесува...

Македонија 30.01.20 | 17:33

Боки 13 бара средба со Јовески за да му каже сè што знае за Вилма Рускоска

Рочиштето за “Рекет“ беше прекинато откако и Бојан Јовановски-Боки 13 и Катица Јанева се пожалија дека не им е добро. Првообвинетиот, на крајот на судското рочиште на...

Македонија 29.01.20 | 13:26

Јовески не одговара на писмото на Боки за средба на која сака да го пријави криминалот на Рускоска

Немојте да ме замолчувате во интерес на вистината и владеењето на правото што е импрератив за оваа држава. Вака обвинетиот Бојан Јовановски и се обрати на судијката,...

Македонија 28.01.20 | 18:59

Правен факултет „Јустинијан Први“ – СДСМ 3:0

Владата односно министерката за правда Рената Десковска доживуваше тешки моменти на дебатата за законот за Јавно Обвинителство во Собранието на која најгласни беа...

Македонија 28.01.20 | 14:47

Јовески пречекан со транспарент, Кирацовски ги отстрани пратениците

Во Собранието попладнево на седница на Комисијата за политички систем почна јавната расправа за законот за јавно обвинителство. Расправата беше накратко прекината...

Македонија 25.01.20 | 14:05

Мицкоски: Јовески доби инструкции од власта и „оп” законот за ЈО за него е добар

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска излезе со став за  одговараше на новинарски прашања за Законот за ЈО и за преговорите кои се водат со СДСМ. За Мицкоски...

Македонија 25.01.20 | 13:16

Кирацовски ќе го донесе Јовески на дебата за Законот за обвинителство

Јавна дебата за Законот за јавно обвинителство ќе има, и на неа ќе присуствува државниот обвинител Јовески. Тој како Претседател на комисијата за политички систем и...

Македонија 24.01.20 | 18:36

Јовески: На јавниот обвинител не му е местото во политичките разговори за Законот за ЈО

Местото на јавниот обвинител нe e да учествува во политичките разговори за носењето на Законот за ЈО, смета државниот обвинител Љубомир Јовески. Доколку се отвори стручна...

Македонија 24.01.20 | 17:26

Без присуството на Јовески ВМРО-ДПМНЕ ја напушти средбата за Законот за ЈО

Не цел половина час по почетокот на средбата на партиските работни групи за законот за јавно обвинителство што се одржува во Собранието претставниците на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 22.01.20 | 12:48

Пријава против Јовески затоа што ѝ дозволил на Јанева да се однесува како обвинителка иако беше притворена

Кривична пријава против јавниот обвинител Љубомир Јовески беше поднесена денеска поради неговото одбивање да ја отстрани поранешната специјална обвинителка Катица...

Македонија 05.01.20 | 22:53

Дуковски: Ноторна невистина oд Јовески е дека Боки не барал средба

Адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски, ги отфрли како ноторна невистина исказите на републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески, дека Јовановски не барал средба...

Македонија 05.01.20 | 21:05

Јовески ги повикува сите што имаат каков било доказ за „Рекет“ да го достават до обвинителството

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески ги повикува сите што имаат каков било доказ за „Рекет“ да го достават до обвинителството за да постапува. Обвинителството...

Македонија 03.01.20 | 13:44

Боки 13 сака да сподели доверливи информации со Јовески, но овој не му одговара

Првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 на денешното судско рочиште изјави дека се чувствува како политички затвореник и дека вистината за случајот...

Македонија 27.12.19 | 18:46

Што пишува во едно од трите писма од Јанева испратени до Јовески од затворот „Шутка“?

Во воведот на писмото на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева што во ракопис е испратено од затворот „Шутка“ во септември годинава, додека Јанева...

Македонија 27.12.19 | 14:54

Јовески: Итно ни е потребен квалитетен закон за Јавно обвинителство

Зад нас е 2019-та година, година во која Јавното обвинителство беше исправено пред бројни предизвици, година во која покажавме неселктивност во спроведувањето на законите,...

Црна хроника 27.12.19 | 11:34

Јовески ќе има годишно обраќање за состојбите во Jавното обвинителство

Јавниот обвинител на Македонија, Љубомир Јовески, денеска ќе ја одржи традиционалната новогодишна средба со јавните обвинители во земјата. Во рамките на средбата, јавниот...

Македонија 05.12.19 | 13:26

На 11 декември Собранието ќе решава дали Јовески ќе биде овластен потписник за СЈО

Предложените измени во Законот за јавнообвинителската служба, со кои ингеренциите врз Специјалното јавно обвинителство ќе ги има државниот јавен обвинител, Љубомир...

Македонија 02.12.19 | 22:25

Љубимир Јовески е најдобро да оди во пензија, нема лидерски капацитети, рече Гордан Калајџиев

Универзитетскиот професор Гордан Калајџиев вечерва во гостувањето на „Топ тема“ на телевизијата „Телма“ изјави дека Љубомир Јовески, државниот јавен обвинител...

Македонија 28.11.19 | 16:44

Јовески: Апсурд е секретар да има поголема плата од претседателот на државата

Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци, а сомнение фрла тоа што додатоците за плата биле класифицирани информации, вели државниот...