Ознака: лидерска средба
Македонија 18.10.20 | 15:27

СДСМ потврди дека не гледа потреба од лидерска средба

Не гледаме потреба од лидерска средба, особено со човек кој нема став за ниту едно важно, национално или стратешко прашање, изјави денеска портпаролката на СДСМ, Богданка...

Македонија 18.10.20 | 14:05

Заев не гледа потреба од лидерска средба за односите со Бугарија

Премиерот Заев не сака лидерска средба за уцените од Бугарија откако тоа го побара лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски. „Не гледам потреба од лидерска средба....

Македонија 17.10.20 | 21:33

Ќе прифати ли Заев лидерска средба за уцените од Бугарија?

Лидерска средба бара претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за односите со Бугарија. Тој смета дека ова прашање е премногу сериозно и оти треба да се седне на...

Македонија 13.06.20 | 11:23

Мицкоски му порачал на Заев: Ќе доживееш дебакл на избори, но здравјето на народот мора да се заштити

Вчерашната скратена лидерска средба во вилата на Водно не донесе решение, а од неформалните брифинзи се дознава дека за изборите и датумот не се исполнети и други аспекти...

Македонија 12.06.20 | 22:37

Потребни се гаранции за здравјето на граѓаните: ВМРО-ДПМНЕ е на став дека изборите не смеат да се претворат во трка по датуми

Откако денеска лидерите Христијан Мицкоски и Зоран Заев не се договорија за датумот за избори, од ВМРО-ДПМНЕ брифираат зошто немало договор. Оттаму велат дека се држат...

Македонија 12.06.20 | 21:45

Заев скржав на зборови по средбата: Oставивме можност утре да се слушнеме

Без договор заврши средбата на лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со претседателот Стево Пендаровски околу одржувањето на изборите, а комуникацијата...

Македонија 12.06.20 | 21:17

Не е постигнат договор за датум за избори: Заврши лидерската средба на Мицкоски и Заев со претседателот Пендаровски

Заврши средбата на лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски кај претседателот Стево Пендаровски. Не е постигнат договор за датум за избори, но лидерите...

Македонија 28.05.20 | 13:02

Пендаровски утре ќе одлучи за вонредната состојба, лидерска ќе има ако Заев и Мицкоски ги приближат ставовите

Претседателот на државата Стево Пендаровски утре ќе одлучи дали ќе донесе одлука за продолжување на траењето на вонредната состојба, откако претходно ќе се одржи седница...

Македонија 21.05.20 | 09:41

Заев сам против народот: Граѓаните јасно кажаа дека не сакаат избори во јуни

Очигледно е дека Зоран Заев е решен да тргне спротивно од волјата на народот. Не беше доволно тоа што лидерите на партиите му порачаа дека сега не е време за избори, сега...

Македонија 20.05.20 | 21:33

Јанушев: За избори треба консензус затоа очекувам повторно лидерска средба

Секако дека има простор за договор кога да се оди на избори. По лидерската средба се виде дека она што Заев и СДСМ го поставија како ултиматум или избори на 21 јуни или...

Македонија 20.05.20 | 11:23

Само Заев сака брзи избори, останатите лидери со ист став како ВМРО-ДПМНЕ дека здравјето на луѓето е најважно

Зоран Заев е упорен во својата намера да има избори на 21 јуни. Сите претседатели на партии, освен Касами кој е коалциски партнер на СДСМ на лидерската средба го поддржале...

Македонија 19.05.20 | 15:23

ЕУ не се изјаснува дали ќе поддржат избори без учество на опозицијата

Европската унија не се изјаснува околу можните избори во јуни како што ги најави лидерот на СДСМ Зоран Заев. „Република“ ја праша портпаролката на ЕК, Ана Писонеро...

Македонија 19.05.20 | 10:17

Како беше во 2016 година: Заев двапати ги одложуваше изборите поради Избирачкиот список и медиумите

Нас никој не не прашуваше кога ВМРО-ДПМНЕ си распишуваше избори. Ова го рече вчера лидерот на СДСМ, Зоран Заев откако лидерите не се договорија за датум за избори поради...

Македонија 19.05.20 | 09:36

Му гори под нозете: Заев сака избори во јуни за да ја зачува фотелјата и да избегне убедлив пораз

По вчерашната лидерска средба на која Зоран Заев остана излолиран во ставот дека избори мора да има во јуни, станува јасно дека му гори под нозете. Но, тој не е загрижен...

Твитови 18.05.20 | 21:03

Како и секогаш, на Зоран Заев му остана само да се пржи и гори

Е вакво горење ретко се среќава. Браво за Матовски! Како и секогаш, на @Zoran_Zaev му остана само да се пржи и гори. pic.twitter.com/JxOMwmncTQ — Фортификација (@Fortiifikacija) May 18, 2020

Македонија 18.05.20 | 16:53

Касами: Датум за избори да се одреди по завршувањето на вонредната состојба

Лидерот на Движењето Беса Билал Касами денеска по лидерската средба изрази жалење за тоа што не беше постигнат договор за нов термин за избори. Тој истакна дека тие...

Македонија 18.05.20 | 16:52

Заев: Сега е вистински момент да се излезе на избори

Заев по лидерската средба прочита дел од Извештајот на Комисијата за заразни боилести, каде се вели дека се гледаат добрите ефекти, од рестриктивните мерки, во фаза...

Македонија 18.05.20 | 16:44

Гаши: Ставовите на двете македонски партии се различни, едните се за јуни, а другите за почетокот на септември и не можат да ја надминат оваа барикада

Лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, изјави дека на денешната лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски не е постигнат договор за датумот за избори поради...

Македонија 18.05.20 | 16:34

Мицкоски: Предложивме три термини, кога цениме дека здравјето ќе биде најмалку во опасност

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по лидерската средба се извини на граѓаните затоа што наместо да зборуваат за здравјето на луѓето, тие зборуваат за избори....

Македонија 18.05.20 | 16:27

Ахмети: Изборите мора да се донесат со консензус

Изборите се битни, но прво треба да се има консензус за датумот и пред се да се имаат предвид мерките од здравствените институции. Сепак, здравјето на граѓаните е пред...