Ознака: лидерска средба
Македонија 20.01.20 | 19:22

Експертски тимови наместо лидерска за законот за ЈО

Претставници од експерти на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, утре ќе имаат средба за обнова на разговорите меѓу власта и опозицијата за новиот закон за обвинителство, потврдија двете...

Македонија 19.01.20 | 13:32

Заев за Законот за ЈО: Не се прашуваме само јас и Мицкоски, тука е независната група и другите партии

Лидерот на  СДСМ Зоран Заев коментирајќи го новиот предлог за Законот за јавно обвинителство рече дека е можно да биде донесен пред распуштањето на Собранието и оти...

Македонија 19.01.20 | 12:41

Мицкоски: Ако треба да се одржи лидерска средба колку за да се одржи, немам намера да му го губам времето на Заев

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски дeнеска од Oхрид на прашањето дали постои можност наредната недела да се одржи лидерска средба со Заев во однос на сите тековни...

Македонија 26.12.19 | 13:05

Процедурата различно се чита: Дали ако на 3 јануари Заев се повлече, избори мора да има?

Со наближувањето на терминот за формирање на техничката влада се вратија сеќавањата на 2016 година кога овој формат првпат беше воспоставен како резултат на договорот...

Балкан 25.11.19 | 19:42

Партиите во Албанија бараат од претседателот Мета да свика лидерска средба

Албанските владејачки социјалисти го нарекуваат чин без преседан повикот на претседателот Илир Мета за одржување сенационален собир на 8 декември. Министерот за дијаспора...

Македонија 10.11.19 | 13:05

Вучиќ кон Заев: Немам намера како папагал да повторувам дека немам друга алтернатива освен ЕУ

По лидерската средба која се одржа во Охрид меѓу лидерите на Западен Балкан. Се случи и пресконференција на која пред новинарите беше презентирано за што се зборувале...

Македонија 10.11.19 | 12:02

Следетe во живо: Прес-конференција на лидерите на Западен Балкан

Лидерите на Западен Балкан, денеска се во Охрид каде ќе биде презентирана декларацијата за подобрување на регионалната соработка за остварување на заедничката цел,...

Македонија 10.11.19 | 09:04

„Мал Шенген“ во Охрид: Патување со лична карта, заедничка дозвола за работа во трите држави, пазар од 12 милиони жители

Само еден месец по покренувањето на иницијативата за воспоставување регион без бариери за слободно движење на стоки, луѓе, услуги и капитал меѓу Македонија, Србија...

Македонија 24.10.19 | 11:49

Се гледа дека освен за лажење, за друго не ги бива

Кога го читам Љупчо Николовски за наводните детали од средбата со државниот врв, се гледа дека освен за лажење, за друго не ги бива. А, со вакво лажење, нема да ме чуди...

Македонија 22.10.19 | 12:51

Мицкоски: Барав уште наредната недела да се распушти парламентот, но Заев не прифати

Мицкоски: Барав наредната недела да се распушти парламентот и првиот ден после 100 дена техничка влада да имаме избори, Заев тоа не го прифати, ќе победиме и во април Лидерот...

Македонија 21.10.19 | 00:11

ВО ЖИВО: Заев по средбата со коалициските партнери: Водиме 3%

Коалиционите партнери на СДСМ се согласни дека мора да продолжи европеизацијата на државата и покрај негативниот исход од Брисел. На вечерашниот состанок на премиерот...

Македонија 20.10.19 | 23:50

Срам ми е да одам на средби со 6 албански партии: Ахмети бесен, удира по маса, вика во студио

Вечерва по завршување на лидерската средба во вилата Водно, лидерот на ДУИ Али Ахмети гостуваше во Клик на ТВ21. Видно бесен, Ахмети рече дека му е срам да оди на средби...

Македонија 20.10.19 | 22:36

Милески за Мицкоски: За првпат политичар има храброст да предложи закон за ревизија на имот на политичари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски рече дека ако дојдат на власт ќе предложат предлог Закон, да се испита потеклото на имотот на сите политичари. Држете го за збор!...

Македонија 20.10.19 | 22:23

Новинарите вечерва го промовираа Мицкоски во иден премиер – аирлија избори!

Интересна забелешка на Твитер по изјавите на партиските лидери кои вечерва се состанаа кај претседателот Стево Пендаровски во вилата Водно. Анализирајќи ги прашањата...

Македонија 20.10.19 | 22:19

Заев решен од патот да не скршнува

По лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски, на која беше договорено предвремени парламентарни избори да се одржат на 12 април, премиерот Зоран Заев се...

Македонија 20.10.19 | 22:11

Една изборна единица и попис за Заев веднаш, за Мицкоски понатаму

Првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со спротивни ставови на премиерот Зоран Заев во однос на пописот и на изборниот модел. Заев беше оптимист дека има време...

Македонија 20.10.19 | 21:57

СДСМ: Фаворити сме, одиме на голема победа!

Во седиштето на СДСМ вечерва се одржува средба на партискиот лидер Зоран Заев со првите луѓе на помалите партии коалициски партнери на СДСМ. Се очекува на средбата Заев...

Македонија 20.10.19 | 21:48

Мицкоски најави одговорност од обвинители и судии за „Рекет“, но и чешлање на богатството на политичарите

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарските прашања по завршувањето на лидерската средба во вилата Водно, најави дека ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи...

Македонија 20.10.19 | 21:24

На предвремените избори ќе победи обновата на Македонија

На денешната средба кај претседателот Стево Пендаровски сите учесници ги реафирмираа ставовите за тоа дека Македонија е за членство во НАТО и за продолжување на преговорите...

Македонија 20.10.19 | 21:18

Села: Граѓаните сакаат да се врати демократијата

Лидерот на Алијанса на Албанаците, Зијадин Села по лидерската средба рече дека сите се согласиле на 12 април да се одржат предвремени парламентарни избори. Граѓаните...