Албанската опозиција ја напушти на чело со Џафери, Гаши и Касами ја напуштија  лидерската средба откако претходно и претседателот на Собранието Талат Џафери ја напушти.

Со напуштањето на состанокот од страна на претседателот на Собранието станало невозможно да се разговатаза именување на член во Државната изборна комисија.

 Изерт Меџити откри зошто ја напуштиле лидерската средба

 Албанската опозиција ја напушти лидерската средба, откако неа ја напушти и Талат Џафери, токму кога елабориравме за членот во ДИК што треба да го заземе за опозиција, па немаше со кого да дебатираме.Бараме предвремени избори да се одржат на 4 и 28 април, а заедно со вториот круг на 28 април да се одржат и претседателските избори.Сметаме дека техничка влада треба да има, но овојпат министрите треба да припаднат на албанската опозиција за еднаш засекогаш да се отстрани дел од режимот и да има фер и демократски избори-образложи Меџити.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.