Ознака: изет меџити
Македонија 02.07.20 | 21:30

Меџити го потсети Димитров: Од губитници пред три години ве направивме победници

Изет Меџити од ДУИ го потсети Никола Димитров од СДСМ дека тие ги изгубиле изборите и оти тие ги донеле на власт. Димитров се сомнева дека можеби меѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 02.07.20 | 19:27

Меџити: Според анкетите ДУИ ќе биде клучот на идната влада

Изет Меџити од ДУИ во вечерашното гостување на ТВ 24 порача дека ДУИ ќе биде клучот за идната влада. Договорите од Преспа, со Бугарија и Рамковниот договор за ДУИ се црвени...

Македонија 28.05.20 | 21:48

Меџити: Разликите меѓу СДСМ и ВМРО за изборите се бројат во денови

Потпретседателот на ДУИ, Изет Меџити, вечерва на Алсат рече дека разликите околу датумот за одржување на изборите помеѓу владејачката СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 28.02.20 | 13:18

Меџити: Точно е дека ДУИ го прекрши договорот за „победник со победник“ на изборите, но тоа треба да остане во минатото

Точно е дека ДУИ го прекрши договорот за „победник со победник“ на изборите, но тоа треба да остане во минатото, вели потпретседателот на „интегративците“ вели Изет...

Македонија 15.09.19 | 17:00

Изет Меџити нов претседател на ДУИ во Чаир

Изет Меџити е новиот претседател на огранокот на ДУИ во Чаир. Меџити, кој беше единствениот кандидат номиниран за претседател на овој огранок, доби едногласна поддршка...

Македонија 30.05.19 | 21:38

Новиот формат на Владата ќе биде „Заев2“

Лидерите на СДСМ и на ДУИ веќе 90 отсто го имаат постигнато договорот за новиот формат на Владата и во наредните денови се очекува да биде соопштен, најави потпретседателот...

Македонија 05.05.19 | 21:45

Меџити: Македонија чекори кон НАТО и ЕУ, и ДУИ е гарант на тој пат

ДУИ го оценија избирачкиот процес како успешен. Според нивните информации, имало тивок бојкот на албанските гласачи, особено во гостиварските општини. Целата изјава...

Македонија 01.05.19 | 15:24

Ќе испорачаме 80.000 гласови за Пендаровски во вториот круг

Потпретседателот на ДУИ и шефот на изборниот штаб за поддршка на Стево Пендаровски, Изет Меџити на денешната прес-конференција порача дека во вториот круг ќе испорачаат...

Македонија 22.04.19 | 17:51

Изет Меџити: Ние ја направивме разликата помеѓу Пендаровски и Силјановска

Шефот на изборниот штаб на ДУИ за поддршка на Стево Пендаровски како кандидат на претседателските избори Изет Меџити вели дека владиниот коалиционен партнер не може...

Македонија 03.03.19 | 19:08

Изет Меџити шеф на Изборниот штаб на ДУИ

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, ги известил членовите на ЦС на ДУИ за разговорите со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и заедничкото договарање...