Ознака: изет меџити
Македонија 17.02.24 | 10:30

Огранок на ДУИ од Сарај се приклучува кон партијата на Изет Меџити

На партијата на Изет Меџити Демократското движење, денеска ѝ се приклучија целокупни структури на Демократската унија за интеграција од Сарај, сподели тој преку својот...

Македонија 31.12.23 | 11:33

Која песна политичарите им ја нарачаа на противниците за Нова година? Дали ветерот на промени ќе дувне до Идризово или и натаму ќе живееме во светот на бајките

Нова година е време на песна и музика. Нашиот народ пее и кога се радува и кога тагува, и кога е среќен и кога му е лошо. Секоја песна си носи скриена порака, па затоа „Република“...

Македонија 28.12.23 | 12:58

СДСМ моли по амбасади да ја убедат албанската опозиција да нема кандидат за претседател

СДСМ агитира по неколку амбасади на земји на ЕУ да ја убедат албанската опозиција да нема кандатат за претседател на државата. Вицепремиерот Бојан Маричиќ во име на...

Македонија 26.12.23 | 15:11

Даштевски за „Република“: Нема шанси партијата на Курти да учествува на изборите во Македонија

Не постои можност партијата „Самоопределување“ на косовскиот премиер Албин Курти да учествува на изборите во Македонија, дециден е претседателот на Државната изборна...

Македонија 08.12.23 | 22:55

Меџити за Џафери: Руринирана куќа со реновирана фасада

Претседателот на Демократското движење, Изет Меџити на прашање на ТВ21 за одлуката на ДУИ Талат Џафери да биде технички премиер во последните 100 дена од Владата, рече...

Македонија 04.12.23 | 13:47

Албанската опозиција ја напушти лидерската, претходно излегол и Џафери

Албанската опозиција ја напушти на чело со Џафери, Гаши и Касами ја напуштија  лидерската средба откако претходно и претседателот на Собранието Талат Џафери ја напушти. Со...

Македонија 05.11.23 | 16:55

Обединување на албанската опозиција: Главна цел испраќање во историјата на ДУИ и Али Ахмети

Обединување на албанската опозиција со цел завршување на речиси 20 годишното владеење на ДУИ и Али Ахмети. Алтернатива, Беса и Демократското движење на Изет Меџити ја...

Македонија 27.09.23 | 08:55

Одлуката за онлајн казина е одобрена од Владата, со потпис на Артан Груби

Албанската опозиција се противи на владината одлука за основање на три нови коцкарски компании. Тројцата лидери Билал Касами, Африм Гаши и Изет Меџити велат дека власта...

Македонија 26.09.23 | 11:24

Демократско движење, Беса и Алтернатива со заеднички претседателски кандидат Албанец, најави Меџити

Изет Меџити, претседателот на новата партија Демократско движење најави дека неговата партија, заедно со Беса и со Алтернатива ќе имаат заеднички кандидат Албанец...

Македонија 12.09.23 | 21:42

Меџити: ДУИ веќе е длабоко навлезен во криминал и во казино бизнисот

Изет Меџити од Демократското движење Опозицијата да беше обединета, неколку пати ДУИ ќе беше опозиција, а тоа беше 2016 година и во 2020 година. – ДУИ веќе е длабоко навлезен...

Македонија 12.09.23 | 20:53

Меџити: Албанската опозиција да беше обединета ДУИ неколкупати ќе беше во опозиција

Во принцип можам да подвлечам дека за албанската опозиција е многу битна политичката ориентација на македонските партии односно во новата Влада нема да влеземе по...

Македонија 04.09.23 | 12:05

Се ситни ли немнозинството на власта? Меџити гласањето за уставните измени го условува со станување на Албанците државотворен народ

Дали немнозинството на власта за уставни измени од 70 пратеници ќе стане уште помало.Тоа се насетува од изјавата на Изет Меџити од новата партија  Демократско движење,...

Македонија 15.08.23 | 20:58

Меџити за пријавите за Ганиу и Касами: Овој сталинистички метод на информативни разговори во комунистичка Југославија најмногу го чувствуваа Албанците

Овој сталинистички метод на информативни разговори, кој во времето на комунистичка Југославија најмногу го чувствуваа Албанците, покажува дека рецидивите од минатото...

Македонија 13.08.23 | 16:29

Новоформираната партија Демократско движење го одржа основачкото Собрание

Демократското движење денеска во Скопје го одржа основачкото собрание на кое за негов преседател едногласно беше избран Изет Меџити. Меџити пред присутните истакна...

Македонија 13.08.23 | 15:39

За Меџити примерот со улицата „Демачи“ е чиста глупост, тој бил личност со европска вредност

Ако се водиме по тоа што секој поставува знамиња за Кутлеш, за голема Албанија, треба секој ден да затвораме луѓе, порача Изет Меџити по реакциите во јавноста за веењето...

Македонија 05.08.23 | 10:15

Во рекордно време собрани потребните потписи за регистрација на политичкиот субјект на Изет Меџити

Демократското движење на Изет Меџити соопшти дека во рекордно време ги собрале потребните потписи за регистрација на политичкиот субјект. Стотици истомисленици на...

Македонија 01.08.23 | 20:29

„Демократско движење“ е името на новата политичка партија предводена од Изет Меџити

Демократско движење ќе биде името на новата политичка партија, која пред неколку денови ја најави пратеникот Изет Меџити.“- стои во соопштението испратено до медиумите. Името...

Македонија 27.07.23 | 16:26

Изет Меџити, Мерита Коџаџику и Кастриот Реџепи од денеска се независни пратеници

Доскорешните пратеници на ДУИ, Изет Меџити и Мерита Колчи Коџаџику, како и пратеникот Кастриот Реџепи, кои најавија формирање на ново политичко движење, преку видео...

Македонија 21.07.23 | 19:52

Нови прегрупирања: Касами подготвен да соработува со новото политичко движење на Меџити

Претседателот на Движење Беса, Биљал Касами очекува Изет Меџити да го формира новото политичко движење со кое Беса е подготвена да соработува. Касами вели дека конечно...

Македонија 19.07.23 | 12:07

Меџити: Мнозинството преживеа благодарение на Кастриот Реџепи, сега е кревко!

Некогашниот втор човек во ДУИ, сега лидер на ново политичко движење, Изет Меџити во летното издание на „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека мнозинството на власта е кревко. Според...