Ознака: конференција
Македонија 20.11.22 | 13:48

Зајкова на регионална либерална конференција: ЕУ да направи мали чекори за граѓаните на Западен Балкан да докаже дека сме под ист покрив

Мојата генерација е онаа која највеќе влегуваше во ЕУ и растеше со ЕУ и најмногу низ таа генерација се шири евроскептицизам и затоа се потребни конкретни чекори. Процесот...

Кариера 11.11.22 | 09:41

Конференцијата за е-трговија доби регионален карактер со повеќе од 500 гости

Се е подготвено за 5. јубилејно издание на Конференцијата за е-трговија која ќе се одржи денес, во хотелот „DoubleТree By Hilton Skopje“ во Скопје, под мотото „E-commerce: Accelerate!”. Врвни...

Кариера 10.11.22 | 11:26

5. издание на Конференцијата за е-трговија во Макеоднија

5. јубилејно издание на Конференцијата за е-трговија ќе се одржи утре, во хотелот „DoubleТree By Hilton Skopje“ во Скопје, под мотото „E-commerce: Accelerate!”. Врвни и еминентни експерти...

Култура 28.10.22 | 10:15

Научна конференција на Одделението за лингвистика и литературна наука на МАНУ

Во рамки на научно-истражувачкиот проект „Димитрија Чуповски (1878−1940) и „Македонското научно-литературно другарство во Петроград“ (1902−1917)“ на Одделението за лингвистика...

Култура 27.10.22 | 08:52

Институт за македонска литература организира конференција „Урбаниот профил на Скопје во современата проза“

Конференцијата „Урбаниот профил на Скопје во современата проза“ во организација на Институтот за македонска литература ќе се одржи во четврток, 27 октомври 2022 година...

Балкан 25.10.22 | 09:45

Денеска во Загреб се одржува самитот за Кримската платформа на кој ќе учествува и Ненси Пелоси

Денеска во Загреб се одржува самитот за Кримската платформа на кој ќе учествуваат пратеници на повеќе од 40 земји, организиран од хрватските и украинските законодавци,...

Македонија 03.10.22 | 15:28

Битиќи: Иднината на образованието и пазарот на труд се вештини потребни за четвртата индустријализација

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи денеска...

Култура 19.09.22 | 16:27

ДФРМ ќе присуствува на Регионалната конференција на режисери во Лесковац

Претседателот на Друштвото на филмски работници на Македонија, Игор Иванов – Изи и Генералниот секретар на ДФРМ, Томи Салковски денеска ќе учествуваат на Регионалната...

Култура 20.05.22 | 10:08

Ако ги научиме децата да поставуваат прашања и да извлекуваат заклучоци, кога ќе пораснат ќе имаат моќни алатки за подобрување на светот

Научната писменост е важна за децата поради потребата да не се земаат работите здраво за готово. Ако ние ги научиме децата да поставуваат прашања и да извлекуваат заклучоци,...

Македонија 12.05.22 | 18:18

Митева, Ѓорчев и Андоновски на конференција во Виена: Само проширување на ЕУ е вистински чекор во овие геополитички и безбедносни предизвици

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ на меѓународна конференција во Виена. Членовите на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Марија Митева и Влатко Ѓорчев, како и меѓународниот секретар...

Свет 01.03.22 | 14:54

Дипломатите на ОН ја напуштија салата кога Лавров се појави на екран, тој продолжи со говорот

За време на Конференцијата на ОН за разоружување што се одржува во Женева, диплотатите ја напуштија салата кога преку видеоповик се обраќаше рускиот министер за надворешни...

Македонија 20.02.22 | 09:04

Османи од Минхен: Западниот Балкан не е дупка, туку срце на Европа

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на Минхенската безбедносна конференција, утрово имаше излагање на панелот: „Празнина во срцето на Европа?...

Свет 18.02.22 | 09:51

Западен Балкан е една од главните теми на Минхенската конференција

За прв пат од 1991 година, Минхенската безбедносна конференција ќе започне денеска без официјално учество на Русија, а една од главните теми ќе биде, покрај тензиите меѓу...

Култура 16.01.22 | 15:22

Утре во Охрид почнува меѓународната научна конференција „Охрид- Водици 2022“

Од 17 до 19 јануари 2022 по јубилеен 10-ти пат ќе се одржи меѓународната научна конференција „Охрид- Водици 2022“, во организација на Центарот за напредни истражувања, а во...

Култура 22.12.21 | 09:18

„Предисторија на Балканот“- седма конференција за предисториска археологија

Центарот за истражување на предисторијата денеска ќе одржи седма конференција за предисториска археологија, година насловена  „Предисторија на Балканот“. На конференцијата...

Мода и убавина 10.12.21 | 11:32

Се одржа петтата регионална конференција за жени „Профемина 2021“: Убавината, здравјето, негата и сè што е важно за жената!

Во средата, на 8 декември, успешно се одржа петтото издание на регионалната конференција за жени „Профемина“, во организација на „Колор медиа плус“, издавачот на највлијателниот...

Балкан 06.12.21 | 12:06

Ќучук: ЕУ треба да одлучи по кој пат ќе оди, дали ќе биде политички сојуз или ќе мисли на граѓаните

На оваа конференција присуствуваме сите партнери на ЛДП за да уште еднаш ја потврдиме чистата позиција дека земјите од Западен Балкан треба да бидат дел од ЕУ“,  рече...

Македонија 06.12.21 | 10:17

Зајкова: Загрижена сум дека по сите прашања со кои Унијата се соочува се зголемува евроскептицизмот

Пораснав со прашањето за интеграцијата на Македонија и Западен Балкан во ЕУ. Но, изгледа како сон што го сонуваме со години и не можевме да се оствари, истакна...

Македонија 05.12.21 | 09:48

Регионална конференција „Обновен наратив за забрзана интеграција во ЕУ“

Регионална конференција „Обновен наратив за забрзана интеграција во ЕУ“ ќе се одржи денска во Скопје во организација на Алијансата на либерали и демократи за Европа...

Економија 11.11.21 | 09:12

Четврта годишна конференција за е-трговија во Македонија

Конференцијата за е-трговија, која оваа година, под мотото „Ready, Set, Grow“ се организира во хибриден формат. Потврдени се речиси 500 учесници кои годинава ќе присуствуваат...