Министерството за образование и наука на Македонија и Секретаријатот на иницијативата за образовни реформи во Југоисточна Европа ERI SEE на 26 и 27 септември во Скопје, организираат „Министерска конференција на Западен Балкан за квалитет и обезбедување квалитет во високото образование“.

На конференцијата со над 80 учесници, ќе се обратат и министрите за образование од Македонија, Србија, Црна Гора, заменик министерот за образование на Литванија, како и директорот на Иницијативата за образовни реформи, директори на агенциите за високо образование на Хрватска, Босна и Херцеговина, Албанија и Молдавија и еминентни претставници на академската заедница од Европската унија.

Место на одржување на меѓународната конференција е хотелот „Double Tree Hilton“, со почеток на 26.9.2023 година во 9:30 часот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.