Ознака: МОН
Македонија 17.07.21 | 18:12

МОН за сексуалното образование: Родителите да бидат смирени, се што работиме е максимално транспарентно

Министерството за образование и наука демантира каква било поврзаност на фотографиите и содржини кои деновиве кружат на социјалните мрежи, со сеопфатното сексуално...

Македонија 11.07.21 | 10:31

Законот повлечен, ама МОН си ја тера агендата: Привршува изработката на новите материјали за учење за прво и четврто одделение

Министерството за образование и наука денеска соопшти дека привршува изработката на новите материјали за учење за прво и четврто одделение, согласно усвоените нови...

Македонија 06.07.21 | 11:53

Царовска не се откажува: МОН сепак ќе воведува дигитални учебници

Министерството за образование и наука и Владата продолжуваат со подготовката на дигиталните материјали за учење и покрај повлекувањето на Предлог-законот за учебници...

Македонија 03.07.21 | 10:36

Министерство за образование: 141 наставник унапредени во звање ментор

Согласно Законот за наставници и стручни соработници во основните и средните училишта, преку избор на прв јавен оглас, во звање ментор се унапредени 141 наставник од...

Македонија 01.07.21 | 22:16

Ќе се сервисира платформата за учење од далечина, наставниците во паника, до утре треба да си ги зачуваат сите материјали

Дигитализацијата во образованието создава нови проблеми, овој пат за наставниот кадар. Министерството за образование ќе ја сервисира платформата за учење од далечина,...

Македонија 01.07.21 | 09:12

Предлог-законот повлечен, но МОН не попушта: Ќе ни каже ли некој што се случува во образованието?

Предлог-законот за учебници и други наставни и дидактички материјали во основното и средното образование е повлечен, објави на Фејсбук Иницијативата „Учебници и настава...

Македонија 30.06.21 | 10:17

МОН: Секое училиште треба да понуди 12 изборни предмети годишно

Со новата Концепција секое училиште треба да понуди 12 изборни предмети годишно, рече министерката за образование и наука Мила Царовска во Тема на денот на Сител телевизија. Со...

Македонија 29.06.21 | 20:48

Се отвораат училиштата за физичко присуство, Владата го прифати планот на МОН

Прифатени се одделните планови за одржување на наставата во основното и средното образование согласно одлуките на Министерството за образование и наука (МОН) со повторно...

Македонија 24.06.21 | 17:54

Стоилковски: МОН го објави, па го сокри изборот на ментори во училиштата затоа што во Карпош беше избран партиски кадар од пресретната партиска листа

МОН го објави, па го сокри изборот на ментори во училиштата. За тоа има неколку причини, но најголемата е тоа што токму во училиште во Карпош е избран токму кандидат којшто...

Македонија 24.06.21 | 08:50

Протестна изложба на професорите од уметничко пред МОН, бараат разрешување на директорот

Професорскиот президиум на средно уметничко училиште денеска во 11 часот пред платото на Министерството за образование ќе одржи протестна изложба. Како што информираат...

Македонија 23.06.21 | 14:59

МОН засега нема механизам да ги принуди наставниците да се вакцинираат, вели заменик-министерот за образование

Засега нема механизми, ниту насоки за вакцинирање на наставниот кадар кои досега не е вакциниран, ниту како ќе се спроведува наставата во новата учебна година, изјави...

Македонија 23.06.21 | 13:34

Учениците се враќаат во школо од септември, МОН и МЗ прават протоколи кои ќе бидат готови за две недели, најави Филипче

Учениците од септември ќе се вратат во училишните клупи, а работна група составена од претставници на Министерството за образование и наука (МОН) и епидемиолози, претставници...

Македонија 15.06.21 | 09:10

Кандидати за наставници-ментори: МОН влијае врз бодувањето и изборот на наставници-ментори

Постапката за напредување на наставници од основните училишта во звање ментор, која требаше да биде целосно завршена во текот на минатиот месец, се уште трае и веќе...

Македонија 12.06.21 | 13:30

МОН: Училиштата не смеат да наплаќаат за свидетелствата, тоа е спротивно на Уставот и Законите

Училиштата не смеат да наплаќаат такси на родителите и учениците за издавање на свидетелствата, за што од страна на Министерството за образование и наука им беше укажано...

Македонија 04.06.21 | 12:09

Неделков: Пари за прекувремено ангажирање на наставниците се префрлени од МОН до општините

Претседателот на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија – СОНК Јаким Неделков денеска на Фејсбук напиша дека пари за прекувремено...

Македонија 04.06.21 | 10:25

МОН отвори информативна веб страница во врска со реформите во основното образование

Министерството за образование и наука отвори нова информативна интернет страница на која може да се обезбедат исклучиво податоци поврзани со реформите кои се креираат...

Македонија 22.05.21 | 10:35

МОН си ја тера агендата: Почнува подготовката за изработка на новите наставни материјали за четвртодделенците, објавен огласот за автори

По усвојувањето на новите наставни програми за четврто одделение чија примена започнува со новата учебна 2021/2022 година, Министерството за образование и наука (МОН) и...

Македонија 15.05.21 | 15:22

Доволно е тешка онлајн наставата, реформата што треба да се воведе не е здрава, велат штипјани

И пред Општина Штип, родители и наставници денеска го изразија своето незадоволство од најавената дигитализација на учебниците. Билјана Алексова-Даневска наставник...

Македонија 15.05.21 | 14:55

МОН: Апсурдно е да се протестира против промени, против напредок во образованието

Промените мора да се случат. Новините се предизвик за сите, но од нив не треба да се откажуваме, туку напротив заедно и транспарентно да продолжиме да работиме на нивно...

Македонија 15.05.21 | 13:52

Родителите и учениците ги наполнија улиците: Не сакаме дигитални учебници!

Неколку стотици родители и ученици протестираат против најавените образовни реформи и дигитализацијата на наставата. Тие покренаа иницијатива со која бараат преку...