Ознака: јахта
Балкан 15.05.24 | 19:44

Сопствениците скокаа во морето да си ги спасат јахтите

Пожарникарите реагирale брзо и храбро со околу 15 лица и четири возила и веднаш тргнаа на раздвојување на зафатените пловни објекти и гаснење на пожарот на јахтите во...

Балкан 15.05.24 | 08:52

Над 30 јахти изгореа во пожар на хрватско пристаниште

Најмалку 30 јахти изгореа во голем пожар што избувна во пристаништето во Медулин на хрватското крајбрежје, јави хрватската национална телевизија ХРТ, повикувајќи се...

Свет 19.02.24 | 10:44

Руски бизнисмен ја тужи Хрватска поради заплена на јахта, бара отштета над 35 милиони евра

Против Република Хрватска е поднесена тужба вредна над 35 милиони евра поради заплена на јахтата „Кралска романса“ („Royal Romance“) во сопственост на компанијата „Ланелија...

Калеидоскоп 03.08.23 | 13:00

Потона јахтата на која принцезата Дијана го помина последниот одмор

Јахтата на која Дијана, принцезата од Велс, помина дел од своето последно лето потона во Медитеранот. Се верува дека јахтата „Куџо“, некогашна сопственост на Доди ал-Фајед,...

Останати спортови 22.07.23 | 20:59

Ја нарече „Тара“ по ќерката: Погледнете ја мини јахтата на Ноле

Новак Ѓоковиќ пристигна на одмор во Дубровник, каде престојува со сопругата Јелена, синот Стефан и ќерката Тара на својата јахта наречена по ќерката. Семејството Ѓоковиќ...

Калеидоскоп 20.06.23 | 22:45

Вработена на јахта ги откри бизарните барања на милијардерите: Само во една ситуација смеат да кажат не

Гизел Азута (39) која веќе неколку години работи на луксузната јахта на еден милијардер, ги откри пикантните детали од својата работа. Многумина би рекле дека ова е работа...

Свет 19.03.23 | 13:47

Имал вкус и стил: Како денеска изгледаат јахтите на Садам Хусеин

Замрзнати во времето две децении, двете суперјахти на Садам Хусеин денес лежат на сливот на реките Тигар и Еуфрат во Ирак, сведоци на лажната слава на поранешниот диктатор. Закотвени...

Естрада 23.08.22 | 16:50

Бијонсе и Џеј Зи изнајмија јахта вредна 20 милиони долари и дојдоа во Хрватска

Бијонсе и Џеј Зи се закотвија кај Цавтат, Хрватска, со јахтата „Фејт“ (Faith) долга стотина метри. По Цавтат, тие продолжија кон Корчула. Бродот е меѓу 60-те најголеми јахти...

Естрада 28.06.22 | 11:51

Скапоцениот часовник ги засени дури и разголените гради: Ана Кораќ ги покажа своите атрибути

Српската старлета Ана Кориќ обожава да ја предизвикува фантазијата со провокативни фотографии на социјалните мрежи, а со нова објава ги остави своите фанови без зборови. Ана...

Музика 04.06.22 | 18:02

Се продава луксузната јахта на Дејвид Боуви

Се продава луксузната јахта на музичката легенда Дејвид Боуви- моторната јахта долга 39 метри што ја нарачал во 1974 година. Денеб Стар е изграден од италијанското бродоградилиште...

Свет 07.05.22 | 14:11

Владата на Италија ја запленува јахтата на Путин?

Синоќа италијанската влада нареди запленување на јахта вредна околу 700 милиони долари, која е во медиумите во врска со рускиот претседател Владимир Путин. Елегантната...

Свет 14.04.22 | 19:37

Германија ја заплени најголемата суперјахта во светот, сопственост на сестрата на санкциониран руски олигарх

Германија ја заплени најголемата суперјахта на светот откако по „обемна истрага“ утврди дека е во сопственост на сестрата на санкционираниот руски олигарх Алишер...

Балкан 12.04.22 | 22:56

Има лифтови, теретана и базен: Јахтата на кумашинот на Путин е запленета во Хрватска

Луксузната јахта на Виктор Медвешчук е запленета во Хрватска. Станува збор за пловило кое се наоѓа на листата на 100 најбогати јахти во светот на сите времиња. „Royal Romance“,...

Балкан 23.03.22 | 08:56

Украинци со гумен чамец се обидоа да ја запрат јахтата на Абрамович во Бодрум

Членови на јуниорскиот едриличарски клуб од Украина, кои останаа во Турција по почетокот на руско-украинскиот конфликт, се обидоа да го спречат впловувањето на луксузната...

Свет 15.03.22 | 14:16

Луксузната јахта на сопственикот на „Лукоил“ исчезна од радарот кога Западот почна да ги плени бродовите на руските милијардери

Луксузната јахта на рускиот милијардер Вагит Алекперов, „Галактика Супер Нова“ (The Galactica Super Nova), исчезнала од радарот, покажуваат податоците на веб-страницата „Марин...

Свет 15.03.22 | 08:38

Шпанците запленија јахта вредна 140 милиони долари на рускиот олигарх Чемезов

Шпанските власти привремено ја запленија јахтата на рускиот олигарх Сергеј Чемезов, сојузник на рускиот претседател Владимир Путин. Чемезов е поранешен офицер на КГБ...

Фудбал 12.03.22 | 23:13

Абрамовиќ си ја спасува суперјахтата со тоа што ја испрати во Црна Гора

Суперјахтата „Соларис“, во сопственост на рускиот олигарх, Роман Абрамовиќ, впловила во црногорското пристаниште Тиват. Бродод долг 140 метри со преку 11.000 бруто тони,...

Свет 12.03.22 | 15:13

Италијанците ја запленија јахтата на рускиот олигарх Мелниченко

Јахтата на рускиот олигарх Андреј Мелниченко е запленета од страна на италијанската финансиска полиција. Бродот наречен „SY A“ е вреден околу 530 милиони евра и се наоѓа...

Балкан 11.03.22 | 15:15

Црногорците ја пропуштиле јахтата на рускиот газда на „Лукоил“

Јахтата на рускиот милијардер Вагит Алекперов „Галактика Супер Нова“ исчезнала од радарот, покажуваат податоците на веб-страницата „Marine Traffic“. Бродот на сопственикот...

Свет 05.03.22 | 10:24

Рускиот олигарх остана без јахтата вредна 65 милиони евра поради санкциите

Италијанската полиција ја заплени јахтата Лејди М, вредна 65 милиони евра, која му припаѓа на рускиот олигарх Алексеј Александрович Мордашов, а се наоѓала во регионот...