Се продава луксузната јахта на музичката легенда Дејвид Боуви- моторната јахта долга 39 метри што ја нарачал во 1974 година.

Денеб Стар е изграден од италијанското бродоградилиште Бенети и доставено до Боуви во 1977 година. Оттогаш, челичниот и алуминиумскиот брод е преименуван во Ел Каран и е наведен за продажба од Џулио Риџо во канцеларијата на Фрејзер во Палма за 4,85 милиони евра.

Ел Каран претрпе неколку преправки, а последно во 2020 година, кога беше префарбан и поставена нова палуба од тиково дрво. Но, има многу уметнички процут на Боуви од неговите денови Денеб, вклучително и надреалистичката слика која виси над трпезариската маса.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.