Членови на јуниорскиот едриличарски клуб од Украина, кои останаа во Турција по почетокот на руско-украинскиот конфликт, се обидоа да го спречат впловувањето на луксузната јахта My Solaris во турското пристаниште Бодрум.

Јахтата му припаѓа на рускиот олигарх Роман Абрамович, истата тргна од Црна Гора кон Турција. Но, беше пречекана од украински едриличари кои се обидоа да ја запрат со мал гумен чамец, со знамето на Украина и транспарент на кој пишуваше „Не за војната“.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.