Ознака: инцидент
Фудбал 26.09.23 | 17:46

Суспендиран теренот на Башкими откако навивач нападна фудбалер

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) го суспендираше денеска теренот на ФК Башкими 1947 поради инцидентот што навивач на кумановскиот второлигаш го предизвика...

Црна хроника 26.09.23 | 16:45

Инцидент во скопско село: Го избодел со нож, па пукал на улица

Поднесена е кривична пријава по брза постапка против Б.И.(24) од скопското село Буковиќ поради постоење основи на сомнение за сторено кривични дела „насилство“ и „предизвикување...

Македонија 28.08.23 | 09:37

ВМРО ДПМНЕ бара Спасовски да поднесе оставка поради инцидентот со командирот кој пукаше со калашников

Од ВМРО-ДПМНЕ бараат министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски да понесе одговороност за како што велат за броните инциденти и вооружени пресметки што се случуваат...

Свет 24.08.23 | 20:36

Двајца професори во Осло прободени со нож, уапсен студент

Двајца професори се прободени со нож денеска во зградата на Универзитетот во Осло, соопшти норвешката полиција, која уапсила студент осомничен за нападот. Околностите...

Вести 14.08.23 | 18:00

Прво се дерел „Дали сте робови на Алах“, па ја пикнал раката во ранец

Патник на летот на „Малезија ерлајнс“ од австралискиот град Сиднеј за Куала Лумпур бил уапсен откако го принудил екипажот да го приземји авионот бидејќи викал по патниците,...

Црна хроника 31.07.23 | 16:58

Инцидент во Скопје: Се скарале, по што му ја прегазил ногата

На 30 јули, во 19.40 часот во СВР Скопје, Б.Д.(28) од Скопје пријавил дека околу 16.00 часот, по претходно недоразбирање, бил физички нападнат од едно лице кое со возило му ја прегазило...

Балкан 28.07.23 | 18:19

Јотова: Внесувањето на Бугарите во Уставот не е единствен услов, а инцидентот во Скопје е дел од свесната политика на Македонија кон бугарските граѓани

Потпретседателката на Бугарија, Илијана Јотова го коментираше инцидентот пред натпреварот меѓу „Шкупи“ и „Левски“ во „Лице в Лице“ на бугарски медиум. Ова е дел...

Калеидоскоп 17.07.23 | 20:26

Дајте да видиме незамаглена снимка од „госпоѓата“, бара јавноста по инцидентот во парк со „резервираниот“ видиковец

Додека репортерката на „Алфа“ Анастасија Богданоска во летниковец во Градски парк снима сторија за маките на семејството Младеноски, чија ќеркичка Бисера боледува...

Балкан 13.07.23 | 13:38

Рама: Инцидентот во парламентот е срам кој и штети на Приштина

Албанскиот премиер Еди Рама денеска го оцени инцидентот во приштинскиот парламент како срам кој и штети на Приштина на меѓународен план. Несогласувањето со премиерот...

Македонија 15.06.23 | 22:43

МНР се огласи по инцидентот: Кусиот прекин на отворањето на Преспа форумот се случи поради силниот ветер кој го оштети панелот од сценографијата

Дозволете да информираме дека кусиот прекин на отворањето на Преспа форумот за дијалог се случи поради невремето и силниот ветер кој го оштети панелот од сценографијата,...

Црна хроника 12.06.23 | 11:55

Гостиварец префрлен на Психијатрија откако нападнал медицински и полициски екипи

Вчера во 10.30 часот на улица „Беличица“ во Гостивар, полициски службеници од ОВР Гостивар го лишиле од слобода Ф.И.(41) од Гостивар затоа што се однесувал агресивно кон...

Црна хроника 08.06.23 | 13:36

Инцидент во Тетово: Неколку пати намерно влетал и удирал во друго возило

Вчеравечер во 21.05 часот, полициски службеници од СВР Тетово го лишиле од слобода Ј.Ф.(46) од тетовско Желино. Како што соопштија од полицијата, околу 19.30 часот на бул.„Маршал...

Балкан 28.05.23 | 15:06

Нов инцидент во Белград: Ученичка со нож и список со „мети“ дошла на час

Во основното училиште „Милена Павловиќ Барили“ во Белград, ученичка од повисоките одделенија во ранецот донела нож и тетратка со список на ученици од класот кои, како...

Црна хроника 26.05.23 | 19:47

Фикрет Б. тргнал да гази луѓе собрани на селска слава, за среќа возилото угаснало

Вчера околу 19 часот во прилепското село Секирци била избегната поголема трагедија откако маж со автомобил се обидел да прегази луѓе. Како што соопшти МВР, полициски...

Црна хроника 12.05.23 | 09:35

Маж ги заклучил вработените и кршел низ канцеларија – тежок инцидент во Секторот за урбанизам

Полициски службеници на СВР Тетово-Одделение за внатрешни работи Гостивар, вчера околу 10.15 часот го лишиле од слобода Б.Т.(48) од Неготино, полошко, кој десетина минути...

Македонија 27.04.23 | 10:51

Маскирани мажи од Златна зора упаднаа на изложбата на македонскиот уметник Сергеј Андреевски во Солун

Со маски на лицата, капчиња и качулки за да ги скријат нивните лица, група членови на Златна зора, која со судска одлука е прогласена за криминална организација, упаднаа...

Црна хроника 05.04.23 | 16:50

Човек избоден во инцидент во охридски хотел, наводно вмешани лица блиски до власта

Едно лице е повредено во инцидент кој ноќва се случил во охридски хотел. Според нашите извори, на семејна прослава во хотелот „Лаки“ во Охрид, дошло до групна тепачка...

Црна хроника 01.04.23 | 09:09

Тројца затвореници упаднале и кршеле во канцеларија во „Идризово“

Во нов инцидент во „Идризово“, тројца затвореници влегле во канцеларијата во зградата на затвореното одделение, во која имало вработени лица, при што едниот од осудениците...

Црна хроника 16.03.23 | 11:33

Maж се обидел намерно да прегази две лица

Вчеравечер (15 март) околу 22 часот и 20 минути, во тетовско Прељубиште, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода 34- годишниот И.К. од ова село, по пријава од...

Свет 14.03.23 | 21:43

Американскиот дрон падна поради остар маневар, соопшти руското Министерство за одбрана

Министерството за одбрана на Русија денеска соопшти дека американскиот дрон MQ-9 паднал во Црното Море поради остар маневар, како и дека руските ловци не отвориле оган...