Ознака: голема албанија
Балкан 07.10.20 | 17:38

Србија испрати протестна нота до Албанија поради импликациите од создавањето на „голема Албанија“

Министерството за надворешни работи на Србија го повика амбасадорот на Албанија во Србија, Илир Бочка, ради врачување на нота, во која е изразен оштар протест по повод...

Балкан 02.10.20 | 17:00

Рама: Мини шенген е проект на албанската младина, за наше раселување на поголем простор

На заедничката седница на владите на Албанија и Косово, што денеска се одржа во Тирана, албанскиот премиерот Еди Рама се задржа и на иницјативата за Мини шенген. Меѓу...

Балкан 26.08.20 | 16:17

Вулин за подрршката на Тачи и Рама за Ѓукановиќ: Ги цртаат границите на голема Албанија

Министерот за одбрана на Србија, Александар Вулин оценува дека кога премиерот на Албанија и „претседателот на Косово го поддржуваат Мило Вукановиќ и ДПС на парламентарните...

Фудбал 24.08.20 | 13:49

Ова е фудбалерот кој не даваше да му го земат знамето на „Голема Албанија“

Црвена звезда утре од 20 часот ќе игра против домашната Тирана во второто квалификациско коло од Лигата на шампионите. Во албанскиот шампион настапува Анди Лиља, фудбалер...

Фудбал 17.08.20 | 23:14

Бара прошка: Дронџијата Албанец жали што се качил на српска црква

Се сеќавате ли на Исмаил Морина кој во 2014 година го прекина мечот Србија-Албанија среде Белград откако со дрон покажа транпарент на „Голема Албанија. Шест години подоца...

Македонија 23.07.20 | 16:28

Знамето на Голема Албанија леташе и над Гостивар

На социјалните мрежи се спроделуваат фотографии од Гостивар, на кои покрај албанското знаме поставено на Саат кулата, со дрон се вее и знамето на Голема Албанија. pic.twitter.com/o3saiWTdS0 —...

Естрада 22.07.20 | 09:14

Дуа Липа вели дека нејзиниот твит за Голема Албанија бил погрешно разбран

Британската пејачка Дуа Липа убедува  дека никогаш немала намера да „поттикне какво било омраза“ со својот пост на Твитер. Таа предизвика огромни реакции, откако на...

Калеидоскоп 21.07.20 | 22:12

Вевчани ѝ одговори на Дуа Липа – објавена карта и на Големо Вевчани

Откако Дуа Липа објави карта со голема Албанија, сега се појави и карта на големо Вевчани. Дуа Липа е барат голема Албанија, Некст тајм е барет голема Македонија, Преслава...

Балкан 20.07.20 | 16:10

„Автохтони“: Што означува знамето на кое има територии од Македонија, Србија, Црна Гора и Грција

Главна тема на разговор денеска е знамето кое косовската пејачка Дуа Липа го истакна на социјалните мрежи. Но, малкумина знаат што тоа точно значи. Ова знаме се нарекува...

Балкан 20.07.20 | 08:44

Дуа Липа сега промовира Голема Албанија

Откако пред неколку дена на „Инстаграм“ пораќа дека Косово не е, но и никогаш не било Србија, албанската пејачка со потекло од Приштина, Дуа Липа на повеќе платформи...

Твитови 03.05.20 | 22:42

Сликава многу кажа, но многумина од Македонците не можеа да сфатат

Митинг пред Влада. Сликава многу кажа, но многумина од Македонците не можеа да сфатат. Карти на Голема Албанија рамо до рамо со македонски знамиња и никому ништо. Инженерингот...

Балкан 28.01.20 | 14:26

Ѓукановиќ: Не може да има голема Србија, ниту голема Албанија, може да има само голема трагедија

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ околу случувањата со законот за верската слобода оцени дека се злоупотребуваат граѓаните за да се урне Црна Гора. Не дозволувајте...

Балкан 19.11.19 | 10:48

Увоз од Косово: Во Србија се продаваат чоколатца со ликот на Голема Албанија

Во неколку големи маркети во Србија се појавиле бонбониери со скандалозна содржина. Во нивната внатрешност имало чоколатца со облик на Голема „Албанија“, пишува „Курир.рс“. Покрај...

Македонија 17.11.19 | 18:48

Ганка Цветанова: Нема разлика меѓу Голема Албанија, Голема Србија и „Macedonia the GReat“

Поранешната министерка за култура Ганка Цветанова на својот Твитер профил запраша дали постои разлика во концептот на Голема Албанија, Голема Србија и новиот грчки...

Македонија 16.11.19 | 22:10

Апасиев: Од Заев, Пендаровски и Димитров можеме да очекуваме мал Шенген и голема Албанија

Ај да бидеме реални. Од Заев, Пендаровски и Димитров можеме само да очекуеме МАЛ Шенген и ГОЛЕМА Албанија. Толку., пишува во својот фејсбук статус професорот Димитар...

Балкан 26.10.19 | 08:38

Проектот Голема Србија не успеа, а идејата за Голема Албанија е невозможна

Албанскиот претседател Илир Мета за египетски весник „Ал – Ахрам“ изјави дека идејата за „Голема Албанија“ не е можна, додека проектот за „Голема Србија“ не успеа. Сите...

Балкан 09.10.19 | 13:44

Ферај: Ако народот во Албанија и во Косово сака национално обединување, тоа ќе се случи

Унверзитетскиот професор и кандидат за пратеник од редовите на Движењето „Самоопределување“, Хусамедин Ферај изјави дека доколку народот во Албанија и во Косово...

Балкан 28.06.19 | 22:57

Тачи ќе прави Голема Албанија – Сонот за обединување со Косово ќе го направам реалност

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска ја повтори неговата заложба за присоединување кон Косово на Прешевската Долина, област во јужна Србија населена со мнозинско...

Балкан 15.06.19 | 23:29

Хоџа: Можна федерализација на Македонија ако продолжи кон ЕУ без Албанија

Абит Хоџа, докторанд на Институтот за комуникациски науки и медиумски истражувања на Универзитетот „Лудвиг Максимилијан“ во Минхен и предавач на универзитетот во...

Македонија 02.06.19 | 08:54

Вулин: Пендаровски нека молчи за Србија, како што молчи за Голема Албанија

Министерот за одбрана на Србија, Александар Вулин, му порача на Стево Пендаровски дека темата како Србија ќе го реши проблемот со Косово не е тема за него и дека како...