Ознака: голема албанија
Твитови 03.05.20 | 22:42

Сликава многу кажа, но многумина од Македонците не можеа да сфатат

Митинг пред Влада. Сликава многу кажа, но многумина од Македонците не можеа да сфатат. Карти на Голема Албанија рамо до рамо со македонски знамиња и никому ништо. Инженерингот...

Балкан 28.01.20 | 14:26

Ѓукановиќ: Не може да има голема Србија, ниту голема Албанија, може да има само голема трагедија

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ околу случувањата со законот за верската слобода оцени дека се злоупотребуваат граѓаните за да се урне Црна Гора. Не дозволувајте...

Балкан 19.11.19 | 10:48

Увоз од Косово: Во Србија се продаваат чоколатца со ликот на Голема Албанија

Во неколку големи маркети во Србија се појавиле бонбониери со скандалозна содржина. Во нивната внатрешност имало чоколатца со облик на Голема „Албанија“, пишува „Курир.рс“. Покрај...

Македонија 17.11.19 | 18:48

Ганка Цветанова: Нема разлика меѓу Голема Албанија, Голема Србија и „Macedonia the GReat“

Поранешната министерка за култура Ганка Цветанова на својот Твитер профил запраша дали постои разлика во концептот на Голема Албанија, Голема Србија и новиот грчки...

Македонија 16.11.19 | 22:10

Апасиев: Од Заев, Пендаровски и Димитров можеме да очекуваме мал Шенген и голема Албанија

Ај да бидеме реални. Од Заев, Пендаровски и Димитров можеме само да очекуеме МАЛ Шенген и ГОЛЕМА Албанија. Толку., пишува во својот фејсбук статус професорот Димитар...

Балкан 26.10.19 | 08:38

Проектот Голема Србија не успеа, а идејата за Голема Албанија е невозможна

Албанскиот претседател Илир Мета за египетски весник „Ал – Ахрам“ изјави дека идејата за „Голема Албанија“ не е можна, додека проектот за „Голема Србија“ не успеа. Сите...

Балкан 09.10.19 | 13:44

Ферај: Ако народот во Албанија и во Косово сака национално обединување, тоа ќе се случи

Унверзитетскиот професор и кандидат за пратеник од редовите на Движењето „Самоопределување“, Хусамедин Ферај изјави дека доколку народот во Албанија и во Косово...

Балкан 28.06.19 | 22:57

Тачи ќе прави Голема Албанија – Сонот за обединување со Косово ќе го направам реалност

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска ја повтори неговата заложба за присоединување кон Косово на Прешевската Долина, област во јужна Србија населена со мнозинско...

Балкан 15.06.19 | 23:29

Хоџа: Можна федерализација на Македонија ако продолжи кон ЕУ без Албанија

Абит Хоџа, докторанд на Институтот за комуникациски науки и медиумски истражувања на Универзитетот „Лудвиг Максимилијан“ во Минхен и предавач на универзитетот во...

Македонија 02.06.19 | 08:54

Вулин: Пендаровски нека молчи за Србија, како што молчи за Голема Албанија

Министерот за одбрана на Србија, Александар Вулин, му порача на Стево Пендаровски дека темата како Србија ќе го реши проблемот со Косово не е тема за него и дека како...

Балкан 31.05.19 | 12:11

Aко ЕУ не ги отвори вратите за Косово, ќе започнеме обединување со Албанија

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека доколку Европската Унија ја „продолжи изолацијата на Косово“, Приштина ќе ја разгледа можноста за институционални дејствија...

Балкан 09.05.19 | 12:49

Србија зборува за компромис, Приштина и Тирана под маса договараат „Голема Албанија“

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ истакнал дека „Србија е мала, но не е глупава земја“, пренесуваат српските медиуми. Тој изјавил дека „додека...

Балкан 01.05.19 | 17:10

Албански ученици со перформанс прават мапа на „голема Албанија“

На социјалните мрежи се појави снимка на која се гледа како ученици на албанско училиште изведуваат перформанс на создавање на голема Албанија. На почетокот на снимката...

Колумни 30.04.19 | 22:09

Со Заев до Троедна Голема Албанија

Алдо Климан На оној „супер невин“ големоалбански „фолклорист“ од големоалбанската политичка организација „Арбреши“ од Косово, што „од културно-уметнички причини“...

Балкан 29.04.19 | 13:39

Вулин: Македонија сѐ почесто ќе ја „напаѓа“ Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин во Москва на државниот канал „Русија 24“ порача дека „светот нема да ја сопре несреќата на Балканот доколку допушти создавање...

Балкан 23.03.19 | 12:05

Голема Албанија „на дофат на рака“

Анализа на политиката на Еди Рама во швајцарскиот весник Ноје Цирхер Цајтунг, тврди дека албанскиот премиер навистина има поголеми цели од одржувањето на власт. На...