Албанците се собират на јужната страна на мостот на реката Ибар, извикуваат антисрпски пароли и скандираат ОВК. Тие ги носат и  знамиња „Голема Албанија“ која ги опфаќа териториите на соседните земји меѓу кои и на Македонија.

Протестот е наречен „Марш кон север“ и се повикува на освојување на делот населен со Срби.

 

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.