Ознака: евакуација
Свет 27.02.21 | 22:31

Илјадници луѓе евакуирани поради детонација на бомба од Втората светска војна

Неексплодирана бомба од Втората светска војна откриена во англискиот град Ексетер на приватно земјиште во близина на локален студентски дом предизвика евакуација...

Свет 20.01.21 | 17:46

Евакуација на Врховниот суд на САД поради закана со бомба

Во моментов во Вашингтон е во тек евакуација на Врховниот суд на САД поради закана за поставена бомба, пренесува Си-Ен-Ен, повикувајќи се на службено лице запознаено...

Свет 16.01.21 | 20:05

Евакуиран аеродромот во Франкфурт поради закана со огнено оружје

Поради наводна закана со огнено оружје, полицијата нареди евакуација на сите присутни на аеродромот во Франкфурт. Неколку сектори на аеродромот беа затворени. Едно...

Балкан 12.01.21 | 10:17

Поради поплави во јужна Србија евакуирани 34 лица

Специјални тимови за спасување евакуираа 34 лица од згради поплавени од најдодената вода во Лесковац, Бојник и во Бујановац. Градскиот штаб за вонредни состојби на градот...

Свет 25.12.20 | 09:40

Шумски пожар во близина на воената база во Сан Диего: Евакуирани 7.000 луѓе

Повеќе од 7.000 луѓе се евакуирани од своите домови поради шумски пожар засилен од ветрот што избувна на имотот каде што се наоѓа базата на американската морнарица во...

Свет 06.11.20 | 23:25

Евакуација во Филаделфија каде што се бројат гласовите од претседателските избори поради закана од бомба

Во Филаделфија граѓаните се евакуираат поради закана со бомба во близина на местото каде се бројат гласовите на претседателските избори во САД. Полицијата во Филаделфија...

Македонија 04.02.20 | 16:26

МНР: Нема евакуации на странски државјани од Кина, нашите можат и самостојно да се вратат

Министерството за надворешни работи соопшти дека продолжува со редовното следење на состојбата во врска со ширењето на коронавирусот и мерките што се преземаат за...

Црна хроника 29.01.20 | 12:39

Евакуиран „Сити мол“ по дојава за бомба

Сите вработени и посетители во трговскиот центар „Сити мол“ во моментов се евакуирани. Вработените раскажуваат дека полицијата ги евакуирала откако добиле дојава...

Свет 18.01.20 | 10:44

Maкрон итно евакуиран од Париз

Триесет демонстранти синоќа се обидоа да влезат во театарот „Буфе ди Норд“ каде францускиот претседател Емануел Макрон гледаше претстава. Но, тие беа спречени од полиција,...

Свет 13.01.20 | 12:36

Наредена евакуација на речиси половина милион луѓе поради ерупција на вулканот Тал

Филипинските власти наредија целосна евакуација на речиси половина милиони луѓе откако вулканот Тал почна да исфрала лава. Филипинскиот институт за вулканологија...

Свет 02.01.20 | 12:16

Стотина куќи изгореа во пожарите во Австралија, во тек е евакуација

Илјадници туриста избегале денес од источното крајбрежје на Австралија зафатено од пожарите додека армијата почна да ги евакуира луѓето заробени на јужното крајбрежје,...

Балкан 15.12.19 | 18:59

Сараево во паника: Евакуиран трговски центар поради дојава за поставена бомба

Трговскиот центар „Сараево сити центар“ попладнево бил евакуиран поради дојава за поставена бомба, соопшти Оперативниот центар при Министерството за внатрешни работи...

Свет 22.09.19 | 09:30

Поради бомба тешка 5,5 тони Полска мора да евакуира 42.000 граѓани

Властите во северозападниот дел на Полска планираат евакуација на околу 42.000 луѓе откако е пронајдена огромна сеизмичка британска бомба од Втората светска војна. Бомбата...

Балкан 14.09.19 | 20:40

Паника во белградската „Икеа“, поради цигара итна евакуација

Во продавницата за мебел на „Икеа“ во Белград денеска настанала паника, кога се уклучил противпожарниот аларм и почнала итна евакуација. Купувачите брзо беа извадени...

Балкан 27.08.19 | 20:57

Крф зафатен од голем пожар, евакуирани две села

Голем пожар избувна попладнево на грчкиот остров Крф поради што две села, во јужниот дел на островот, се евакуирани. Евакуирани се селата Неохори и Палеохори. На пожарникарите...

Свет 25.08.19 | 17:42

Властите во Барселона евакуираа плажа поради можна експлозија

Властите во Барселона евакуираа една од популарните плажи во градот по информации за можна експлозивна направа. Според шпански медиуми, станува збор за неексплодирана...

Црна хроника 29.03.19 | 23:49

Пожарот зафати и куќи, жителите бегаат пред огнената стихија

Жителите на село Саса се евакуираат пред огнената стихија, а Македонска Каменица се мобилизира со сите расположливи средства за гаснење на големиот пожар кој ги зафати...

Свет 15.02.19 | 12:53

Евакуирани 5.000 луѓе во Москва поради закани за бомба

Руските власти денеска евакуира околу 5.000 лица од 10 објекти во Москва, поради добиени закани преку електронска пошта дека во нив се поставени бомби. – На 10 адреси примени...