Ознака: Драги Рашковски
Македонија 28.07.21 | 13:48

Арсовски: Дали Ден Дончев и Драги Рашковски не се првиот ешалон?

Криминалот и корупцијата во Република Македонија почнуваат и завршуваат со Зоран Заев. Криминалот и корупцијата се во првиот ешалон и првиот ешалон на Владата се тие...

Македонија 27.07.21 | 14:19

Рашковски дома може да зборува на мобилен со кого сака

Кривичен суд излезе со соопштение за статусот кој го има Драги Рашковски кој е во домашен притвор. Предлогот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран...

Црна хроника 23.07.21 | 14:12

Рашковски останува во куќен притвор, одбиено барањето да биде приведен во затвор

Судија на претходна постапка, а потоа и Кривичниот Совет, донесе решение со кое го одби како неосновано барањето на обвинителот за замена на мерката куќен притвор со...

Црна хроника 22.07.21 | 21:54

Обвинителството побарало Рашковски да оди пак во Шутка, судот одбил

Обвинителството минатата недела изненадно побарало поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски од куќен притвор да биде вратен пак во истражниот затвор...

Македонија 08.07.21 | 18:36

Замрзнат и џипот што го возеше Рашковски

Oсвен за сметката и имотот на поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, мерка забрана за отуѓување или оптоварување на движни ствари е изречена и за...

Црна хроника 15.06.21 | 22:38

Гаранцијата од половина милион евра била личен имот на Рашковски

Гаранцијата од половина милион евра, која поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски ја нудеше за да се брани од слобода, се состои од движен и недвижен...

Македонија 12.06.21 | 08:54

Поради Заев и тендерите на Рашковски, дизелот трајно ќе поскапи за 4 денари!

Заради Заев и тендерите на Рашковски дизелот ќе поскапи за 4 денари трајно, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ, од каде додаваат дека Заев со ребалансот на буџетот предлага воведување...

Македонија 07.06.21 | 08:50

Како ЈО се уверило дека Рашковски нема да влијае врз постапката, сведоците, и доказите?

Драги Рашковски влијаеше врз обвинети како да се однесуваат и да ги манипулираат обвинителите, која е гаранцијата дека нема повторно?, прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата...

Македонија 06.06.21 | 10:08

ВМРО-ДПМНЕ: Рашковски го пуштија од притвор откако се раширија гласините дека ќе пропее за Заеви

Од ВМРО-ДПМНЕ истакнуваат дека поранешниот генерален секретар на владата, Драги Рашковски, е пуштен од притвор затоа што се раширија гласини дека ќе „пропее“ за Зоран...

Македонија 05.06.21 | 17:28

Рускоска за изјавата на Заев: И да сакаат, не можат да ме сменат

Вилма Рускоска во интервју за „Призма“ ги демантира шпекулациите дека се подготвува нејзина смена и е децидна дека во моментот не постои таква можност. Според новиот...

Македонија 05.06.21 | 12:32

Заев без коментар за домашниот притвор за Рашковски: Знам дека беше четириесетина дена во притвор

Премиерот Зоран Заев не дава коментар за одлуката со која притворот на Драги Рашковски е заменет со куќен притвор. Знам дека е заменет од притворот во затвор во притвор...

Македонија 05.06.21 | 09:19

Заев го аболицираше Рашковски преку медиумите, а судот безпоговорно изврши, смета ВМРО ДПМНЕ

Зоран Заев го аболицираше Драги Рашковски преку медиумите, а судот безпоговорно изврши. Рашковски е фатен како со народни пари купил сопствен патент. Постојат сомнежи...

Македонија 04.06.21 | 13:58

Рашковски понудил половина милион евра за да излезе од притвор, Вишото обвинителство ја прифаќа гаранцијата

Вишото јавно обвинителство Скопје се согласува Драги Рашковски да излезе од притвор со гаранција, потврдуваат за „360 степени“ од обвинителството. Ваквиот став на второстепената...

Македонија 03.06.21 | 13:50

Полагањето за чамци е закочено зошто државата остана без софтвер поради Рашковски

Во пресрет на летната сезона, над 150 лица со месеци чекаат да бидат повикани за да го полагаат теоретскиот дел на Правниот факултет во Скопје. Но, бидејќи нема софтвер...

Македонија 01.06.21 | 15:40

Ден Дончев, Вице, Трајче, Ковачевски, Кирацовски, Николовски се слуги на Заев

 Имаме четири години украден живот, украдоа четири добри години од животот на секој еден граѓанин, ги празнат џебовите на народот, но ја крадат и правдата заменувајќи...

Македонија 28.05.21 | 22:17

Заев за случајот „Рашковски“: Софтверот ни е потребен, Владата може да ѝ го наметне на која било институција што има потреба

Премиерот Зоран Заев денеска уште еднаш ги потенцираше своите несогласување со Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција во врска со случајот со...

Македонија 28.05.21 | 19:20

Мицковски со предлог како да му помогнеме на Заев да не плаче за Рашковски

Откако премиерот Зоран Заев во интервју за Фокус изјави дека не ѝ верува на обинителката Вилма Русковска дека поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски,...

Твитови 27.05.21 | 19:11

Не сме го разбрале Зоки, он сакал да каже дека Рашковски е невин

   

Македонија 27.05.21 | 17:22

Заев за бранењето на Рашковски од Русковска: Имам право на свое мислење, не мора да се согласувам со обвинителката

На прашање дали врши притисок врз судството со денешната изјава во интерву за „Фокус“ дека  поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски не ја злоупотребил...

Македонија 27.05.21 | 11:45

Заев го брани Рашковски: Спроведени се кристално чисти јавни набавки

Премиерот Заев во интервју за „Фокус“ истакнува дека поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, не ја злоупотребил функцијата. Заев вели дека Рашковски...