Ознака: Драги Рашковски
Македонија 29.04.21 | 21:20

Пендаровски вели дека случаите со Чипсио и Рашковски се добро оценети од ЕУ

Додека чекаме нова влада во Софија и повторно седнување на маса за преговори, не смееме да дозволиме нешто ново да се појави. Тука, мислам на 111-тото место на Транспарентност,...

Црна хроника 29.04.21 | 08:55

Четвртиот осомничен во случајот „Рашковски“ е професор на ФИНКИ, владин хонорарец

Четвртиот осомничен во случајот со набавка на софтверот за сообраќајни прекршоци поврзан со поранешниот владин генерален секретар Драги Рашковски е професор на ФИНКИ...

Македонија 27.04.21 | 11:57

И четвртиот осомничен во случајот Рашковски бил хонорарец во Влада

И четвртиот осомничен во случајот со набавка на софтверот за сообраќајни прекршоци бил хонорарно ангажиран од Генералниот секретаријат на Владата, открива БИРН. Претходно,...

Македонија 24.04.21 | 18:06

Претрес на правниот факултет, не се пронајдени материјали за испитите во Академијата за судии и обвинители

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја информира јавноста дека во рамките на истрагата против четири лица за кои постои основано...

Македонија 23.04.21 | 15:23

Заев за Рашковски: Никој не е над законот

Никој не е над законот, ниту е заштитен зашто е носител на некоја функција, но никој не е ниту виновен додека тоа не се докаже, повтори денеска премиерот Зоран Заев во...

Македонија 23.04.21 | 13:34

Синови, ќерки, снаи на функционери положуваа за обвинители со 100 од 100, па прашањата најдени во канцеларијата на Рашковски

Истрагата околу Драги Рашковски добива нови димензии, при претресот во неговата канцеларија на Правниот факултет во Скопје, која ја користела и фирмата „Инвока“, како...

Македонија 22.04.21 | 15:19

Заев: Случајот „Рашковски“ нема врска со повлекувањето на Шекеринска од заменик-претседател на СДСМ

Прмиерот Зоран Заев отфрли секаква поврзаност на случајот „Рашковски“ со одлуката на потпретседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, да се повлече од партиската функција....

Македонија 22.04.21 | 09:08

Денар по денар Рашковски потрошил милијарда за софтверски лиценци

Нов скандал за поранешниот Генерален секретар Драги Рашковски објавува неделникот „Фокус“. Ова се случило непосредно пред тој да ја напушти функцијата. Рашковски...

Македонија 21.04.21 | 23:24

Премиерот должи објаснување зошто го штитеше Рашковски, купувајќи му време да уништува докази и влијае врз сведоци

Неизбришаната порака на Рашковски, која му ја пратил на четвртообвинетиот во случајот со софтверот ја бурка во вода презумцијата на невиност за Рашковски, коментира...

Македонија 21.04.21 | 22:56

Од СДСМ некој одговара само кога има борба на клановите

Никогаш никој не одговарал од СДСМ, па зошто би одговарал сега, коментира новнарот Драган Павловиќ Латас во врска со инцидентот со центарскиот градоначалник Саша Богдановиќ. Во...

Црна хроника 21.04.21 | 21:22

Шутка и за Даниел Станчевски: Тој и Рашковски имаат доволно богатство да живеат спокојно во бегство

Поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски, од куќен, денеска оди во ефективен притвор во Шутка откако кривичниот совет во Основниот кривичен суд ја...

Црна хроника 21.04.21 | 20:34

Пронајден уште еден софтвер кај Рашковски – прашањата од Академијата за обвинители

Професори на Правниот факултет „Јустинијан Први“ потврдуваат за СДСК.мк дека претрес во истрагата против Рашковски за злоупотреба на службената положба и овластувањата...

Црна хроника 21.04.21 | 20:18

Рашковски влијаел на четвртообвинетиот: Слушај, изразувај се стручно, овие се глупи, ништо нема да те разберат

Поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски, од куќен, денеска оди во ефективен притвор во Шутка откако кривичниот совет во Основниот кривичен суд ја...

Македонија 21.04.21 | 19:38

Видео од спроведувањето на Рашковски во затворот во Шуто Оризари

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски попладнево е спроведен во затворот во Шуто Оризари.

Македонија 21.04.21 | 19:32

Рашковски спроведен во Шутка, ќе биде сам во ќелија

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски попладнево е спроведен во затворот во Шуто Оризари. Директорот на затворот Филип Андонов во изјава за МИА...

Македонија 21.04.21 | 17:16

Рашковски оди 30 дена во притвор во Шутка – прифатена е жалбата на Обвинителството

Судот ја прифатил жалбата која ја поднесе Основното јавно обвинителство за одлуката Драги Рашковски да биде во домашен притвор, дознава Канал 5 од извори од Обвинителството...

Калеидоскоп 21.04.21 | 10:43

Рашковски: Живеам од џепарлакот што ми го даваат децата

Порталот „Кооперација“ објави сатирична вест за поранешниот генерален секретар на Владата. Притворениот иноватор, доктор и софтвер девелопер, Драги Рашковски, си...

Македонија 20.04.21 | 13:16

Законот не е еднаков за сите, премиерот брани криминалци од своите редови

Законот не е еднаков за сите и премиерот брани криминалци од своите редови, со други зборови, се брани себе. Вака аналитичарот Ивор Мицкоски, некогашен висок функционер...

Македонија 20.04.21 | 13:12

Рашковски веќе се обидел да прикрива траги и да влијае врз сведоци, патувањето во Мексико сомнеж за организирање бегство

Патувањето во Мексико на поранешниот генерален секретар на Владата, Драги  Рашковски, е една од причините поради која обвинителката Ивана Трајчева, се  сомнева дека...

Македонија 19.04.21 | 23:06

„360 Степени“: Џипот на Рашковски е на име на Игор Христов, еден од „тајните“ хонорарци во Владата

Џипот на поранешниот генерален секретар Драги Рашковски е во сопственост на газдата на фирмата „ГБЦ Системи“, Игор Христов, кој е владин хонорарец за одржување информатички...