Ознака: центар
Скопје 11.11.20 | 12:36

Центар ги пушти во употреба првите повратни вендинг машини за рециклирање

Од денес, во рамки на проектот „И отпадот има вредност!“ на ЈП ПОЦ и Општина Центар пуштени се во употреба првите повратни вендинг машини за рециклирање на пластични...

Црна хроника 21.10.20 | 17:32

Татко и син од Скопје нападнати во Центар

Доцна синоќа татко и син од Скопје биле нападнати од група непознати лица во центарот на градот. На 20.10.2020 во 23.50 часот А.Т.(42) од Скопје пријавил дека околу 18.40 часот на...

Македонија 15.10.20 | 18:10

Затворен штипскиот Центар за аутизам: Медицинска сестра позитивна на Ковид 19

Центарот за аутизам во штипската населба Пребег е затворен откако е потврден позитивен тест кај медицинската сестра, вработена во овој центар, потврди за МИА директорката...

Македонија 15.10.20 | 16:57

За Заев нема дивоградби во Чаир и во Центар

Сите се сеќаваме на неодамнешното филмско уривање на дивоградбата кај Мавровка, кое беше топ тема неколку дена, и кое власта го претстави како голем успех. Меѓутоа, сега...

Скопје 08.10.20 | 16:21

Растат бројките на заразени со ковид-19 во Центар, Аеродром и Карпош

Три скопски општини имаат по над 200 активни случаи на ковид-19. На врвот на листата е општина центар со 241 случај, а по неа доаѓа Аеродром (240) и општина Карпош (214). Вкупната...

Здравје 07.10.20 | 18:42

Центар го надмина Аеродом по бројот на заболени

Со денешните рекордни 317 новодијагностицирани со Ковид-19, бројот на активни случаи во главниот град се искачи на 1.166. Од нив најголем дел се во Центар 210, а веднаш зад него...

Скопје 07.10.20 | 10:29

Шест часа без вода без никаква најава – жителите на Центар револтирани

Најмалку шест часа без вода без претходна најава ќе бидат жителите на булевар „Кочо Рацин“ во центарот на Скопје. Велат дека ова им се случува вторпат за само три дена. -Со...

Скопје 06.10.20 | 16:55

Во Аеродром, Центар и Карпош се речиси пола од заразените со ковид-19 во Скопје

Во Скопје во моментов има 1.005 активни случаи на заразени пациенти со ковид-19, а од нив скоро пола се од три опиштини – Аеродром, Центар и Карпош. Аеродром е убедливо...

Македонија 28.09.20 | 19:11

Експресна пресуда за Миле Јанакиески, дали е ова уште една монтирана одлука?

Дали следува уште еден експресен крај на политички монирано судење? Имено, за утре е закажана пресудата за случајот „Шамари“ за Општина Центар, иако денеска цел ден...

Македонија 28.09.20 | 16:15

Јанакиески: Немаше правично судење, не ми беше прифатен ниту еден сведок, а на обвинителството дури 22

Имате можност да донесете правилна одлука бидејќи немам никаква вина. Не сум потикнал никого да изврши насилство. Само вие можете да донесете пресуда ослободена од...

Скопје 26.09.20 | 18:05

Од 2.245 активни случаи на ковид-19 во Македонија, во Скопје има 650 заразени, најмногу во Аеродром и во Центар

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17.483, бројката на оздравени пациенти е 14.516, на починати е 722, а во моментов...

Македонија 17.09.20 | 10:43

Одбраната бара да бидат сослушани Коневски, Божиновски, Протугер и владиката Агатангел

Одбраната на обвинетите во случајот „Насилства пред општина Центар“ побара од судот да бидат испитани сведоците кои тие ги бараат. Тоа се Ивица Коневски, Кирил Божиновски...

Скопје 15.09.20 | 14:47

Заразеното дете со ковид-19 е од градинката „13 Ноември“ во Центар

Прв случај на дете заразено со КОВИД-19 е забележан во скопска градинка, потврдија за МИА од Министерството за труд и социјална политика. Според информациите од Министерството,...

Здравје 18.08.20 | 15:25

Од први септември почнува со работа болницата „8-ми септември“ и за прегледи и операции

Од први септември почнува со работа болницата „8-ми септември“ и за прегледи и операции. Во моментов во болницата ослободени се шест оддели од десет оддели каде имаше...

Скопје 01.08.20 | 16:38

Во Македонија има 3.700 активни случаи на ковид-19, Чаир, Аеродром и Кисела Вода со речиси ист број заболени

Скопските општини Чаир со 168, Аеродром со 161 и Кисела Вода со 158 речиси имаат идентични бројки на активни случаи . Карпош и Центар се изедначија и имаат по 128 активни случаи...

Скопје 30.07.20 | 14:00

Презентиран предлог ДУП за Старата железничка станица

Во салата на Советот на Општина Центар, градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, заедно со вработените од Секторот за урбанистичко планирање и планерите,...

Скопје 27.07.20 | 13:14

За една недела казнети 168 возила во Општина Центар

Вкупно 168 непрописно паркирани возила што го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот санкционираше изминатата седмица јавното претпријатие „Паркинзи...

Сервиси 22.07.20 | 11:07

Делови од Аеродром, Центар и неколку скопски села утре без струја

Дел од корисниците од улиците „Ташко Караџа“, „Лазар Поп Трајков“ и „Мите Богоевски“ во Општина Аеродром утре од 7:20 до 15:30 часот ќе останат без напојување со електрична...

Скопје 22.07.20 | 08:33

Кои објекти ќе останат: Богдановиќ ќе го презентира деталниот урбанистички план за Мал ринг

Во просториите на Општина Центар денеска ќе се одржи јавна презентација на Предлог-деталниот урбанистички план за Мал ринг. Од Општина Центар информираат дека вкупната...

Технологија 09.07.20 | 13:33

Компанијата нВидија ќе отвори центар за интелигенција во Индија

Компанијата Нвидија и Индискиот технолошки институт – Хајдерабад се согласија да работат заедно на создавање центар за вештачка интелигенција во Хајдерабад, објави...