Ознака: бугарско вето
Македонија 17.12.20 | 17:37

Димитров: Претворањето на граѓаните од еврофили во евроскептици е најголем проблем на ЕУ по бугарската блокада

Македонскиот пат кон членство во ЕУ е неверојатно брдовит, но мора упорно да се работи на сите отворени прашања и „не смееме да дозволиме овој пораз на Европа и на европските...

Балкан 26.11.20 | 19:31

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Македонија со Европската Унија сè додека не го напушти говорот на омраза кон сè што е бугарско, изјави вицепремиерката...

Македонија 18.11.20 | 10:22

„Ова боли денеска, боли кине“, вели Заев по ветото од Бугарија

За ветото од Бугарија премиерот Зоран Заев вели дека имал чувство на горчина како и македонскиот народ. Заев: Гоце Делчев е заедничка историска личност, подготвени...

Балкан 07.11.20 | 13:31

Бугарскиот амбасадор во ЕУ не можел да се изначуди зошто имало „импресивна солидарност“ на ЕК со земја-кандидат

Бугарскиот амбасадор Димитар Цанчев не можел да се изначуди зошто имало „импресивна солидарност“ на Европската комисија со една земја-кандидат и дека тоа е „без преседан...

Македонија 07.11.20 | 12:30

Бучковски: Некој сака да изгради Берлински ѕид меѓу Македонија и Бугарија

Има многу штета во последните две недели, доминираа провокации, се врати зборот на омразата, некој се обидува да изгради Берлински ѕид меѓу нас, вели експремиерот и екслидер...

Македонија 22.10.20 | 20:57

Заев не гледа причина да поднесе оставка доколку има бугарско вето

Премиерот Зоран Заев не гледа причина да поднесе оставка доколку Бугарија стави вето за одржување на првата меѓувладина конференција што според најавите треба да се...