Ознака: бугарско вето
Македонија 02.09.22 | 21:45

Ковачевски за РТС тврди дека бугарското вето веќе не постои

Во интервју за српската државна телевизија, премиерот Димитар Ковачевски рече дека немањето ниту едно отворено политичко прашање меѓу Македонија и Србија како секуларни...

Македонија 22.07.22 | 16:02

Николоски: Владата на СДСМ прифати негирање на македонскиот јазик, македонската историја и култура

Во март 2020 година Бугарија стави вето и никој не може да ме убеди дека беше без координација. Само што се појави нова методологија имаше вето од нова држава, посочи потпретседателот...

Македонија 09.07.22 | 10:20

Пендаровски штотуку призна дека со предлогот ќе се менува македонската историја во учебниците по желба на Бугарите

Претседателот Стево Пендаровски гостувајќи во „Клик Плус“ на ТВ21, зборуваше околу договорањето на историските личности со Бугарија и потврди дека доколку нема договор,...

Македонија 08.07.22 | 22:27

Бугарија може да ни лупа вето за секоја ситница – ова го признава и Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски гостувајќи во „Клик Плус“ на ТВ21, зборуваше околу договорањето на историските личности со Бугарија. Тој кажа која е процедурата, но...

Македонија 30.06.22 | 08:52

Француското претседателство завршува, бугарското вето останува

Француското претседателство со ЕУ што завршува денеска, нема нова иницијатива за тргање на бугарското вето за евроинтеграцијата на Македонија. Владата во Скопје...

Балкан 24.06.22 | 15:24

Рама и Мета го поздравија „укинувањето на ветото“ од бугарскиот парламент

Претседателот на Албанија Илир Мета и премиерот Еди Рама, ја поздравија одлуката на бугарскиот парламент за „укинувањето на ветото за Македонија“. Во објава на Твитер,...

Македонија 20.06.22 | 17:16

Ставот на Бугарија е јасен – македонскиот јазик е дијалект на бугарскиот

Ќе има јавна, видлива дебата за сите, во која ќе се разговара за сите гледишта и ќе се донесе конечна одлука дали да се прифати францускиот предлог или да се одбие во однос...

Балкан 17.06.22 | 14:18

Ако ѝ се попушти на Бугарија, и од Србија ќе се бара да го признае Косово за влез во ЕУ

Ако сме виделе една работа тоа е дека ако се постави некој преседан, тој се повторува. Апсолутно верувам дека може да и се случи и на Србија во однос на Косово, смета премиерката...

Македонија 16.06.22 | 20:50

„Медиапул“: Францускиот предлог значи вклучување на бугарските барања во преговарачката рамка со ЕУ

Француското ротирачко претседателство е подготвено да ги вклучи барањата на Бугарија во преговарачката рамка за Македонија и ЕУ да стане гарант за нивната...

Македонија 16.06.22 | 19:45

Мицкоски: Ако предлогот е да нè асимилираат и бидеме Бугари, тогаш така не сакам влез во Европската Унија

Како да зборувам за Европа сега денеска, кога ние денеска сме уценувани да прифатиме ако е ова точно, ќе треба да прифатиме да се асимилираме и бугаризимираме односно...

Македонија 16.06.22 | 19:04

Француски предлог: ЕУ да гарантира дека Скопје ќе ги исполни барањата на Софија

Францускиот предлог предвидува укинување на ветото, а ЕУ да стане гарант дека Скопје ќе ги исполни условите на Софија. Ова се првичните информации коишто пристигнуваат...

Македонија 16.06.22 | 09:35

Петков денеска пред парламентот со францускиот предлог за укинување на ветото

Премиерот на Бугарија Кирил Петков денеска до Народното собрание ќе го испрати францускиот предлог за укинување на ветото за Македонија и почеток на преговорите за...

Балкан 15.06.22 | 09:54

Бугарскиот Парламент на затворена седница ќе ја сослуша Генчовска за Македонија

Со гласови од ГЕРБ – СДС, ДПС, „Има таков народ“ и „Преродба“, бугарскиот Парламент одлучи како прва точка на дневниот ред, денеска, да ја сослуша министерката за надворешни...

Балкан 15.06.22 | 09:51

Митов од ГЕРБ: Се надеваме дека ќе ја собереме потребната поддршка за изгласување недоверба на владата на Петков

Се надеваме дека ќе ја собереме потребната поддршка за изгласување недоверба. Ова мачење мора да заврши, изјави денеска Даниел Митов од ГЕРБ пред почетокот на денешната...

Македонија 11.06.22 | 11:50

Дајмел: Бугарското вето му се заканува на целиот европски проект на Балканот

Една од најугледните германски аналитичари за Балканот Јохана Дајмел, изјави за Бугарското национално радио (БНР), дека бугарското вето кон Скопје му се заканува на...

Македонија 05.05.22 | 19:29

Пендаровски: Шансите за кревање на бугарското вето во јуни се помалку од 50%

Претседателот Стево Пендаровски смета дека шансите за кревањето на бугарското вето се помалку од 50%. -Тоа е пред се поради однесувањето на другата страна. И јас дадов...

Македонија 17.04.22 | 19:32

Захариева: Можно е владата на Петков да го симне ветото за Македонија, но тоа би било национално предавство

Поранешната министерка за надворешни работи на Бугарија, сегашна пратеничка на ГЕРБ-УДФ Екатерина Захариева во емисијата „Зборувај сега“ ја коментира изјавата на...

Македонија 15.12.21 | 19:09

Пендаровски го поздрави новиот бугарски пристап кон Македонија

Претседателот Стево Пендаровски го поздрави пристапот на новиот бугарски премиер кон Македонија, оценувајќи дека е од особено значење за надминување на спорот меѓу...

Македонија 15.12.21 | 18:14

Радев: Не очекувам притисок од Макрон за бугарско-македонскиот спор

Претседателот на Бугарија Румен Радев вели деа не притисоците врз Софија за спорот со македонија се контрапродуктивни. Тој не очекува дека Франција ќе врши притисок...

Балкан 19.11.21 | 08:20

Поранешен бугарски министер порача: Прекраток е рокот за повлекување на бугарското вето пред Самитот на ЕУ

Бугарија е под многу силен меѓународен притисок да го повлече ветото за  Македонија, изјави за БНТ поранешниот бугарски заменик-министер за надворешни работи, Љубомир...