Ознака: балет
Култура 01.06.20 | 17:40

Стефанија Гаштарска е првата македонска балерина која се вработи во Бољшој театарот

Македонската балерија Стефанија Гаштарска е првата Македонска која доби работа во Бољшој театарот. Таа на шеснаесетгодишна возраст настапи во светски познатиот театар...

Култура 12.05.20 | 11:47

„Рајмонда“ вечерва онлајн на Мајски оперски вечери 20202

Следната претстава која ќе може да се проследи во рамките на годинашниве Мајски оперски вечери онлајн е балетот „Рајмонда“, кој ќе биде прикажан вечерва. На 15 мај е...

Култура 05.05.20 | 20:30

Балетска вечер на Бурнонвил

Националната опера и балет вечерва онлајн има балетска вечер на Бурнонвил.  Диригент: Бисера Чадловска Кореограф: Аугуст Бурнонвил (Данска) Музика: Х. С. Паули, Х. К....

Култура 28.04.20 | 10:09

Опера и балет во вашите домови: „14 часа“ вечерва онлајн

14 ЧАСА – современ балет на музика од Кирил Џајковски, кореографија: Игор Киров вечерва со онлајн премиера во 20 часот. YouTube линк за претставата: https://youtu.be/2zhDii7c818 Автор...

Култура 06.04.20 | 15:18

Од утре оперски и балетски претстави во вашите домови

Од утре претставите на МОБ ќе може да се гледаат секој вторник и петок. Почитувани пријатели и соработници,  љубители на оперската и балетска уметност, почнувајќи од...

Култура 17.03.20 | 13:42

Додека седите дома: Оперски и балетски изведби од Виенската опера бесплатно!

Како и речиси сите големи оперски куќи и концертни сали ширум светот и Виенската државна опера ги откажа сите претстави до 2 април. Но, затоа, како што соопштуваат од...

Култура 14.02.20 | 10:10

Приказната за вечната борба меѓу доброто и злото, „Самсон и Далила“ утре на сцената на Балетот

Во сабота, (15 февруари),  со почеток во 20 часот, во Националната опера и балет ќе биде изведена балетската претстава „Самсон и Далила“, на музика на Камиј Сен-Санс. Приказна...

Култура 27.01.20 | 12:03

„Есмералда“, еден од бисерите на балетската уметност в петок на сцената на Опера и балет

Националната опера и балет за овој викенд ја најави изведбата на еден од бисерите на балетската уметност „Есмералда“ – Чезаре Пуњи, овој пат со две изведби на 31.1...

Култура 20.01.20 | 13:42

Операта „Евгениј Онегин“ в петок на сцената на Опера и балет

Националната опера и балет ја најави изведбата на операта „Евгениј Онегин“ на 24.1.2020 (петок) со почеток во 20 часот. Операта „Евгениј Онегин“ е жестока претстава за љубовта...

Култура 14.01.20 | 10:50

„Кармен“ и „Валпургиска ноќ“ в петок на сцената на Опера и балет

Балетските претстави „Кармен” и „Валпургиска ноќ” ќе бидат изведени на 17. јануари со почеток во 20 часот. Двете постановки се специјално подготвени од реномираниот...

Култура 25.12.19 | 10:26

Четири изведби на „Оревокршачка“ за новогодишните празници

По повод новогодишните празници, Mакедонската опера и балет ја најави балетската претстава „Оревокршачка“. Поради големиот интерес, најавени се четири изведби во...

Свет 18.12.19 | 12:01

Скандал во балетската академија во Виена: Ги терале децата да пушат цигари и да бидат слаби

Деца во престижната балаетска академија на Виенската опера биле приморувани да пушат за да ја контролираат својата тежина, се нагласува во истрага, јави Би-Би-Си. Специјален...

Култура 12.12.19 | 14:58

70 години балет: Изложба „Живот во движење“ и балетски концерт

По повод јубилејот- 70 ГОДИНИ БАЛЕТ (1949-2019) Македонската опера и балет организира Гала балетски концерт и изложба. 19.00 ч. ИЗЛОЖБА ПОСВЕТЕНА НА 70 ГОДИНИ БАЛЕТ „ЖИВОТ ВО...

Култура 18.11.19 | 13:26

„Дамата со камелии“ в петок на „Есенски музички свечености“

Во петок, 22 ноември  со почеток во 20 часот, во рамките на фестивалот „Есенски  музички свечености“ 2019, во Националната опера и балет ќе биде изведена раскошната балетската...

Останати спортови 15.11.19 | 13:17

Почнува „Dance OFF“, меѓународниот танц натпревар

Скопје е подготвено за еден од најзабавните и најинтересни настани во светот на танцот кој ќе се одржи оваа година. Студијата „Eat the beat“ и „Break a leg“ во петок, сабота и...

Култура 13.11.19 | 13:07

Балетскиот спектакл „Клеопатра“ викендов на сцената на Балетот

Балетскиот спектакл „Клеопатра“ грандиозна постановка, разнобојно дело што во многу аспекти ги надминува рамките на класичниот балет, кој има одличен прием кај нашата...

Култура 08.11.19 | 10:38

Ирена Кавкалеска по пет години повторно во улогата на Кармен: Не мислам како технички ќе ја исполнам, туку како ќе уживам во изведбата!

Премиерата на операта „Кармен“ од Жорж Бизе ќе биде изведена на 8 и 12 ноември, по нејзината последна премиерна обнова во 2002 година. Како и за премиерната обнова во 2002...

Култура 07.10.19 | 14:20

Утре реприза на балетските претстави „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“

Со долг аплауз и стоечки овации, публиката искрено ѝ го честиташе успехот на екипата од балетските премиери „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“. Премиерно се изведоа во...

Култура 05.10.19 | 14:55

Балетот ја отвора новата сезона со премиера на „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“

Балетот при НОБ вечер од 20 часот ќе ја отвори новата сезона 2019/2020 со премиера на претставите „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“ кои се специјално подготвени од унгарскиот...

Култура 02.10.19 | 12:58

Балетот слави 70 години: Со „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“ почнува сезоната

Оваа година Балетот слави 70 години и по тој повод в сабота на 5 октомври ќе се одиграат „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“. Својата прва премиера, Балетот на МНТ ја прикажал...