Ознака: балет
Култура 26.03.19 | 14:59

„Рајмонда“ на сцената на МОБ

Во вторник, (26 март) со почеток во 20 часот, во Македонската опера и балет ќе биде изведено балетското ремек дело „Рајмонда“ од Александар Глазунов. „Рајмонда“ е балет...

Култура 05.02.19 | 12:03

Балетот „Ана Каренина“ в петок на сцената на МОБ

Балетот во два чина „Ана Каренина“ со одбрана музика од рускиот великан Петар Илич Чајковски на сцената на МОБ на 8 февруари 2019, со почеток во 20.00 ч. Преку современите...

Култура 30.01.19 | 10:01

„Оревокршачка“ вечерва на сцената на МОБ

Македонска опера и балетнајави две изведби на балетската претстава „Оревокршачка“ во среда, 30.1 и сабота, 2.2.2019 со почеток во 20 часот. -Ова е едно од најпопуларните и...

Култура 15.01.19 | 09:35

„Самсон и Далила“ вечерва на сцената на МОБ

Балетската претстава „Самсон и Далила“ на музика на Камиј Сен-Санс ќе биде изведена на 15 јануари, вторник, со почеток во 20 часот во Македонската опера и балет. „Самсон...

Култура 11.01.19 | 13:37

Балетот „Самсон и Далила“ на сцената на МОБ

Во вторник, 15 јануари,со почеток во 20 часот, во Македонската опера и балет ќе биде изведена балетската претстава „Самсон и Далила“, на музика на Камиј Сен-Санс. „Самсон...

Култура 31.12.18 | 10:52

Ана Каренина: Дуенде! (новогодишен есеј)

Сите среќни претстави си наликуваат една на друга. Секоја несреќна претстава е несреќна на свој начин.                                                  (лична забелешка на авторот) Непосредно...

Црна хроника 27.12.18 | 12:56

Мајка нападнала малолетно девојче заради караница на час по балет

Синоќа околу 21 часот, М.Ш. (37) од Скопје пријавила дека истиот ден околу 20 часот на “Кеј 13-ти Ноември“, општина Центар, нејзината малолетна ќерка била физички нападната...

Култура 25.12.18 | 10:26

Премиера во МОБ: Балетот „Ана Каренина“ на музика од Чајковски

Македонската опера и балет вечерва (25 декември) премиерно ќе го изведе балетот во два чина „Ана Каренина“ според романот на Лав Толстој, на музика на Петар Илич Чајковски....