Ознака: арбр адеми
Вести 20.05.20 | 13:33

Младите ќе добијат ваучери од 3.000 до 60.000 денари помош од Владата

Со 12 милиони евра, Владата ќе ги помага младите и нивната куповна моќ, преку три мерки кои ги воведува за нив. Тие предвидуваат паричната помош да ја искористат околу...

Македонија 30.04.20 | 17:04

Нема враќање во училиште: Учениците до 10 јуни ќе ja следат наставата онлајн

Учениците во основно и во средно образование до 10 јуни нема да се вратат во училишните клупи. Тие до крајот на учебната година, наставата ќе ја следат онлајн. Ова го изјави...

Македонија 30.04.20 | 15:48

Адеми: Се укинува државната матура и завршниот испит, децата не се враќаат во училиште

Министерот за образование Арбер Адеми на својот фејсбук профил објави дека Владата на денешната седница усвои сет образовни мерки со кои обезбедуваме непречено функционирање...

Македонија 29.04.20 | 16:45

СДСМ против министерот на ДУИ: Зекири го обвини Адеми дека во училиштето на ќерка му нема онлајн настава

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири го обвини министерот за образование Арбер Адеми дека во училиштето во Чаир каде што учела неговата ќерка немало ниту еден час...

Македонија 29.04.20 | 14:26

Адеми: Нереални се бројките на ученици кои пријавиле дека немаат уред за следење на онлајн настава

Цели паралелки од основни и средни училишта се пријавувале дека немаат смарт уред за следење на настава од дома преку интернет, откри министерот за образование, Арбер...

Македонија 24.03.20 | 16:03

Адеми: Од утре почнува далечинско учење за сите ученици

Од утре учениците и студентите ќе го продолжат своето образование преку далечинско учење. Ова го соопшти министерот за образование Арбр Адеми, кој додаде и дека секоја...

Македонија 24.03.20 | 14:26

За учебната година да не биде прогласена за завршена: Наставата ќе продолжи преку платформата www.eduino.gov.mk

Владата и Министерството за образование ја одобри првата национална платформата за далечинско учење. Веќе се пријавени повеќе од 600 наставници кои ќе ги снимат методските...

Македонија 18.03.20 | 12:53

Не се знае до кога ќе трае прекинот на наставата: МОН препорачува онлајн-учење

Mинистерот за образование Арбер Адеми денеска апелираше до родителите, учениците, студентите, наставниците и професорите да користат алтернативни начин за продолжување...

Здравје 11.03.20 | 21:02

Адеми: Имаме две опции-училишната година не мора да заврши на 10 јуни и скратени наставни програми

Училишната година не мора да заврши на 10 јуни, истакна на денешната прес-конференција Арбер Адеми, член на Демократската унија за интеграција и воедно министер за образование...

Македонија 20.02.20 | 13:06

Адеми: ДУИ очекува фер, демократска и мирна кампања

ДУИ очекува кампањата за предвремените парламентарни избори да биде фер, демократски и мирни, изјави денеска Арбр Адеми, член на највисокото раководство на партијата. Ние...

Македонија 16.01.20 | 14:20

Царовска: Tенденција на Владата е да се создаде соодветен концепт на дуално образованиe

Вицепремиерката задолжена за економски прашања, Мила Царовска, министерот за образование и наука, Арбр Адеми и дополнителната заменска министерка за труд и социјална...

Македонија 27.12.19 | 14:18

Потпишана спогодбата за покачување на платите во образованието и науката

Од 1 јануари платите на околу 20.000 вработени во основните училишта и на околу 8.000 во средните училишта, ќе бидат повисоки за 10 отсто, што заедно со покачувањето на платите...

Македонија 27.12.19 | 12:37

Наставниците немале никакви забелешки за учебникот по социологија

Ќе се разгледаат сите опции дали да се повлече или да се корегира учебникот по Социологија за втора година и ќе се избере најдоброто решение, изјави денеска министерот...

Македонија 03.12.19 | 14:55

Македонија претпоследна во регионот според ПИСА, за Адеми – блескаме

На меѓународното тестирање ПИСА во 2018 постигнавме најдобри резултати досега, значително подобри од претходните две тестирања на нашите ученици, во 2000 и во 2015 година,...

Македонија 25.11.19 | 14:50

„Историја немате“ и „Етничка Албанија“ – не е спорно само дивеењето, туку и поздравите од „Шверцери“

„Историја немате“ и „Етничка Албанија“ се само дел од скандирањата кои се слушнаа во салата на Македонскиот народен театар, каде со истакнати транспаренти и развиено...

Македонија 25.11.19 | 13:54

Адеми: Ако немало говор на омраза, можеме да славиме како што сакаме

Министерот за образование и наука Арбр Адеми денеска коментирајќи го однесувањето на навивачката група „Шверцери“, која во петокот го оштети инвентарот во Македонскиот...

Македонија 01.11.19 | 13:15

Адеми: На добар пат сме да постигнеме решение со СОНК

По завршувањето на денешната средба на СОНК и МОН на која присуствуваше и премиерот Заев, министерот Арбен Адеми, изјави дека се на добар пат да постигнат решение. Адеми...

Македонија 01.11.19 | 08:13

И Заев ќе преговара со СОНК

Министерството за образование и наука и Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) денеска ќе одржат нова средба во врска со барањата на овој синдикат за зголемување...

Македонија 23.10.19 | 09:49

Власта нема решение за невакцинираните првачиња, 200 седат дома

По два месеци од почетокот на училишната година, Владата допрва ќе дебатира за тоа што ќе се случи со невакцинираните првачиња што не се примаат во училиштата токму...

Македонија 22.10.19 | 12:04

МОН чека одговор од СОНК за понудените 10 отсто зголемување на платите

Министерот за образование и наука Арбер Адеми изјави дека го чека одговорот од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) за предлогот платите во образованието...