Ознака: арбр адеми
Македонија 16.02.21 | 22:56

Адеми се пофали дека во негово време се сменети 51 учебник

Поранешниот министер за образование, Арбр Адеми во своето вечерашно гостување во емисијата „200“ на „Алсат“ рече дека во времето кога тој беше заменик министер, а потоа...

Македонија 20.01.21 | 10:49

Адеми: Нема да го признаам резултатот од пописот ако Албанците се под 20 отсто

Доколку на пописот излезе дека Албанците се помалку од 20 отсто, тогаш нема да ги признаам резултатите, рече пратеникот од редовите на ДУИ, Арбр Адеми, во вчерашното гостување...

Македонија 21.12.20 | 13:34

„Арбер, ако не се лажам“ – Заев заборави кој беше министер

Зборувајќи за промените во образованието, на денешната прес-конференција на која ги претстави приоритетите на Владата за 2021, премиерот Зоран Заев го заборави името...

Македонија 12.11.20 | 22:46

За ДУИ нема нестабилно мнозинство: Потребни се 61 пратеник за функционирање на Собранието, а имаме 62

Пратеникот на ДУИ Арбр Адеми во емисија на Алсат-М телевизија, рече дека Собранието не се соочува со недостиг на кворум и оти функционира нормално. Според него, потребни...

Македонија 07.10.20 | 23:08

Адеми: Заев побара намалување на платите на административците, но ДУИ не дозволи

Пратеникот од Алијанса за Албанците Халил Снопче во дебата на телевизија 21 опонирајќи на поранешниот министер за образование и актуелен пратеник во Собранието, Арбр...

Македонија 01.10.20 | 23:40

Aдеми: Имавме готова платформа од УНИЦЕФ, за нас ќе беше без пари

Поранешниот министер за образование Арбр Адеми за емисијата „10 минути“ на ТВ 21 изјави дека до последната минута како министер  се ангажирал за начинот на организирање...

Македонија 30.09.20 | 21:29

Адеми: Останувам на ставот дека наставата треба да биде со физичко присуство

Поранешниот министер за образование и наука Арбр Адеми во вечерашното гостување на ТВ24 рече дека останува на ставот дека учебната година треба да биде со физичко присуство...

Македонија 31.08.20 | 12:24

Царовска ја презеде од Адеми функцијата министер за образование и наука

Мила Царовска денеска ја презеде должноста министер за образование и наука од досегашниот министер Арбр Адеми. На примопредавањето Царовска и Адеми разговараа за тековните...

Македонија 18.08.20 | 15:32

Конечна одлука на МОН: Ќе се учи онлајн, освен за учениците до трето и училиштата со малку ученици

Учебната година ќе започне со онлајн настава, пресече Министерството за образование. На денешната прес-конференција министерот за образование Арбр Адеми рече дека...

Македонија 18.08.20 | 15:04

ВО ЖИВО: Прес на Филипче и Адеми за новата учебна година

Министерот за здравство, Венко Филипче и министерот за образование Арбр Адеми одржуваат заедничка прес-конференција, на која ќе бидат соопштени најновите информации...

Македонија 13.08.20 | 21:19

Адеми: До трето одделение со физичко присуство – другите ученици ќе учат од дома

Министерот за здравство, Арбер Адеми за емисијата „10 минути“ на ТВ 21 изјави дека во училиштата каде има мал број на ученици, таму наставата може да се одвива со физичко...

Македонија 12.08.20 | 13:01

Стартот на учебната година може ќе се одложи

Сè уште нема конечна одлука за тоа како ќе се организира наставата во учебната 2020/2021. Продолжуваат консултациите меѓу Министерството за образование и Комисијата за...

Македонија 12.08.20 | 12:46

ВО ЖИВО: Прес на Адеми за судбината на учебната година

Прес-конференција на министерот за образование Арбр Адеми:

Македонија 12.08.20 | 10:15

Адеми контра Филипче: Новата учебна година треба да почне со физичко присуство

Моделите што веќе ги подготви Министерството за образование ќе бидат разгледани уште еднаш на состанок на Комисијата за заразни болести, изјави министерот Арбер Адеми...

Македонија 10.08.20 | 09:56

Се чека планот на МОН за учебната година, Адеми излегува од изолација

Министерот за образование и наука Арбр Адеми на својот фејсбук-профил објави дека е негативен на коронавирусот и дека од денеска им се враќа на работните активности....

Македонија 01.07.20 | 23:03

Адеми: Овие избори се борба меѓу Албанците и ВМРО, СДСМ

Носителот на пратеничката листа на ДУИ, Арбер Адеми, вечерва во изборната дебата на ТВ21 вели дека овие избори се натпревар помеѓу Албанците и двете македонски политички...

Економија 24.06.20 | 20:27

Буквално ги затна: Лукаревска и Адеми не знаеја што да му одговорат на Мисајловски

Кои се тие 230 километри автопати, еве, нека ми кажат двајцата претставници од влада, им рече на денешната дебата во ТВ24 Владо Мисајловски, носител на листата на кандидати...

Македонија 18.06.20 | 14:48

Свидетелствата се бесплатни, тие што ги наплаќаат да се пријават во Просветниот инспекторат

Учениците и граѓаните треба да пријават во Државниот просветен иснпекторат (ДПИ) доколку училиштата бараат од нив да платат за свидетелствата за завршена учебна година,...

Македонија 13.06.20 | 13:05

Адеми: Премиер Албанец ќе биде важен сигнал за македонските деца

ДУИ очекува на претстојните избори да добие поддршка од граѓаните и да биде одлучувачки фактор што ќе преговара за позицијата прв Албанец премиер во државата, изјави...

Македонија 29.05.20 | 10:45

Адеми: Ако имаме ваква ситуација и во септември ќе имаме исти мерки за учениците

Учебната 2019/2020 година ќе заврши со онлајн-настава согласно со одлуката на Владата учениците да не се враќаат во клупите до 10 јуни. Од затворањето на училиштата и факултетите...