Ознака: арбр адеми
Македонија 01.07.20 | 23:03

Адеми: Овие избори се борба меѓу Албанците и ВМРО, СДСМ

Носителот на пратеничката листа на ДУИ, Арбер Адеми, вечерва во изборната дебата на ТВ21 вели дека овие избори се натпревар помеѓу Албанците и двете македонски политички...

Економија 24.06.20 | 20:27

Буквално ги затна: Лукаревска и Адеми не знаеја што да му одговорат на Мисајловски

Кои се тие 230 километри автопати, еве, нека ми кажат двајцата претставници од влада, им рече на денешната дебата во ТВ24 Владо Мисајловски, носител на листата на кандидати...

Македонија 18.06.20 | 14:48

Свидетелствата се бесплатни, тие што ги наплаќаат да се пријават во Просветниот инспекторат

Учениците и граѓаните треба да пријават во Државниот просветен иснпекторат (ДПИ) доколку училиштата бараат од нив да платат за свидетелствата за завршена учебна година,...

Македонија 13.06.20 | 13:05

Адеми: Премиер Албанец ќе биде важен сигнал за македонските деца

ДУИ очекува на претстојните избори да добие поддршка од граѓаните и да биде одлучувачки фактор што ќе преговара за позицијата прв Албанец премиер во државата, изјави...

Македонија 29.05.20 | 10:45

Адеми: Ако имаме ваква ситуација и во септември ќе имаме исти мерки за учениците

Учебната 2019/2020 година ќе заврши со онлајн-настава согласно со одлуката на Владата учениците да не се враќаат во клупите до 10 јуни. Од затворањето на училиштата и факултетите...

Македонија 29.05.20 | 08:38

Учениците и од септември ќе останат дома?

Учебната 2019/2020 година ќе заврши со онлајн-настава согласно со одлуката на Владата учениците да не се враќаат во клупите до 10 јуни. Од затворањето на училиштата и факултетите...

Вести 20.05.20 | 13:33

Младите ќе добијат ваучери од 3.000 до 60.000 денари помош од Владата

Со 12 милиони евра, Владата ќе ги помага младите и нивната куповна моќ, преку три мерки кои ги воведува за нив. Тие предвидуваат паричната помош да ја искористат околу...

Македонија 30.04.20 | 17:04

Нема враќање во училиште: Учениците до 10 јуни ќе ja следат наставата онлајн

Учениците во основно и во средно образование до 10 јуни нема да се вратат во училишните клупи. Тие до крајот на учебната година, наставата ќе ја следат онлајн. Ова го изјави...

Македонија 30.04.20 | 15:48

Адеми: Се укинува државната матура и завршниот испит, децата не се враќаат во училиште

Министерот за образование Арбер Адеми на својот фејсбук профил објави дека Владата на денешната седница усвои сет образовни мерки со кои обезбедуваме непречено функционирање...

Македонија 29.04.20 | 16:45

СДСМ против министерот на ДУИ: Зекири го обвини Адеми дека во училиштето на ќерка му нема онлајн настава

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири го обвини министерот за образование Арбер Адеми дека во училиштето во Чаир каде што учела неговата ќерка немало ниту еден час...

Македонија 29.04.20 | 14:26

Адеми: Нереални се бројките на ученици кои пријавиле дека немаат уред за следење на онлајн настава

Цели паралелки од основни и средни училишта се пријавувале дека немаат смарт уред за следење на настава од дома преку интернет, откри министерот за образование, Арбер...

Македонија 24.03.20 | 16:03

Адеми: Од утре почнува далечинско учење за сите ученици

Од утре учениците и студентите ќе го продолжат своето образование преку далечинско учење. Ова го соопшти министерот за образование Арбр Адеми, кој додаде и дека секоја...

Македонија 24.03.20 | 14:26

За учебната година да не биде прогласена за завршена: Наставата ќе продолжи преку платформата www.eduino.gov.mk

Владата и Министерството за образование ја одобри првата национална платформата за далечинско учење. Веќе се пријавени повеќе од 600 наставници кои ќе ги снимат методските...

Македонија 18.03.20 | 12:53

Не се знае до кога ќе трае прекинот на наставата: МОН препорачува онлајн-учење

Mинистерот за образование Арбер Адеми денеска апелираше до родителите, учениците, студентите, наставниците и професорите да користат алтернативни начин за продолжување...

Здравје 11.03.20 | 21:02

Адеми: Имаме две опции-училишната година не мора да заврши на 10 јуни и скратени наставни програми

Училишната година не мора да заврши на 10 јуни, истакна на денешната прес-конференција Арбер Адеми, член на Демократската унија за интеграција и воедно министер за образование...

Македонија 20.02.20 | 13:06

Адеми: ДУИ очекува фер, демократска и мирна кампања

ДУИ очекува кампањата за предвремените парламентарни избори да биде фер, демократски и мирни, изјави денеска Арбр Адеми, член на највисокото раководство на партијата. Ние...

Македонија 16.01.20 | 14:20

Царовска: Tенденција на Владата е да се создаде соодветен концепт на дуално образованиe

Вицепремиерката задолжена за економски прашања, Мила Царовска, министерот за образование и наука, Арбр Адеми и дополнителната заменска министерка за труд и социјална...

Македонија 27.12.19 | 14:18

Потпишана спогодбата за покачување на платите во образованието и науката

Од 1 јануари платите на околу 20.000 вработени во основните училишта и на околу 8.000 во средните училишта, ќе бидат повисоки за 10 отсто, што заедно со покачувањето на платите...

Македонија 27.12.19 | 12:37

Наставниците немале никакви забелешки за учебникот по социологија

Ќе се разгледаат сите опции дали да се повлече или да се корегира учебникот по Социологија за втора година и ќе се избере најдоброто решение, изјави денеска министерот...

Македонија 03.12.19 | 14:55

Македонија претпоследна во регионот според ПИСА, за Адеми – блескаме

На меѓународното тестирање ПИСА во 2018 постигнавме најдобри резултати досега, значително подобри од претходните две тестирања на нашите ученици, во 2000 и во 2015 година,...