Ознака: Арбен Таравари
Македонија 06.09.23 | 19:40

Д-р Николов: Во 2017 кој го укина КАТО системот за контрола на цитостатици!?! Привезоците на СДС и ДУИнг бизнис

Д-р Игор Николов сподели објава од 2017 година, во која уште тогаш, ги критикувал постапките на тогашниот министер за здравство, Арбен Таравари, кој е во коалиција со СДСМ. Во...

Македонија 11.08.23 | 13:00

ВМРО-ДПМНЕ го нарече Таравари резервен портпарол на ДУИ

ВМРО-ДПМНЕ му одговори на лидерот на Алијанса за Албанците Арбен Таравари дека неговата партија веднаш ќе излезе од Владата штом опозицијата гласа за уставните измени. :Би...

Македонија 10.08.23 | 11:24

Taравари бара ВМРО-ДПМНЕ да гласа за уставни измени за Алијанса да излезе од Владата

Претседателот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари за ТВ21 рече дека се подготвени уште денеска да ја напуштат Владата, доколку тоа го побара ВМРО-ДПМНЕ, во замена...

Македонија 30.07.23 | 18:51

Таравари за албанската „Топ-ченл“: Албанците се дискриминирани, има функции што им се забранети

Околу 30 отсто од жителите на Македонија припаѓаат на албанска националност, но и покрај постојните договори за соживот со Македонците, тие продолжуваат да бидат...

Македонија 21.07.23 | 19:32

Касами: Го повикувам Таравари да ја напушти Владата на криминалот и да се приклучи кон опозицијата, за да ја победиме ДУИ на изборите

Лидерот на Движењето Беса Билал Касами упати повик до лидерот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари  да ја напушти Владата и да се приклучи кон на „опозицискиот...

Македонија 16.07.23 | 21:11

Tаравари: АА се оградува од владата во врска со Отворен Балкан

Претстедателот на Алијансата на Албанците, Арбен Таравари го изрази својот став и ставот на партијата со која раководи, во врска со Отворен Балкан, иницијатива која...

Македонија 29.06.23 | 22:45

Таравари: Летово ќе биде релативно жешко на политичката сцена

Летово ќе биде релативно жешко, со доста настани на политичката сцена во Македонија. Да видиме како ќе се одвиваат и според тоа ќе видиме кои ќе бидат и следните чекори...

Македонија 21.06.23 | 08:45

Таравари бара од Мерко веднаш да си поднесе оставка

Лидерот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари синоќа побара од градоначалникот на општина Струга, Рамиз Мерко да си поднесе оставка од функцијата, откако беше ставен...

Македонија 26.05.23 | 12:27

Таравари: Ако не ги спроведеме уставните измени, ќе ни се повтори „Букурешт“

Ако ни се случи да не ги спроведеме уставните промени, вчера го слушнав албанскиот премиер Еди Рама како рече дека може ќе се разделат патиштата на Македонија и Албанија...

Македонија 25.05.23 | 22:54

Таравари: Време е да се покаже респект кон Албанците

Вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21, лидерот на Алијанса за Албанците Арбен Таравари рече дека со менувањето на изразот „20%“ со „албански јазик“ во Уставот, „Македонците...

Македонија 17.05.23 | 13:28

Таравари: Не треба да се пропушти моментот за влез на албанскиот јазик во Уставот

Претседателот на владеачката Алијанса за Албанците Арбен Таравари смета дека не треба да се пропушти момемнтот при отворање на Уставот за внес на Бугарите во Преамбулата...

Македонија 17.05.23 | 11:59

Таравари: Албанскиот јазик да влезе во Уставот

Претседателот на владеачката Алијанса за Албанците Арбен Таравари смета дека не треба да се пропушти момемнтот при отворање на Уставот за внес на Бугарите во Преамбулата...

Калеидоскоп 30.04.23 | 22:33

Таравари злоупотребен во реклама за слабеење

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари е злоупотребен во реклами за средства за брзо слабеење. Тој на фејсбук објави дека бил длабоко загрижен за ширењето лажна...

Македонија 26.04.23 | 21:42

Средба на лидерот на АА, Таравари со претседателката на Косово, Османи

Лидерот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари во придружба на пратеникот Аднан Незири и партиската потпретседателка Бујаре Абази, денеска оствари средба со претседателката...

Македонија 04.04.23 | 13:24

Таравари: Без уставни измени ќе добиеме вето од Бугарија и повеќедецениски застој во преговорите за членство во ЕУ

Лидерот на политичката партија Алијанса за Aлбанците, Арбен Таравари смета дека измените во Уставот се клучни за отпочнување на преговорите. На новинарско прашање од...

Македонија 22.03.23 | 20:53

Градоначалникот на Тирана стана почесен граѓанин на Гостивар

Со симболично предавање на клучот на градот, градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај, стана почесен граѓанин на Гостивар. На пригодната церемонија пред зградата на...

Македонија 04.03.23 | 17:03

Незадоволните од ДУИ не ја загрижуваат „Алијанса за Албанците“

„Една во замена за стотици други не е загрижувачки тренд“. Вака новите владини партнери им вратија на незадоволните од ДУИ, кои се пофалија на фејсбук дека, членот на...

Македонија 26.02.23 | 09:08

Која е цената за опстанок на владата на Ковачевски – 2 куќи во Тафталиџе 2 за Таравари и кумот Меџити?!

Која е цената за опстанок на владата на Ковачевски – 2 куќи во Тафталиџе 2 за Таравари и кумот Меџити кандидат за министер за здравство? – запраша утрово ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 23.02.23 | 09:48

Како Таравари си доби куќа сред Тафталиџе за 500 евра квадрат, претходно на Исмаил Јахоски од ДУИ и „Пуцко петрол“?

Имотот во Тафталиџе што го стекнал лидерот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, претходно бил во (ко)сопственост на бизнисменот Исмаил Јахоски, кој е поранешен...

Македонија 22.02.23 | 22:48

Николоски: Прв чекор на Таравари му беше да го сруши Села кој делуваше опозициски, а втор чекор му е куќата во Тафталиџе која ја доби на поклон

Во врска со Собранието, тоа е едно големо прашање кое што сега се случува во Собранието имено се обидува власта на СДСМ и ДУИ да ја внесе Алијансата на Албанците во Владата....