Кандидатот за претседател на Македонија од редовите на ВЛЕН, Арбен Таравари, во едно од своите ветувања на политичката платформа, јасно наведува дека ќе се погрижи навредливата дефиниција на албанскиот јазик како „друг јазик што го зборуваат најмалку 20 отсто од граѓани“ да се елиминира од Уставот.

Ќе се погрижам од Уставот да се елиминира навредливата дефиниција на албанскиот јазик како ‘друг јазик што го зборуваат најмалку 20 отсто од граѓаните’ и албанскиот јазик, во неговото писмо, да биде службен јазик на целата територија на државата на еднакво ниво со македонскиот јазик, изјави Таравари.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.