Ознака: албански партии
Македонија 02.10.21 | 22:17

Кандидатот на ДУИ во Арачиново: Ако не одам во втор круг ќе го поддржам кандидатот на опозицијата, не на СДСМ

Во меѓусебното соочување во ТВ21 на кандидатите за градоначалници на ДУИ и опозициската коалиција, Алијанса-Алтернатива, кандидатот на ДУИ Ридван Ибраими вети дека...

Македонија 17.08.20 | 14:08

ДУИ: Таравари да си даде оставка за 16-тиот пораз по ред

ДУИ во денешната реакција побара од Арбен Таравари да си даде оставка како политичар откако во вчерашната изјава генералниот секретар на Алијанса за Албанците рече...

Македонија 17.08.20 | 14:01

Ќе се формира нова албанска партија во Македонија

Неколку поддржувачи на Алијансата за Албанците (АА) ќе ја реализираат идејата на лидерот на донеодамна владејачката партија во Косово, Движењето Самоопределување (ВВ),...

Македонија 12.08.20 | 14:33

ДУИ предложи дневен ред за утрешната средба со челниците од албанскиот политички блок

Демократската унија за интеграција денеска предложи дневен ред за утрешната зедничка средба со лидерите на  партиите од албанскиот политички блок повикана од претседателот...

Македонија 11.08.20 | 15:32

Касами го одби Ахмети

Претседателот на Движењето БЕСА, Билал Касами, нема да учествува на состанокот на лидерите на албанските партии што го свика лидерот на ДУИ, Али Ахмети, дознава ИНА....

Македонија 10.08.20 | 11:50

Ахмети ги покани Гаши, Касами, Села и Тачи заедно да прослват годишнината од Рамковниот договор

На годишнината од потпишувањето на Охридскиот Рамковен договор, в четврток – 13 Август 2020 година, претседателот на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), Али Ахмети,...

Македонија 27.07.20 | 20:12

Таравари: Преговараме со сите партии за Влада, освен со ДУИ

Во тек е протестниот марш од страна на коалицијата Алијанса-Алтернатива во знак на револт за изборниот ден и пребројувањето на гласовите од предвремените парламентарни...

Македонија 21.02.20 | 16:58

Заев: Очекувам коалиција со албанските партии

Зоран Заев денеска од Виница најави предност на својата партија во однос на коалициското договарање за претстојните избори со сите партии, а особено со оние од албанскиот...