Во еден изненадувачки пресврт на настаните, политичкиот пејзаж на Македонија е соочен со потенцијален пресврт заради контроверзната и катастрофална стратегија на СДСМ што ја откри претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Владејачкиот СДСМ се чини дека се потпира на ризичен коалициски план, што предизвика загриженост и шпекулации низ целата земја.

Наводниот план

На неодамнешниот митинг во Охрид, Христијан Мицкоски обелодени дека СДСМ која според анккетите околу 27 од 120 пратенички мандати, планира да коалицира со сите албански партии само за да остане на власт.

Овој потег, според тврдењето на Мицкоски, има за цел да ги измами македонските гласачи, особено оние кои се наклонети кон ВМРО-ДПМНЕ, со потенцијално оградување на нивните преференции.

Освен тоа, Ковачевски му гарантирал на Ахмети дека ќе му отстапи 70% од сите функционерски места, како и од новите вработувања. Во оваа смисла, во желбата да останат на власт, СДСМ истакнале дека се задоволуваат со 3 министерски места во идната влада со сите албански партии кои ги вклучуваат екологија, локална самоуправа, одбрана или европски интеграции.

Експертите загрижени

1. Историски контекст: Историјата на Македонија е обележана со етнички тензии и деликатни балансирачки акти во нејзината. Оттаму, овој потег на СДСМ, доколку е вистина, може да се сфати како радикално отстапување од воспоставените стандарди, што може да предизвика сериозни последици.

2. Ризик од реакција: Создавањето коалиција која првенствено ќе се потпира на албанските партии спротовно на волјата на Македонците може да отуѓи значителен дел од македонскиот електорат. Ова потенцијално би можело да влијае СДСМ да се соочи со т.н. ‘Пасокизација’, односно нејзино забрзано тонење кон нерелвантност.

3. Пресметан ризик на СДСМ: Од друга страна, некои аналитичари тврдат дека потегот на СДСМ може да биде пресметан потег со цел останувањето на власт спротивно на волјата на граѓаните.

Споредби со минати стратегии

Политичките маневри во Италија: Италија во својата историја има случаи кога партиите формираат неконвенционални сојузи за да обезбедат моќ, понекогаш во спротивност со традиционалните партиски линии. Потегот на СДСМ може да се види во слично светло, чија цел е длабоко коруптивна, а не идеолошка коалиција.

Каков крај! Потенцијално фијаско за СДСМ

Како што Македонија се приближува до изборите, откритијата за коалициониот план на СДСМ предизвикува дебати за импликациите. Иако тоа би можело да биде стратешки потег за да се обезбеди владеење, потенцијалното отуѓување на македонските гласачи и сеништето на непропорционално влијание на албанската партија се наѕира на големо.

Времето ќе покаже дали овој ризичен потег на СДСМ ќе доведе до политичко фијаско, преобликувајќи го политичкиот пејсаж на Македонија на непредвидени начини.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.