Ознака: Албанија – Косово
Балкан 20.06.22 | 20:12

За викенди и празници меѓу Косово и Албанија ќе се патува слободно, без граници

Владите на Косово и Албанија одлучија на денешната заедничка седница во косовската престолнина да го укинат задолжителното регистрирање на граѓаните при премин на...

Балкан 20.04.22 | 15:55

Aлбанската и косовската армија да се обединат против Србија, повикува поранешен министер

Еден од најпознатите албански адвокати и поранешен министер за правда, Спартак Нѓела излезе со посебен предлог за „двете албански држави Косово и Албанија“, објавија...

Балкан 18.04.22 | 15:47

Косово и Албанија се еден народ, границата ни ја наметнаа Југославија и Србија, вели Курти за „Катимерини“:

Грчкиот весник Катимерини објави интервју со косовскиот премиер Аљбин Курти, за кого се наведува дека и понатаму инсистира на обединување со Албанија, без оглед на...

Балкан 13.04.22 | 20:43

Блуши: Ако Донбас и Луганск се приклучат на Русија, зошто Косово да не се обедини со Албанија?

Албанскиот политички аналитичар и поранешен носител на значајни функции, Бен Блуши оценува дека настаните што се случуваат во Украина и напорите за воспоставување...

Балкан 23.02.22 | 08:56

Конфликтот на Западот со Русија може да доведе до обединување на Косово со Албанија

Косовскиот аналитичар и универзитетски професор, Блерим Љатифи смета дека актуелниот судир меѓу западните демократии и Руската Федерација околу Украина може да резултира...

Балкан 31.01.22 | 09:14

Косово и Албанија формираат територијално-административна целина

По ратификацијата на договорот во парламентите на Албанија и Косово, ќе се формира територијално-административна целина, 30 километри во Албанија и 30 километри во Косово,...

Балкан 26.03.21 | 14:16

Албанија ќе ги вакцинира сите здравствени работници од Косово

Албанија ќе ја преземе вакцинацијата на целокупниот здравствен персонал на Косово, најави албанскиот премиер Еди Рама, откако вчера, од Турција донесе пратка од 192 илјади...

Балкан 24.03.21 | 14:55

Харадинај пак се заканува со Голема Албанија: Ако не влеземе во ОН и НАТО, ќе се приклучиме кон Албанија

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај денеска изјави денеска доколку Косово не стане членка на Обединетите нации или НАТО, ќе се приклучи на Албанија. Ако...

Балкан 28.01.21 | 12:28

Харадинај: Не ни треба дозвола од Србија за обединување со Албанија

Претседателот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, денеска изјави дека обединувањето на Косово со Албанија не е поврзано со договорот што треба да...

Балкан 18.01.20 | 12:22

Тачи: Косово и Албанија многу бргу нема да имаат граници

Косовскиот претседател Хашим Тачи е убеден дека Косово и Албанија многу наскоро ќе имаат заедничка иднина без граници, јави дописникот на МИА од Приштина. Обраќајќи...

Балкан 23.10.19 | 13:40

Курти: Сите ми честитаа за изборната победа, но не и Рама

Премиерот на Македонија Зоран Заев и други претставници на државите од регионот му се јавиле на лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти да му честитаат...

Балкан 09.10.19 | 13:44

Ферај: Ако народот во Албанија и во Косово сака национално обединување, тоа ќе се случи

Унверзитетскиот професор и кандидат за пратеник од редовите на Движењето „Самоопределување“, Хусамедин Ферај изјави дека доколку народот во Албанија и во Косово...

Балкан 03.07.19 | 08:17

Албанија и Косово со заеднички дипломатски претставништва

На меѓународната сцена Албанија и Косово ќе имаат заеднички дипломатски претставништа. Според спогодбата потпишана во Тирана од шефовите на дипломатиите Генц Цакај...