Ознака: администрација
Свет 21.10.20 | 09:51

Администрацијата на Трамп го тужи Гугл

Министерството за правда на САД во вторникот поднесоа антимонополска тужба против Гугл тврдејќи дека технолошкиот гигант ја злоупотребил својата доминација при пребарување...

Македонија 20.10.20 | 19:26

Нови мерки на Владата: Угостителите ќе работат до 23 часот, администрацијата ќе работи онлајн

Владата на седницата одржана денеска донесе одлуки и нови мерки со цел справување со корона вирусот. Меѓу нив, се истакнуваат одлуката за онлајн работа на државната...

Македонија 19.10.20 | 15:01

Администрацијата да работи во смени, во ротација или онлајн: Комисијата стокми предлог до владата

Комисијата за заразни болести утре ќе ѝ предложи на Владата, државната и јавна администрација, вработените во судовите и општините да работат во смени или во ротација...

Економија 08.10.20 | 09:22

Заев: Намалувањето на администрацијата за 20 проценти ќе ослободи финансии за капитални инвестиции

Премиерот Зоран Заев, во емисијата „Економски магазин“ на ТВ „Алсат-М“, на прашањето каков е одговорот на Владата во однос на ова прашање кое го нотира и Европската...

Македонија 07.10.20 | 23:08

Адеми: Заев побара намалување на платите на административците, но ДУИ не дозволи

Пратеникот од Алијанса за Албанците Халил Снопче во дебата на телевизија 21 опонирајќи на поранешниот министер за образование и актуелен пратеник во Собранието, Арбр...

Македонија 24.09.20 | 13:58

Владата на Заев ја наполни администрацијата 337 отсто за три години

Премиерот Зоран Заев додека беше во опозиција постојано упатуваше критики за бројот на вработени во јавната администрација. На последните неколку изборни циклуси...

Македонија 13.09.20 | 13:09

Фрчат огласи за вработувања во администрација на старо-новата власт

Владата на две недели по нејзиното формирање започна со новиот серијал на партиски вработувања, пишува Курир. Имено, пред само два дена објавен е оглас за вработување...

Македонија 29.08.20 | 13:25

Манчевски најави чистка во администрацијата

Досегашниот министер за информатичко општество, Дамјан Манчевски, на прес –конференција на новинарско прашање одговори дека оние вработени во администрацијата, кои...

Скопје 24.08.20 | 12:21

Шилегов згрижува 200 партиски војници и покрај ветувањето на Заев за кратење на администрацијата

Скоро 200 лица ќе бидат вработени во Град Скопје оваа и следната година, кога завршува и мандатот на скопскиот градоначалник Петре Шилегов. Со годишниот план за вработување...

Македонија 15.08.20 | 17:06

Министерството за политички систем со 0% транспарентност, но и 9 милиони евра за плати за 1.406 вработени

Повеќе од една година беше потребно да се направи веб-страница на новото Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците. Откако е оформено, постои „црна...

Економија 12.07.20 | 23:58

Заев најави кратење на администрацијата за 20%

И во вечерашното интервју за „Канал 5“, лидерот на СДСМ Зоран Заев најави дека во наредниот мандат ќе ја намалат администрацијата за 20 отсто. Според него, и покрај тоа,...

Економија 01.07.20 | 09:28

Аминистрацијата ќе биде соодветно и платена за нивната работа, порача Мицкоски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски му се обрати на сите вработени во администрацијата, ветувајќи им дека ќе бидат соодветно платени за нивната работа. Времето...

Македонија 27.06.20 | 10:27

Села: Нема да има отпуштање на администрацијата, туку прераспределба

Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива во рамките на предизборната кампања со мотото „Сега е време“ вчера го отвори општинскиот штаб во Кичево. Претседателот...

Економија 23.06.20 | 17:00

20% од административците одат во приватните фирми доколку Заев се врати на власт

Доколку СДСМ победи на предвремените парламентарни избори се планира намалување на една петтина од администрацијата, најави претседателот на партијата Зоран Заев...

Македонија 22.06.20 | 14:55

Заев призна, ако остане на власт 20% од администрацијата ќе оди во приватен сектор

Зоран Заев, претседателот на СДСМ, на денешната прес-конференција најави дека во следниот мандат доколку владеачката партија победи на предвремените парламентарни...

Економија 18.05.20 | 21:29

Ангеловска: Администрацијата нема каде да ги потроши парите, не работи и затоа платата треба да им се намали

Нина Ангеловска при своето гостување на телевизија Телма јасно покажа дека не се откажува од идејата да се намалат платите на администрацијата. Јас останувам на ставот...

Економија 08.05.20 | 19:44

Ангеловска не се откажува од намалување на платите на администрацијата

Нина Ангеловска при своето гостување на „Отворено студио“ јасно покажа дека не се откажува од идејата да се намалат платите на администрацијата. Единствената правична...

Македонија 22.04.20 | 23:15

Од утре вработените во Владата и министерствата ќе работат по 8 часа

Владата ја усвои Одлуката за утврдување распоред на работното време во Владата, министерствата и другите органи на државната управа. Се утврдува дека работното време...

Македонија 24.03.20 | 13:41

Експертите и синдикатите едногласни: Нема законска основа за минималец за администрацијата, нека се крати платата на министрите

Експертите и синдикатите не поддржуваат намалување на платите на вработените во јавната администрација, а уште помалку тие да се сведат на минималец од 14.500 денари,...

Колумни 26.02.20 | 13:11

Антиреформа на државната администрација

Петар Поп-Арсов Реформи во администрацијата. Вечна тема. Тема која што постојано е тука, меѓу нас. Ненаметливо вметната меѓу мноштвото политички теми кои на дневна основа...