Ознака: администрација
Македонија 20.09.23 | 11:01

Ковачевски: Обезбедуваме современа, ефикасна и дигитализирана јавна администрација според европските пракси и регулативи

Обезбедуваме современа, ефикасна и дигитализирана јавна администрација според европските пракси и регулативи. Денеска пред нас и граѓаните има готов документ за реформа...

Македонија 19.09.23 | 11:39

Ќе биде жешка есен: Вработените во обвинителствата и судовите ќе бараат зголемување на платите од 78%

Вработените во обвинителствата и судовите од 27 септември излегуваат на штрајк незадоволни од разликите на платите меѓу нив и избраните лица. Тие бараат да се зголемат...

Македонија 18.09.23 | 11:40

Алиу: Да се изгласаат законите за реформи на администрацијата и да ја подобриме оценката во Извештајот на ЕУ

Време е конечно да се изгласаат законите кои се чекаат со години, а се од големо значење за реформите во јавната администрација, порачува министерот за информатичко...

Македонија 23.07.23 | 20:56

Тренчевска: Воведуваме системско решение за раст на платите во јавниот сектор, сите вработени отсега ќе добиваат и К-15

Како што воспоставивме систем за минимална плата, систем за постојан раст на пензиите, така со овој општ колективен договор после 15 години повторно воспоставуваме систем...

Македонија 11.07.23 | 14:02

Владата потврди: Од септември за 10 отсто повисоки плати за административците

Владата и синдикатите по успешните преговори и отворен дијалог дојдоа до заедничко решение кое трајно ќе го реши прашањето за платите на вработените во јавниот сектор,...

Економија 15.05.23 | 21:43

Откако 1.060 функционери добија покачување на платите од 78%, Бесими вели не е најповолно време за зголемување на платите за работниците

За повисоки плати за 1.060 фунцкионери се најдоа пари во буџетот. За вработени во јавниот сектор,  Бесими предлага зголемувањето да биде од следната година. На денешниот...

Македонија 26.04.23 | 22:12

Алиу: Имаме 129.374 вработени во администрацијата, плус две до три илјади со договор на дело

Точна е објавената бројкатна вработените во јавната администрација, но во неа ги нема оние кои се ангажирани со договор на дело и со нив се мисли дека вкупната бројка...

Македонија 23.03.23 | 11:27

Давитковски: Во времето на ВМРО-ДПМНЕ имаше пет теста за влез во администрацијата, сега се укинати дел од нив

Универзитетскиот професор Борче Давитковски во СТУДИО 10 на ТВ 24 вели дека во времето на ВМРО-ДПМНЕ имаше пет теста за влез во администрацијата, но одлучувачко беше интервјуто,...

Економија 08.12.22 | 14:25

Еве колкави се платите на државните функционери

Државата планира следната година да ги зголеми платите во дел од институциите, според наведеното во Предлог-буџетот за 2023 година, а поголема просечна бруто плата ќе...

Економија 17.11.22 | 18:48

Од 2024 година ќе се намали бројот на директори и членови на Управните одбори во јавната администрација

Кратење на директорски места , членови на управни одбори, затворање или спојување на агенции кои имаат исти надлежности, сето ова се планира со реорганизација на администрацијата,...

Македонија 31.10.22 | 16:00

Злоупотребите на балансерот ќе се надминуваат со законските измени

Еден ист кандидат на различни огласи за вработување се пријавил со различна етничка припадност. Ваквите злоупотреби на балансерот ќе се надминуваат со законските измени...

Македонија 13.10.22 | 15:19

Администрацијата ќе работи од дома

Јавната администрација делумно ќе работи од дома, потврди денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. Намалување на прекувремената работа за преку 20...

Македонија 26.04.22 | 08:34

Администрацијата од денес на улица, почнуваат секојдневни протести

Од Конфедерацијата на слободни синдикати- КСС најавија дека од денеска започнуваат со секојдневни протести. Маршот ќе започне во 16 часот од Собранието до Владата. Претседателот...

Македонија 07.04.22 | 11:03

Наместо 18.000, административци повторно примиле плати од само 14.500 денари

Некои од вработените во администрацијата, каде што веќе се исплаќа минималната плата, повторно добиле плата од 14.500 денари, каква што добиваа и претходно, кога исто така...

Економија 06.04.22 | 22:50

Деаноски до Ковачевски: Дали сега ќе ги санкционирате министрите и директорите што исплатија плати под минималната на администрацијата?

Во Парламентот беше Закон за административни службеници,а тој е за 10.000 вработени по кои што се пресметува и исплатува платата, меѓутоа ние имаме поголем Закон од тој....

Економија 06.04.22 | 21:18

Вработените во администрација се оставени на цедило, тврди Деаноски

За утре и во петок закажавме од 10 до 12 предупревачки прекин во работниот процес. Го крстивме на тој начин за да покажеме дека администрацијата и правосудството се тука,...

Економија 31.03.22 | 12:16

Во администрацијата нема да има плата под 18.000 денари: Алити најави преговори со синдикатите за усогласување на другите плати

Министерот за информатичко општество и јавна администрација Адмирим Алити вели дека во април во јавната администрација нема да биде исплатена минимална плата под...

Македонија 23.03.22 | 13:29

Зголемувањето на платата за административците пред пратениците

Предлог-законот за изменување на Законот за административни службеници, со кој треба да се постигне еднаквост на вработените во приватниот и јавниот сектор и усогласување...

Економија 11.02.22 | 17:17

Администрацијата ќе штрајкува ако не им се зголемат платите

Администрацијата ќе го парализира функционирањето на државата ако до 15 март не добие повисоки плати усогласени со минималецот- се закани Конфедерацијата на слободни...

Македонија 10.02.22 | 14:18

Четири години криминалци ја пустошеа Македонија, затоа нема плати за работниците и администрацијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, одговараше на новинарско прашање на денешната прес-конференција на која беше запрашан дали ќе поднесат кривична пријава...