Ознака: администрација
Македонија 27.01.21 | 14:45

Целата администрација да се врати на работа од 1 февруари, предлага МИОА

Министерство за информатичко општество и администрација предлага од 1 февруари администрацијата целосно да се врати на работа, да нема ротации. Но, Владата не донесува...

Македонија 23.01.21 | 11:04

Цела администрација се враќа на работа од 1 февруари

Државната администрација во полн состав се враќа на работа од 1 февруари, велат од владата за „Сакам да кажам“. Со оглед на тоа дека бројот на заразени е намален, од први...

Македонија 20.01.21 | 18:52

Бунт на администрацијата во болницата „8-ми Септември“

Вработените во администрацијата во градската болница „8-ми Септември“ се незадоволни што иако се дел од најголемиот ковид-центар, сепак не добиле награда што се дел...

Македонија 19.01.21 | 17:23

Решено е кој каде да оди: Владата го усвои планот за распределба на административните службеници

Владата денеска на својата 40-та седница го усвои планот за распределување на административните службеници вработени преку програмата К5. Првиот вицепремиер и министер...

Македонија 06.01.21 | 09:38

Планот на Артан Груби: 1.357 административци ќе бидат распределени во 258 институции

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците,Артан Груби го достави планот за распределба на административните службеници две недели...

Македонија 05.01.21 | 19:06

Рамковни 1.357 вработени ќе бидат распоредени во 258 институции

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците соопшти дека денеска во согласност со законските обврски до Владата ги доставила информациите со планот...

Економија 03.01.21 | 10:50

Истото по којзнае којпат: Заев вели дека ќе ја намалува администрацијата

Премиерот Зоран Заев вели дека Владината политика е јасна и дека администрацијата ќе се намалува и ќе станува сѐ поуслужна кон граѓаните. Во интервју за МИА, Заев вели...

Македонија 29.12.20 | 10:55

Додека се трча за 100 евра на шалтер, прашајте се од кај пари за нови 740 административци во само една недела

Ќе намалуваа министри, ќе намалуваа администрација, па ќе ја тестираа и праќаа „на приватно”, за сето да заврши со енормен раст на администрацијата!, реагира портпаролот...

Македонија 19.12.20 | 11:33

Проблемот со административците кои седат дома за кој ДУИ се фали дека го решава, го креираше самата ДУИ

Зијадин Села во синоќешното гостување на Тв21 се осврна и на проблемот со административците. Проблемот со административците кои седат дома за кој се фали ДУИ дека го...

Економија 15.12.20 | 12:34

Нови огласи за вработување на 22 административци со плата од над 50.000 денари

Ништо од најавените реформи во администрацијата, наместо намалување на обемот на администрацијата за 20 проценти преку спојување на функциите, надлежностите на институциите...

Свет 21.10.20 | 09:51

Администрацијата на Трамп го тужи Гугл

Министерството за правда на САД во вторникот поднесоа антимонополска тужба против Гугл тврдејќи дека технолошкиот гигант ја злоупотребил својата доминација при пребарување...

Македонија 20.10.20 | 19:26

Нови мерки на Владата: Угостителите ќе работат до 23 часот, администрацијата ќе работи онлајн

Владата на седницата одржана денеска донесе одлуки и нови мерки со цел справување со корона вирусот. Меѓу нив, се истакнуваат одлуката за онлајн работа на државната...

Македонија 19.10.20 | 15:01

Администрацијата да работи во смени, во ротација или онлајн: Комисијата стокми предлог до владата

Комисијата за заразни болести утре ќе ѝ предложи на Владата, државната и јавна администрација, вработените во судовите и општините да работат во смени или во ротација...

Економија 08.10.20 | 09:22

Заев: Намалувањето на администрацијата за 20 проценти ќе ослободи финансии за капитални инвестиции

Премиерот Зоран Заев, во емисијата „Економски магазин“ на ТВ „Алсат-М“, на прашањето каков е одговорот на Владата во однос на ова прашање кое го нотира и Европската...

Македонија 07.10.20 | 23:08

Адеми: Заев побара намалување на платите на административците, но ДУИ не дозволи

Пратеникот од Алијанса за Албанците Халил Снопче во дебата на телевизија 21 опонирајќи на поранешниот министер за образование и актуелен пратеник во Собранието, Арбр...

Македонија 24.09.20 | 13:58

Владата на Заев ја наполни администрацијата 337 отсто за три години

Премиерот Зоран Заев додека беше во опозиција постојано упатуваше критики за бројот на вработени во јавната администрација. На последните неколку изборни циклуси...

Македонија 13.09.20 | 13:09

Фрчат огласи за вработувања во администрација на старо-новата власт

Владата на две недели по нејзиното формирање започна со новиот серијал на партиски вработувања, пишува Курир. Имено, пред само два дена објавен е оглас за вработување...

Македонија 29.08.20 | 13:25

Манчевски најави чистка во администрацијата

Досегашниот министер за информатичко општество, Дамјан Манчевски, на прес –конференција на новинарско прашање одговори дека оние вработени во администрацијата, кои...

Скопје 24.08.20 | 12:21

Шилегов згрижува 200 партиски војници и покрај ветувањето на Заев за кратење на администрацијата

Скоро 200 лица ќе бидат вработени во Град Скопје оваа и следната година, кога завршува и мандатот на скопскиот градоначалник Петре Шилегов. Со годишниот план за вработување...

Македонија 15.08.20 | 17:06

Министерството за политички систем со 0% транспарентност, но и 9 милиони евра за плати за 1.406 вработени

Повеќе од една година беше потребно да се направи веб-страница на новото Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците. Откако е оформено, постои „црна...