Ракометарките на Јужна Кореја ја освоија титулата на Светското првенство за девојки до 18 години што изминатите две недели се играше во Скопје.

Во СЦ „Борис Трајковски“, корејските јуниорки во финалето славеа победа над врсничките од Данска со 31:28.

Во предигра на големото финале, Унгарија ја победи Холандија со 27:26, со што го освои бронзениот медал.

На овој шампионат во добро издание се покажаа македонските ракометарки кои беа многу блиску до пласман во четвртфиналето, но на крајот го освоија 12. место.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.