Германскиот тенисер Александар Зверев доби суспензија од осум недели и парична казна од 25.000 долари поради неспортско однесување, објави официјалниот сајт на АТП. Двете санкции се изречени условно со пробен период.

Дваесет и четиригодишниот Германец по поразот во првото коло на турнирот во двојки во Акапулко на крајот на февруари, се приближи до главниот судија и удри неколку пати со рекет удри по столицата.

АТП сега му изрече на играчот парична казна од 25.000 долари и осумнеделна суспензија, која ќе биде активирана во случај на повторна повреда за време на условната казна до 23 февруари 2023 година.

Зверев може да се жали на одлуката до 11 март.

Претходно Зверев доби казна од 40.000 долари поради однесувањето на турнирот во Акапулко. Тенисерот загуби и 31.570 долари од наградниот фонд и сите рејтинг поени заработени на турнирот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.